اخبار > احمد اسفندياري: طبيعت بزرگ‌ترين استاد نقاش است


احمد اسفندياري: طبيعت بزرگ‌ترين استاد نقاش است

 

احمد اسفندياري، نقاش پیشکسوت ایرانی،در خصوص آثار به نمايش درآمده در نمايشگاه طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران گفت: «طبيعت بزرگ‌ترين استاد نقاش است و من طبيعت را هميشه از حفظ در ذهن دارم .»

 احمد اسفندياري، نقاش پیشکسوت ایرانی،در خصوص آثار به نمايش درآمده در نمايشگاه طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران گفت: «طبيعت بزرگ‌ترين استاد نقاش است و من طبيعت را هميشه از حفظ در ذهن دارم .»

به گزارش اداره كل روابط عمومي فرهنگستان هنر به نقل از موسسه فرهنگي-هنري صبا، استاد احمد اسفندياري درباره پيشينه طبيعت نگاري در نقاشي گفت: «در همه دانشگاه‌هاي دنيا در آموزش نقاشي، طبيعت به صورت كلاسيك و جا افتاده و عميق وجود دارد. نقاش بايد آنقدر از طبيعت نقاشي كند تا بتواند به صورت ذهني يك گل را كامل مجسم كند و آن را بر بوم پياده كند كه اين كار، وقت و تجربه مي‌خواهد. او بايد آنقدر كار كند كه طبيعت با روحش آميخته شود.»

استاد اسفندياري ادامه داد: «در نقاشي از طبيعت، درك و احساس نقاش بسيار مهم است. نقاش بايد هارموني را خوب حس كند و رنگ و فرم را بشناسد. علاوه بر آن، نقاشي مطالعه و نگاه دقيق به طبيعت مي‌خواهد. گاهي نقاش به صورت اتفاقي كار خوبي ارائه مي‌دهد، كه ماندگار نيست؛ اما اگر هنرمند طبيعت و جهانش را خوب بشناسد مي‌تواند به صورت مانگار در نقاشي اتفاق‌ها و "آن"هاي تازه داشته باشد.»
وي درباره طبيعت در نقاشي‌هاي خودش گفت: «من فرم‌ها را در نقاشي‌هايم از طبيعت به عاريت گرفته‌ام. فرم خاص را گرفتم و آن قدر كار كردم كه هر چيزي را بخواهم در آن فرم مي‌كشم. من طبيعت را از حفظ دارم. خيلي از كارهاي من تابلوهاي رئاليستي از طبيعت است. البته كارهاي اكسپرسيو هم از طبيعت دارم. آفتاب ايران در تابلوهايم با نورهاي خاصي كشيده شده است كه خودم دوستش دارم.»
وي درباره الهام از طبيعت در كشورهاي ديگر گفت: «در چين، استاد نقاش شاگردانش را پاي كوه مي‌برد تا براي مدت طولاني به حركات شاخ و برگ درختان نگاه كنند تا در ذهنشان ماندگار شود و بتوانند آنچه را كه در طبيعت ديده‌اند به زيباترين شكل در نقاشي‌هايشان پياده كنند.»
او در پايان گفت: «نقاش بايد آنقدر از طبيعت نقاشي كند تا كم كم خودش را كشف كند و بشناسد.» علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران» تا 29 ارديبهشت همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 19 به خيابان ولي‌عصر، خيابان طالقاني غربي، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 125 مراجعه كنند.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٠ - ١٣:١١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.