اخبار > سفر به قلب بيت‌المقدس از خيابان بزرگمهر + تصاوير


سفر به قلب بيت‌المقدس از خيابان بزرگمهر + تصاوير

 

عصر روز 18 شهريور نمايشگاه عكسي با عنوان «فلسطين، سرزمين پايدار» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر گشايش يافت.

مولود‌ زندی‌نژاد- خيابان آجر فرش شهيد برادران مظفر( صبا) در تقاطع خيابان بزرگمهر ساختماني قديمي با نمايي زيبا، نظر هر بيننده در حال عبور را به خود جلب مي‌كند؛ در آن حال احساس مي‌كنيد كه به گذشته سفر كرديد اما اين سفر زماني كامل مي‌شود كه به داخل موزه براي ديدن تصاوير و عكس‌هاي سياه و سفيدي مي‌رويد كه متعلق به مسجد‌الاقصي و قدس شريف است آن هم تصاويري به رنگ تاريخ و تمدن!

عصر روز 18 شهريور نمايشگاه عكسي با عنوان «فلسطين، سرزمين پايدار» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر گشايش يافت. عكس‌هاي به نمايش در آمده در اين نمايشگاه معرف مكان‌هاي تاريخي، لباس‌مردمان و ... است كه قديمي‌ترين آن، نماي بيروني مسجد‌الاقصي است و تاريخش متعلق به سال 1860 م. است. در اين نمايشگاه 58 تصوير از نماي بيروني شهر تا كتابخانه «خالديه»، «منبر قاضي برها‌ن‌الدين»، نماي كليساي «قيامت و برج ناقوس»، مسجد «حضرت علي‌(ع)»، محراب مسجد «خليل‌الرحمان»، خروجي آب‌انبار «قدس شريف»، مسجد « امام حسين(ع)»، «درب غار ارواح» «ديوار شريف‌ ندبه» و تصاويري از مردمان آن زمان به تماشا گذاشته شده كه تاريخ آن‌ها جملگي به قرون 19 و 20 ميلادي بر مي‌گردد، اگرچه متاسفانه نام هنرمند يا هنرمنداني كه اين تصاوير را عكسبرداري كرده‌اند نامشخص است.

اين تصاوير نه تنها به لحاظ هنري داراي كيفيتي قابل ملاحظه در دوران خود محسوب مي‌شوند بلكه به عنوان اسناد تاريخي و مردم شناسي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردارند.

«حسين شيخ‌الاسلام» مشاور امور بين‌الملل رييس مجلس و «محمدرضا آيت اللهي» دبير کل جمعيت دفاع از ملت فلسطين نيز در آيين گشايش اين نمايشگاه حضور داشتند.

«آيت اللهي» درباره اين نمايشگاه مي‌گويد:« در اين نمايشگاه از ميان 200 عكس، 58 تصوير برگزيده و به نمايش درآمد، اين تصاوير، بخشي از اسناد تاريخي سرزمين قدس به شمار مي‌رود و داراي ويژگي‌هاي خاص است. زيرا در كنار هر ساختمان و بنا داستاني از تمدن بشري پنهان شده كه مربوط به اديان الهي است.»

وي ادامه مي‌دهد:« اين عكس‌ها به عنوان سندهاي تاريخي حكايت از آرامش و صلحي دارد كه سال‌هاي سال در اين شهر حكم‌فرما بوده و همه مذاهب در كنار يكديگر به كارهاي عادي و روزمره خود مي‌پرداختند و وجود اديان مختلف دليلي براي جنگ ميان آن‌ها نبود تا اينكه اين سرزمين حدود 65 سال پيش به اشغال صهونيست‌ها درآمد و نا امني براي مردمان تمامي مذاهب حتي يهوديان در اين شهر ايجاد شد و به طور كلي مشكلاتي را در خاور ميانه به وجود آورد.»

دبير كل جمعيت دفاع از ملت فلسطين برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي - هنري در حمايت از انتفاضه ملت مظلوم فلسطين و بيداري مسلمانان نسبت به ظلم و ستمي كه به اين مردم روا شده را موثر دانست و درباره ديگر برنامه‌هايي كه در همين زمينه در آينده برگزار خواهد شد، گفت:« هنر زباني بين‌المللي است و با اين زبان با تمامي مردمان مي‌توان ارتباط برقرار كرد و به روشنگري پرداخت به همين منظور قرار است دوسالانه گرافيك و بيداري اسلامي را با همكاري موزه فلسطين و اين انجمن به زودي برگزار كنيم. همچنين از ديگر فعاليت‌ها ساخت فيلم و توليد نمايشنامه‌هايي است كه محوريت آن «فلسطين» است.»

«حسين شيخ الاسلام» نيز در اين مراسم آثار به نمايش در آمده در اين نمايشگاه را به عنوان اسناد تاريخي و ميراث بيت‌المقدس خواند و اظهار داشت:« اين‌ تصاوير نشان‌دهنده آن است كه گرچه مردمان آن داراي مذاهب مختلفي بودند اما اختلافات طوايفي نيز در برهم زدن آرامش اين شهر تاثيري نداشت و آن ها در كنار يكديگر در صلح و صفا زندگي مي‌كردند.»

مشاور امور بين‌الملل رييس مجلس با ذكر مسايل تاريخي دوران ورود اسلام به اين شهر يادآور شد:« هنگامي كه لشكر اسلام به مدت 4 ماه اين شهر را در محاصره خود درآورد، خليفه اول به رحمت خدا رفت و خليفه دوم نيز با مشورت حضرت علي‌(ع) دست از محاصره آن برداشت زيرا آن حضرت اعتقاد داشت كه با رحمت و مودت بايد وارد اين شهر مقدس شد نه با جنگ و كشتار به اين ترتيب بود كه اسلام به اين شهر ورود پيدا كرد.»

بازديد از اين نمايشگاه تاريخي و عكس‌هاي جشم نواز و تماشايي به همه علاقه‌مندان هنر عكاسي و دوستاران تاريخ توصيه مي‌شود . اين نمايشگاه تا 3 مهر در محل ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 74 داير است.
براي ديدن تصاوير اين نمايشگاه اينجـا كليك كنيد

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩١ - ١٣:٢٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.