اخبار > هم صدايي خوشنويسان با نداي پيامبر مهر


هم صدايي خوشنويسان با نداي پيامبر مهر

 

حضور خوشنويسان ايران و برخي از كشورهاي اسلامي در نمايشگاه «محمد رسول‌الله (ص)» با آثاري كه مضموني يكسان دارند، هم صدايي در هنر خوشنويسي است كه نداي پيامبر مهر درآن شنيده مي‌شود.

حضور خوشنويسان ايران و برخي از كشورهاي اسلامي در نمايشگاه «محمد رسول‌الله (ص)» با آثاري كه مضموني يكسان دارند، هم صدايي در هنر خوشنويسي است كه نداي پيامبر مهر درآن شنيده مي‌شود.

نمايشگاه خوشنويسي «محمد رسول‌الله (ص)» عصر دوشنبه هفتم اسفند در نگارخانه شرقي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر گشايش يافت. اين نمايشگاه پنجره‌اي به رويت مي‌گشايد كه حكايت از روح معنوي خالقان آثارش دارد، تابلوهايي با خطوطي زيبا و چشم نواز نستعليق، ثلث، نسخ، شكسته و نقاشي خط كه با عشق و شور آيات، روايات، احاديث و اسم متبرك پيامبر اعظم (ص)، در آن نقش بسته است.

چشم به هر طرف كه مي‌گرداني پيامي شگرف را مي‌بيني كه با خطي خوش تو را به سويش فرا مي‌خواند و چه زيباست وقتي كه آن خطوط توسط استاداني چون «غلامحسين اميرخاني»، «جليل رسولي»، « كيخسرو خروش» و صدها نام آشناي هنر خوشنويسي نگاشته شده است.

در ميانه اين نمايشگاه ويترين‌هاي شيشه‌اي تعبيه شده كه نسخ خطي مجموعه داراني كه اين ميراث گرانبهاء را حفظ و نگهداري مي‌كنند در آن‌ها به چشم مي‌خورد، آثاري كه برخي هيچ نام و نشاني از خوشنويس آن نيست و بعضي ديگر نيز اسامي چون «ام‌سلمه»، «علي‌نقي شيرازي»، «ميرحسين الحسيني» و «ميرمحمد شيرازي» را در پي خود دارد.

در جاي جاي اين نمايشگاه در ميانه خوشنويسان ايراني تابلوهايي از استادان خوشنويسي چون «حبيب‌الله صالح» و « نجم‌الدين فياضي» از ازبكستان، «علي بابا اورنگ» از افغانستان، « محمود زائراُف» از تاجيكستان و ... ديده مي‌شود كه از خوشنويسان بزرگ تمدن حوزه ايران فرهنگي محسوب مي‌شوند.

در بخشي ديگر از اين نمايشگاه تابلوهاي خظ – نقاشي استاداني چون « احمد محمدپور»،«جواد صادقي»، «مجيد رستگاري»، «خسرو روشن» و ... نصب شده؛ تابلوهايي كه نام مبارك احمد، محمد، ‌مصطفي و ... با خط و رنگ در آميخته شاهكارهايي از هنر و معنويت را به نمايش گذاشته است. تابلوهايي كه در آن گاه خطوط مي‌شكنند و گاه پيچ و تاب مي‌خورند و ترانه‌اي زيبا با آواي «محمد رسول‌الله (ص)» سر مي‌دهند؛ با ترانه مي‌رقصند و سرمست از اين شور و شيدايي هر بيننده‌اي را به وجد مي‌آورند.

اين نمايشگاه خوشنويسي كه تا 17 اسفند در نگارخانه خيال شرقي موسسه صبا در ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 74 قرار دارد به همه علاقه‌مندان هنر خوشنويسي پيشنهاد مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩١ - ١٢:١٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.