اخبار > کتاب نقاشي روي کاشي رونمايي مي‌شود


کتاب نقاشي روي کاشي رونمايي مي‌شود

 

کتاب «نقاشي روي کاشي در ايران از قرن 13 تا 14 هجري» اثر استاد «هادي سيف» در پژوهشكده هنر وابسته به فرهنگستان هنر رونمايي مي‌شود.

کتاب «نقاشي روي کاشي در ايران از قرن 13 تا 14 هجري» اثر استاد «هادي سيف» در پژوهشكده هنر وابسته به فرهنگستان هنر رونمايي  مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در سلسله نشست‌هاي نقد و بررسي منابع مکتوب هنر، کتاب «نقاشي روي کاشي در ايران از قرن 13 تا 14 هجري (مکتب شيراز)» اثر «هادي سيف»، پژوهشگر هنرهاي مردمي ايران، مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد.

در اين نشست «محمدمهدي هراتي» و «محمدحسن حامدي» آثار «هادي سيف» در زمينه هنرهاي مردمي در ايران را مورد بررسي قرار مي‌دهند. هادي سيف نيز دربارة هنر نقاشي روي کاشي در قرون 13 تا 14 هجري سخن مي‌گويد.

اين نشست در روز سه‌شنبه، سوم تيرماه، ساعت 30/16 در محل پژوهشکده هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، بالاتر از تقاطع امام خميني (ره)، نبش کوچة شهيد حسن سخنور، شمارة 29 برگزار مي‌شود.

هادي سيف متولد 1326 از شيراز است. وي دوره مقدماتي و دبيرستان را در شيراز گذرانده و سپس در رشته تاريخ هنر در دانشگاه اصفهان ادامه تحصيل داده و پايان نامه خود را در مقطع كارشناسي با عنوان «نقش تركمنان در آسياي غربي» نوشته است. براي ادامه تحصيل به دانشگاه استراسبورگ فرانسه رفته و تز وي با عنوان «نقش حيوانات اسطوره‌اي در حجاري‌هاي تخت جمشيد» را ارائه كرده است.

كتاب‌هايي كه تا كنون از هادي سيف منتشر شده شامل «دانشنامه هنرهاي مردمي ايران» و « نقاشي روي گچ » است كه شامل تمام نقاشي‌هاي روي گچ خانه‌هاي قديمي، تكايا و امام زاده.. است. همچنين كتاب «مجنوني‌ها» پيرامون فرش و طرح قالي است و مربوط به خانواده مجنوني‌ها مي‌شود كه يكي از بانيان نقوش سنتي در عرصه قالي بودند. مجموعه هشت جلدي از «خانه‌هاي تبار»، «شمايل نگاري»، «نقاشي روي قالي»، «دريچه‌اي رو به بهشت» و «نقاشي بر زر و سيم» از جمله كتاب‌هايي است از ديگر آثار اين هنرمند است. همچنين «يادمان استاد علي اكبر ياسمي»، «علي رخساز» و «چلچراغي در تاريكي» درباره استاد صنعتي نيز از جمله كتاب‌هايي است كه درباره زندگي نامه اين هنرمندان نگاشته است.

براي مشاهده پوستر اينجـا كليك كنيد.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٣ - ١٢:٤٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.