اخبار > ديدار هيات فرهنگي افغانستان با رييس فرهنگستان هنر


ديدار هيات فرهنگي افغانستان با رييس فرهنگستان هنر

 

رييس فرهنگستان هنر در ديدار از هيات فرهنگي افغانستان ضمن خوشنودي از اين ملاقات، اظهار داشت:«خاك و خون ، دين و آيين و استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي سه مسئله‌اي هستند كه امروز ما با توجه به آن‌ها بايد براي كشورهاي خود برنامه ريزي كنيم.»

رييس فرهنگستان هنردر ديدار از هيات فرهنگي افغانستان ضمن خوشنودي از اين ملاقات، اظهار داشت:«خاك و خون ، دين و آيين و استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي سه مسئله‌اي هستند كه امروز ما بايد به آن‌ها توجه و براي كشورهاي خود برنامه ريزي كنيم.»

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، عصر ديروز شنبه 2 آذر، استاد علي معلم دامغاني، رييس فرهنگستان هنر با هيات فرهنگي اعزامي از افغانستان ديدار و گفت و گو كرد. در اين ديدار اظهار داشت: «اصل خاك و خون، برگشت به نسبت‌هايي است كه بايد به آن به صورت معقولي نگاه كنيم. اين اصل بر يگانگي مردمان ما، افغانستان، تاجيكستان و شهرهاي فارسي زباني كه در اقليت اند و برخي حتي مجبور به كوچ شده‌اند،  تاكيد دارد. همه جزء سرزمين‌هاي مشرق زميني هستيم كه فرهنگ و تاريخي يكسان دارند و فاصله‌هاي جغرافيايي نمي‌تواند ما را از يكديگر دور كند.»

وي در ادامه به شاعران و بزرگاني كه در شهرهاي مختلف ايران و افغانستان، عراق و ... مي‌زيستند، اشاره كرد و در ادامه افزود:« مولوي، حافظ و سعدي و ديگر بزرگان و علماء همه متعلق به فرهنگ ملت‌هاي ماست و ما بايد به گذشته شگرف و تاريخ باستاني و اساطيري مشتركمان افتخار كنيم و آن را پاس بداريم.»

رييس فرهنگستان هنر دين و آيين را از ديگر مشتركات فرهنگي ميان ملت‌هاي همزبان دانست و افزود:«دومين مسئله‌اي كه دشمن از آن سوءاستفاده مي‌كند دين و آيين مشترك ميان ملت‌هاي ماست و در اين عرصه با اتحاد و همدلي مي‌توانيم پيوندهاي نابي كه ميانمان وجود دارد، حفظ كنيم و به مرزهاي جغرافيايي خود توجه نكنيم. اين‌ها خاكريزهايي هستند كه مي‌توان در مقابله با دشمنان خود در آنجا سنگر بگيريم و تاريخ و فرهنگ خود را حفظ نماييم.»

علي معلم دامغاني از رسانه‌ها و عصر ارتباطات به عنوان سومين مسئله‌اي كه نبايد از آن غفلت ورزيد، ياد كرد و ادامه داد:« توجه داشته باشيد كه امروز عصر ارتباطات است و اين ابزاري است كه اگر به طور صحيح از آن استفاده نشود مورد غفلت واقع مي‌شويم و اجازه خواهيم داد تا تبليغات آنها اثر سويي بر زندگي و رفتار ما داشته باشد.»

وي تقويت روحيه هنرمندان، تعهد و يگانگي را يكي از راه‌هاي مقابله با تهاجم فرهنگي شمرد و تصريح كرد:«مقصود از مسافرت ها كسب تجربيات و تبادلات اطلاعات است و زبان مشترك اين امكان را به ما مي‌دهد تا از دستاوردهاي يكديگر استفاده نماييم. اميدواريم در سفرهاي آتي، هنرمندان دو كشور بتوانند از تجربيات هم بهره‌مند شوند.»

داود كاظمي مسئول گروه اعزامي از افغانستان ضمن معرفي اين هيات به تشريح فعاليت‌هاي«اتحاديه هنرمندان معاصر افغانستان» پرداخت و عنوان كرد:«گروه اعزامي متشكل از اعضاء و هنرمنداني هستند كه در اين اتحاديه فعاليت دارند. شكل گيري اين اتحاديه از حدود پنج سال پيش آغاز شد كه در مراحل اوليه خود، با عنوان «نما رسانه» با مجوز از وزارت فرهنگ افغانستان آغاز به كار كرد و پس از كسب تجربيات مختلف در سال 1392 تحت عنوان «اتحاديه هنرمندان معاصر افغانستان» متشكل از چند انجمن، فعاليت‌هاي خود را به صورت تخصصي‌تر ادامه داد.»

وي در تشريح بيشتر فعاليت‌هاي اتحاديه افزود:«دكتر محمد ابراهيم عارفي، رييس افغان فيلم، استاد فرهاد استاد تاريخ هنر و رييس دانشكده هنرهاي زيباي كابل، استاد علي بابا اورنگ رييس انجمن خوشنويسان افغانستان و تني چند از هنرمندان در اين اتحاديه فعاليت دارند. اين اتحاديه تاكنون توانسته چندين نمايشگاه از آثار هنرمندان افغانستان برپا نمايد. همچنين آموزش دوره‌هاي سينمايي از ديگر فعاليت‌هاي اين انجمن است كه بسياري از جوانان به فراگيري اين دوره‌ها پرداخته و توانستند با كسب مهارت‌هاي لازم در مراكز مختلف فعاليت نمايند. آموزش خوشنويسي و برگزاري كارگاه‌هاي مختلف نيز در دستور كار اين اتحاديه قرار دارد.»

محمد ابراهيم عارفي رييس افغان فيلم نيز در ادامه نشست به پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايراني در شبكه‌هاي سيماي افغانستان خبر داد و گفت:« ما هيچگاه ايران را به عنوان كشور بيگانه نشمرديم بلكه آن را مانند سرزمين خود فرض كرده و علاقه‌منديم به دليل داشتن فرهنگ و زبان مشترك بتوانيم تعامل بيشتري در جهت توسعه فرهنگي داشته باشيم.»

سيد تقي حيدري دبير اين اتحاديه نيز در اين نشست بر لزوم و تداوم همكاري‌هاي فرهنگي ميان دو كشور تاكيد و آن را راه مقابله با تهاجم فرهنگي شمرد.

همچنين سيد بابا اورنگ رييس انجمن خوشنويسان كابل در خصوص آموزش بيش از 300 نفر در زمينه خوشنويسي، برگزاري نمايشگاه‌ها و شركت در جشنواره‌هاي مختلف اشاره كرد.

در پايان اين نشست، سيد زكريا، سيد حيدر احمدي، بيژن سيامك اشعاري با زبان پارسي خواندند. 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٢ - ١٤:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.