اخبار > «هنر غرب متأثر از هنر ايراني است»


در ميزگرد نقد و بررسي نمايشگاه جنبش هنر مدرن عنوان شد
«هنر غرب متأثر از هنر ايراني است»

 

ميزگرد «خوانش انديشه مدرن در آثار نقاشي اروپا» در حاشيه برگزاري نمايشگاه «جنبش هنر مدرن» با حضور كارشناسان، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان در سينماتك موزه هنرهاي معاصر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين ميزگرد كه با حضور دكتر حبيب‌ آيت‌الهي نقاش وپژوهشگرهنر، دكتر علي رامين مترجم و كارشناس فلسفه هنر، و دكتر مهرداد احمديان كارشناس نقدهنر برگزار شد به نقد و بررسي آثار نمايشگاه «جنبش هنر مدرن» اختصاص داشت.

در ابتدا دكتر مهرداد احمديان درباره آثار به نمايش درآمده در اين نمايشگاه گفت: « اين گنجينه آثاري از سبك امپرسيونيسم تا هنرهاي مفهومي را در برمي‌گيرد و تمركز به محتواي انديشه اروپايي و غربي در اين آثار مشاهده مي‌شود. آثاري كه در مجموعه موزه هنرهاي معاصر نشان داده شده است سير تاريخي مدرنيسم را در گستره زماني 12 دهه از سالهاي قبل از قرن بيستم تا پايان اين قرن نشان مي‌دهد.»

سپس علي رامين درخصوص تأثير تحولات انديشه اروپايي در شكل‌گيري هنر مدرنيسم گفت: «انديشه و هنر در تعامل با يكديگر هستند و همان گونه كه انديشه مي‌تواند مايه‌رسان خلاقيت‌هاي هنري باشد، خلاقيت‌هاي هنري نيز مي‌تواند الهام بخش انديشه‌هاي نوين باشد.»

وي همچنين افزود:«عدم وجود ويژگيهاي مشترك و كلي در آثار دوره مدرنيسم منجر به بروز مشكلاتي در تعريف هنر شد ولي با ديد تسامح و تساهل مي‌توان ويژگيهاي هنر اين دوره را اين گونه برشمرد: هنر مدرن به سبك پايبند نيست و ضمن داشتن روحيه پرخاشگري و انتقادي به جريان هنر براي هنر پايبند است و توانسته مرزهاي جغرافيايي را پشت سر بگذارد.»

در ادامه ميزگرد دكتر حبيب‌الله آيت‌الهي گفت: «در روند تحول تفكر اروپا در بررسي آثار هنري غرب، تأثير هنر ايراني مشهود است. اگر بخواهيم هنر اروپا را بررسي كنيم بايد ابتدا هنر خود را مورد توجه قرار دهيم. چرا كه آثار آنها مثل آثار هنري بيزانس و هنر دريافتي يا مفهومي كه متكي بر مفاهيم است، ريشه در هنرهاي شرقي و ايراني دارد.»

گفتني است اين مراسم با پرسش و پاسخ حاضران و كارشناسان حاضر در جلسه پايان يافت .

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٤ مهر ١٣٨٤ - ١١:٣٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.