اخبار > حسين محجوبي: برداشت هنرمندان از طبيعت متفاوت است


حسين محجوبي: برداشت هنرمندان از طبيعت متفاوت است

 

حسين محجوبي، نقاش و هنرمند معاصر، در خصوص آثار به نمايش در آمده در نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران» گفت: «برداشت هنرمندان از طبيعت متفاوت است و طبيعت هميشه سوژه نقاشان بوده است.»

حسين محجوبي، نقاش و هنرمند معاصر، در خصوص آثار به نمايش در آمده در نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران» گفت: «برداشت هنرمندان از طبيعت متفاوت است و طبيعت هميشه سوژه نقاشان بوده است.»
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر به نقل از مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، حسين محجوبي درباره الهام از طبيعت در نقاشي گفت: «طبيعت به عنوان يک منبع الهام بخش، هميشه در اختيار هنرمند است، بستگي دارد که هنرمند با کشيدن نقاشي طبيعت، مي‌خواهد چه بگويد. از خلق تصويرهاي عين واقع در هنر کلاسيک گرفته تا سبک‌هاي مدرن و طرح‌هاي انتزاعي و آبستره، همه نتيجه نگاه هنرمندان دوره‌هاي مختلف به طبيعت بوده است و هر هنرمندي با عنصر خلاقه خودش، تغييراتي در سبك‌هاي نقاشي ايجاد كرده است.»

محجوبي ادامه داد: «شايد سابق بر اين که دوربيني نبود، اثر نقاشي که مو به مو طبيعت را بر بوم مي‌کشيد، جذاب بود؛ اما مسئله نقاش امروز، طبيعت نگاري عين طبيعت نيست؛ بلکه هنرمند امروز بايد حرف خودش را در دل طبيعت نگاره بگويد.»
وي با اشاره به برپايي نمايشگاه طبيعت گفت: «اين روزها که انسان، طبيعت را به طرز وحشتناکي نابود مي‌کند و محيط زيست آسيب‌هاي جدي را از سر مي‌گذراند، برپايي نمايشگاهي با موضوع طبيعت، اتفاق خوب و کار به جايي است.»
محجوبي درباره آثار طبيعت نگاره خودش در اين نمايشگاه گفت: «من در نقاشي‌هاي طبيعت، طبيعتي پاک و به دور از آلودگي را خلق مي‌کنم. گوشه دنجي در دل طبيعت که ايده‌آل است. طبيعتي که گويي هنوز دست انسان به آن نرسيده است. در تابلوهايم به انساني که به طبيعت هجوم برده، اعتراض مي‌کنم.»
وي درباره آثار تازه‌اش گفت: «اين روزها در کارهاي تازه‌ام که بيشتر طبيعت نگاره هستند، روي فلسفه ”وحدت وجود“ در عالم خلقت کار مي‌کنم. يک سري نقاشي چهار فصل از درختان دارم که نشان مي‌دهد فصل‌ها عوض مي‌شوند؛ اما اساس عالم هستي نه کم مي‌شود و نه زياد؛ تنها تغيير شکل مي‌دهد و همچنان زيباست. در اين نقاشي‌ها سعي کرده‌ام به عناصري در جهان خلقت که آدمي با ترکيب آن زندگي مي‌کند، دقت کنم و آن‌ها را به تصوير بکشم.»
او ادامه داد: «در نقاشي‌هايم زيبايي‌هاي عالم هستي را به صورت‌هاي مختلف تصوير کرده‌ام و حرکات خيال انگيز نگاره‌هاي ايراني و نقش‌هاي اسليمي را در آن‌ها به‌کار برده‌ام.»
نمايشگاه «طبيعت در نگاه نقاشان نوگراي ايران » تا 29 ارديبهشت، به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 19 پذيراي عموم علاقه‌مندان است.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٠ - ١٠:١٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.