اخبار > از «فرم» تا «محتوا» در نشست صبا


چهارمين دوسالانه نقاشي :
از «فرم» تا «محتوا» در نشست صبا

 

در سومين نشست پژوهشي تحليلي صبا ،كه به بررسي آثار چهارمين دوسالانه بين المللي نقاشي معاصر جهان اسلام اختصاص يافته بود، صاحبنظران و كار شناسان، « تنوع تكنيك» و «گرايشهاي فرماليستي» را در آثار هنرمندان ايراني دوسالانه چهارم بررسي كردند.


در سومين نشست پژوهشي تحليلي صبا ،كه به بررسي آثار چهارمين دوسالانه بين المللي نقاشي معاصر جهان اسلام اختصاص يافته بود، صاحبنظران و كار شناسان، « تنوع تكنيك» و «گرايشهاي فرماليستي» را در آثار هنرمندان ايراني دوسالانه چهارم بررسي كردند.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، در اين نشست كه با حضور آقايان يعقوب عمامه پيچ، سيد حسن سلطاني و حبيب توحيدي به موضوع «تنوع تكنيك در آثاردوسالانه چهارم» مي پرداخت، ابتدا آقاي حبیب توحیدی به تعادل و توازن محتوا و فرم ها ي آثار ارائه شده از هنرمندان ايراني در اين نمايشگاه پرداخت.

سپس آقاي عمامه پيچ گفت: اين دوسالانه با ارتباطات و تعاملاتي كه بين جوامع اسلامي برقرار مي كنند مي تواند آغاز يك جريان پر بركت درهنر يك حوزه عظيم فرهنگي باشد. وي افزود اين نمايشگاه مي تواند از چند جنبه براي ما ثمربخش باشد: نخست اينكه تلقي، نسبت به «سنت» و «مدرن» تصحيح مي شود، يا در جهت مثبت تحول مي يابد؛ جنبه ديگر اين است كه در مقايسه آثار هنرمندان خود با ديگر هنرمندان مسلمان در سراسر جهان يك خود آگاهي انتقادي و ارزيابي منطقي از همه داشته ها و دستاوردهاي خود دراين عرصه بدست مي آوريم؛ و ديگر آنكه در نسبت با جهان امروز و هنر جهاني، مي توانيم كاستيهاي كار خود را بهتر بشناسيم. وي با انتقاد از فضاي تجسمي كشور كه با وجود استقبال وسيع از نمايشگاههايي از اين دست و تأسيس چندين دانشكده هنري پس از انقلاب همچنان مشكل عمده اش، شباهت كارها به يكديگر و تقليد گرايي در يك سطح فراگير است همه را به يك تأمل جدي و منتقدانه در وضعيت كنوني هنر نقاشي در ايران فرا خواند.

در ادامه سيد حسن سلطاني با سيري در سنتهاي تصويري در ادوار تاريخي ايران خاطر نشان كرد: تعالي انسان در راستاي بيان هنري ما بايد شكل دهندة هويت هنرمند ايراني در اين دوسالانه ها و در يك فضاي عمومي و جهاني باشد و اگر دوسالانه ها هدفي جز اين داشته باشد بايد تجديد نظري در بنيانها و زير بناهاي فكري آن كرد.

گفتني است چهارمين دوسالانه بين المللي نقاشي جهان اسلام با حضور هنرمندان 35 كشورجهان تا 30 آذر ماه به كار خود ادامه خواهد داد .

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٢ آذر ١٣٨٥ - ١١:٢٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.