اخبار > وزیر ارشاد: تقویت اقتصاد هنر منجر به حضور جهانی هنرمندان می‌شود


در بازدید از نمایشگاه هنر مقاومت عنوان شد:
وزیر ارشاد: تقویت اقتصاد هنر منجر به حضور جهانی هنرمندان می‌شود

 

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه شب، 27 آذر ماه، همراه با علی مرادخانی، معاون هنری ارشاد از نمایشگاه هنر مقاومت در فرهنگستان هنر بازدید کرد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنج شنبه شب، 27 آذر ماه، همراه با علی مرادخانی، معاون هنری خود از نمایشگاه هنر مقاومت در فرهنگستان هنر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن بازدید از نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود ما ارتباط نزدیک با سایر ملت‌ها برقرار کنیم. چنین جشنواره‌ای نزدیک به 6 هزار اثر را در خود جای داده که بسیار شگفت انگیز و تأثیرگذار است. این آثار بخشی از دیپلماسی فرهنگی ما هستند که می‌توانند در روابط سیاسی ما تأثیرات مثبت بگذارند.

وی در مورد حمایت از جشنواره هایی نظیر هنر مقاومت نیز بیان کرد: برگزاری جشنواره هنر مقاومت تاثیر مثبتی بر انتقال تجربيات در زمينه هنرهای مقاومت خواهد داشت و حمایت از این جشنواره، حمایت از این هنر و انتقال ارزش‌های آن از جمله اهداف اصلی وزارت ارشاد است که در این دوره بیشتر به آن پرداخته خواهد شد.
در ادامه این دیدار که با همراهی علی معلم دامغانی، رییس فرهنگستان هنر انجام شد، وزیر ارشاد با اشاره به بحث دیپلماسی فرهنگ و مقاومت، گفت: یکی از برنامه هایی که به مجلس ارائه دادم، بحث دیپلماسی فرهنگ و مقاومت است که یکی از آرمان ها و ارزش های ما در کشور نیز محسوب می شود و برگزاری چنین نمایشگاه هایی قطعاً در این راستا مورد توجه و حمایت ما قرار می گیرد.

وی درباره حمایت از بخش خصوصی در عرصه هنری تاکید کرد: تلاش داریم مجموعه هنرمندان در عرصه های مختلف را مورد حمایت قرار داده و آنها را در خلق آثارشان تقویت کنیم، چراکه در همین حمایت ها است که منجر به حضور جهانی می شود که نمونه بارز آن حضور پرشور آثار ایرانی در حراج کریستی بود که در آن اثر ایرانی به فروش رسید و برای هنر و هنرمندان مایه افتخار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تقویت و حمایت از هنرمندان سبب می شود تا هنرمندان دیگر عرصه ها مانند سینما و تئاتر نیز فعال تر شوند تا حضور آنها انتقال دهنده فرهنگ و هنر غنی ایران باشد و در این راستا کشور را روی اقتصاد فرهنگ و هنر پایه گذاری کنیم.

علی جنتی در مورد تخصیص بودجه عمرانی ارگان ها به فعالیت های هنری گفت: امسال دولت در بودجه کل کشور بندی را گنجانده که بر اساس آن، کلیه دستگاه های اجرایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می کنند باید یک درصد این اعتبار عمرانی را صرف خرید آثار هنری کنند، به این معنی که در ساختمانی که ساخته می شود، آثار منقول و غیر منقول هنری اختصاص داده شود.


وی ادامه داد: علاوه بر آن، باید معماری این ساختمان ها، ایرانی اسلامی باشد و از نماهایی که این حوزه را جلوه می دهد استفاده کنند تا مراجعه کنندگان در ورود به یک اداره فضایی زیبا و هنری احساس کنند.

وزیر ارشاد در حاشیه این بازدید در میان خبرنگاران حاضر شد و گفت: برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه جشنواره هنر مقاومت می‌تواند حتی بر روابط سیاسی بین کشورها نیز تاثیر بگذارد. ما باید در برگزاری نمایشگاه‌های قوی مانند این نمایشگاه (جشنواره هنر مقاومت) تلاش کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بخش های نقاشی، عکس، نگارگری، کاریکاتور و هنر مفهومی بازدید کرد. وی در این بازدید بر لزوم ارائه آثار هنری به کشورهای دیگر از جمله کشور امارات عربی که از آثار فاخر ایرانی استقبال می کند، تاکید کرد.

بازدید وزیر ارشاد از این نمایشگاه نزدیک به دو ساعت به طول انجامید و حبیب‌الله صادقی، دبیر جشنواره و جواد جباری، مدیرعامل بنیاد روایت توضیحاتی در مورد آثار به نمایش درآمده به علی جنتی ارائه دادند. همچنین در این بازدید هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره با وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران عکس یادگاری انداختند.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣٠ آذر ١٣٩٢ - ٠٩:٤١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.