اخبار > «كلك مشكين» روايتگر 40 سال خوشنويسي «استاد واشقاني» در صبا شد


«كلك مشكين» روايتگر 40 سال خوشنويسي «استاد واشقاني» در صبا شد

 

نمايشگاه «كلك مشكين» كارنامه نزديك به نيم قرن حضور استاد «واشقاني فراهاني» در عرصه خوشنويسي معاصر ايران با حضور اساتيد و عموم علاقمندان اين هنر اصيل افتتاح شد.

 

نمايشگاه «كلك مشكين» كارنامه نزديك به نيم قرن حضور استاد «واشقاني فراهاني» در عرصه خوشنويسي معاصر ايران با حضور اساتيد و عموم علاقمندان اين هنر اصيل افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، درمراسم افتتاح اين نمايشگاه اساتيد و نام آوران هنر خوشنويسي ايران از جمله استادان يدا... كابلي، محمد علي گرجستاني، محمد سلحشور، شمس انصاري، منوچهر خلج، جواد بختياري، اسماعيل نيكبخت، اسدي، و اعضاي انجمن خوشنويسان ايران و عموم علاقمندان در كنار هم جمع شده بودند تا نگارخانه هاي لرزاده و صبا (2) در اين محفل گرم و پر رونق، اوراقي نگارين از كارنامه پربار نزديك به نيم قرن «كلك مشكين» استاد واشقاني فراهاني، پير پيشكسوت اين هنر را پرده گشايي كنند. در افتتاح اين نمايشگاه ابتدا استاد واشقاني ضمن خوشامد گويي به همه خاطرنشان كرد: ما طي اين چند دهه نيروهاي بسيار زبده اي پرورش داده ايم، اما اگر امكانات وسيعتر و روزآمدتر باشد طبعاً نيروها نيز هم از نظر كمي و هم بلحاظ كيفي ارتقاء مي يابند، اين استاد به ضرورت امكانات در تربيت خوشنويسان كارآزموده و خلاق تاكيد كرد. در ادامه استاد محمد سلحشور به شكوفايي هنر خوشنويسي در سالهاي اخير اشاره كرد و با بيان اينكه انجمن در طي اين سالها بيش از 7000 مدرس خوشنويسي مرد در سطح كشور و 1100 خوشنويس ممتاز زن داشته، به بيان خلاقيت در هنر خوشنويسي پرداخت و گفت متآسفانه اين هنر با همان چارچوبهاي قديم تداوم داشته و بايد از اين پس به فكر خلاقيت، ابداع و نوآوري در اين هنر با استفاده از ابزارها و امكانات جديدتر باشيم. وي سپس ويژگيهاي خوشنويسي اصيل را برشمرد. آنگاه آقاي جواد بختياري به ويژگيهاي فردي استاد واشقاني و منش و اخلاق و سلوك اين استاد برجسته اشاره كرد. يادآور مي شود در نمايشگاه فوق آثاري از تمامي دوره‌هاي فعاليت استاد كه معرف كامل سير و سلوك هنري و شيوه‌ها و ظرافت‌هاي قلم او در طي چند دهه است ارائه شده است. اين نمايشگاه شامل حدود 70 اثر در قالب نستعليق است كه محتواي آن را عموماً آيات و احاديث، مضامين حكمي، عرفاني و اخلاقي ادب پارسي و اشعار كهن تشكيل مي‌دهد. نمايشگاه «كلك مشكين» دورنمايي از سالها فعاليت مستمر استاد واشقاني خوشنويس معاصر را براي همه شيفتگان اين خط خيال‌انگيز و پژوهشگران سير خط نستعليق در دهه‌هاي اخير به نمايش گذاشت. يادآور مي‌شود استاد واشقاني فراهاني از سال 1337 با شاگردي محضر استاداني چون سيدحسين و سيدحسن ميرخاني به تكميل اين هنر پرداخت و از دهه چهل بمدت چهار دهه به تعليم هنرآموزان اشتغال داشت. وي شعبات انجمن خوشنويسان را در بسياري از نقاط كشورمان تأسيس كرده است. استاد واشقاني دارنده مدرك درجه يك هنري و استاد ممتاز انجمن خوشنويسان و همچنين آثاري ماندگار همچون كتابت ترجمه كامل قرآن كريم، ديوان حافظ، هفت خوان، رسم‌الخط، كلك مشكين و آيت مهر را براي شيفتگان هنر خوشنويسي به ارمغان آورده است. فرصت بازديد اين نمايشگاه تا 3 خرداد براي عموم علاقمندان مهياست.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٨٩ - ٠٨:٣٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.