اخبار > نمايشگاه طبيعت با حضور نقاشان پيش‌كسوت گشايش يافت


نمايشگاه طبيعت با حضور نقاشان پيش‌كسوت گشايش يافت

 

نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران»، يكشنبه، 28 فروردين ، در نگارخانه خيال موسسه فرهنگي_ هنري صبا با حضوراستادان پيش‌كسوت، گشايش يافت.

نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران»، يكشنبه، 28 فروردين ، در نگارخانه خيال موسسه فرهنگي_ هنري صبا با حضوراستادان پيش‌كسوت، گشايش يافت.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، به نقل از موسسه فرهنگي-هنري صبا، نمايشگاه « طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران» با نمايش آثار بيش از 50 تن از نقاشان نوگراي معاصر، عصريكشنبه، 28 فروردين، گشايش يافت. در آيين گشايش اين نمايشگاه احمد اسفندياري، يعقوب عمامه‌پيچ، منصوره حسيني و تني چند از استادان نقاشي ايران و مسئولان موسسه فرهنگي-هنري صبا در نگارخانه خيال حضور داشتند. احمد اسفندياري، پرويز كلانتري،‌ ايران درودي، منصوره حسيني، ‌سهراب سپهري، حسين محجوبي، ايرج زند، آنه محمد تاتاري، ضياءالدين امامي، منوچهر يكتايي، كاظم چليپا، صداقت جباري و محمدابراهيم جعفري از جمله استاداني هستند كه آثارشان در اين نمايشگاه با مضمون طبيعت به نمايش گذاشته شده است.
منصوره حسيني، يكي از استادان نقاشي نوگراي ايران كه در اين نمايشگاه حضور دارد، درباره نقاشي از طبيعت مي‌گويد: «من خود بخشي از طبيعت هستم، مگر مي‌توانم در خلق نقاشي از طبيعت الهام نگيرم! من هميشه در كنار كارهاي آبستره، تابلوهايي از طبيعت هم داشته‌ام كه آن‌ها را بسيار دوست دارم.»
حسيني ادامه داد:« دوربين عكاسي كارش اين است كه تصاويري واقعي از پيرامونمان و طبيعت به ما بدهد؛ اما نقاش كاري فراتر از سبك رئال دارد.»
يعقوب عمامه‌پيچ كه يكي از نقاشي‌هاي مجموعه «درخت و جويبارش» در نمايشگاه به نمايش در آمده، در خصوص اين نمايشگاه گفت: «برپايي نمايشگاهي با عنوان طبيعت براي موسسه صبا اتفاق تازه‌اي است، چرا كه فرهنگستان هنر را به فضاي پر جنب و جوش باز گردانده است؛ اما با توجه به آثار گران‌بهاي استادان نقاشي ايران در زمينه طبيعت، تعداد آثار اين نمايشگاه كم و درحد يك گالري است. نوع كارها اندكي پراكنده است و به لحاظ چيدمان تابلوها، اين پراكندگي بيشتر ديده مي‌شود.»
جمشيد حقيقت‌شناس نيز كه تابلويي با تكنيك تركيب مواد از او در نمايشگاه به چشم مي‌خورد، گفت: «طبيعت از نگاه نقاشان نوگرا، نمايشگاه خوبي است كه البته جاي نيمي از هنرمندان برجسته‌ در آن خالي است. اين نمايشگاه مي‌توانست با افزودن بخش‌هاي ديگري وسعت بيشتري داشته باشد، اما به هر حال چنين نمايشگاهي با آثار هنرمندان برجسته در موسسه فرهنگي-هنري صبا كه قسمتي از ملك تجسمي ماست، اتفاق خوبي است كه مي‌تواند سبب رونق بيشتر اين مكان هنري شود.»

حقيقت‌شناس، درباره نگاه به طبيعت در خلق نقاشي گفت: «هر قدر ما در نقاشي به ذات هستي بپردازيم، از روزمرگي‌اي كه اين روزها بسيار درگيرش هستيم رها مي‌شويم. هنر معمولاً‌ به نمايش گذاشتن چيزي است كه مي‌خواهيم باشيم. بايد دوباره جهان را كشف و پيدا كنيم و مدام از خودمان پرسش كنيم.»
اين استاد پيش‌كسوت در عرصه نقاشي ادامه داد: «پرسش‌هاي بنيادي از خودمان و جهان پيرامونمان مي‌تواند تعريف‌هاي قديمي‌ را در زمينه هنرهاي تجسمي تغيير دهد تا آدم‌هاي تازه‌اي با آثار تازه متولد شوند.»
علاقه‌مندان مي‌توانند تا 29 ارديبهشت همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 19 براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان ولي عصر، خيابان طالقاني غربي، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 125 مراجعه كنند.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٠ - ٠٨:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.