اخبار > گردهمايي مكتب اصفهان به كار خود پايان داد


گردهمايي مكتب اصفهان به كار خود پايان داد

 

گردهمايي مكتب اصفهان، پنج شنبه با حضور اساتيد، پژوهشگران، صاحب نظران و دانشجويان در توحيد خانه دانشگاه هنر اصفهان به كار خود پايان داد.


در ابتداي اين مراسم دكتر اصغر جواني، دبيرعلمي همايش نگارگري با بيان اين مطلب كه اين همايش موجب شد كه به بازخواني مجدد و عميق بخشي از مطالب و موضوعات فرهنگي بپردازيم، گفت: «در اين همايش بيش از صد خلاصه مقاله به دبيرخانه رسيد و نهايتاً پس از انصراف برخي از شركت كنندگان 30 اصل مقاله به دبيرخانه ارسال شد.» او تصريح كرد: «قصد داشتيم در اين همايش، سخنراني ها را در كنار ديواره هاي نگاره هاي عصر صفوي برگزار كنيم، ولي به دليل سرماي هوا نشد. در بخش نگارگري ده عنوان پروژه تحقيقاتي مطرح شد كه با همكاري فرهنگستان هنر، پنج پژوهش منتشر شد.»

احمد خاتمي، دبير علمي ادبيات با اشاره به يكي از اهداف اين گردهمايي كه روشنگري در سبك هندي به ويژه ادبيات بود، گفت: ادبيات در دوره صفوي با همه شهرتي كه به دست آورد از تحقيقات عميق محروم ماند. اميدوارم با برگزاري اين همايش و ارائه مقالات توانسته باشيم برخي از اين ابهامات را برطرف كنيم.

خاتمي اظهار داشت: «در اين همايش هفت پروژه تحقيقاتي در حوزه ادبيات مطرح شد كه برخي از اين پروژه ها به صورت كتاب منتشر شدند.»

محمدجواد صافيان دبير بخش حكمت و انديشه گفت: «اين همايش بي شك با موفقيت به پايان رسيد، پس از بررسي هاي متعدد از ميان اين مقالات 20 مقاله پژوهشي مورد تصويب قرار گرفت و تعدادي از مقالات به رابطه هنر و حكمت پرداخته بودند. شش طرح ديگر نيز در اين خصوص به تصويب رسيده است.»

فريبا افكاري، دبير علمي موسيقي گفت: «گروه موسيقي مكتب اصفهان از دو سال پيش فعاليت خود را آغاز كرد و با توجه به اينكه پژوهش در عرصه موسيقي تاكنون بسيار ضعيف بوده است، بررسي بعضي از متون قديمي را در دستور كار قرار داد. در نهايت 13 مقاله در همايش ارائه شد كه بيشتر پژوهشگران و مؤلفان اين مقالات، دانشجويان ارشد يا دكترا بودند كه اين بسيار نويدبخش است.»

در پايان بهمن نامور مطلق دبيركل همايش با اشاره به برگزاري دو همايش ديگر در خصوص مكتب اصفهان اظهار داشت: «اين دو همايش در تركيه و هند برگزار خواهد شد كه پس از برگزاري مكتب بزرگ اصفهان زمينه برگزاري نشست ها و همايش هاي ديگر در اين عرصه فراهم شده است.» در پايان نيز موسيقي هندي اجرا شد.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٥ آذر ١٣٨٥ - ١٢:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.