اخبار > «همايش سلطان محمد و مكتب قزوين»


در استقبال از همايش بين المللي سلطان محمد برگزار شد :
«همايش سلطان محمد و مكتب قزوين»

 

همايش مقدماتي سلطان محمد (نگارگر مكتب تبريز) با عنوان "سلطان محمد و مكتب قزوين" روز پنجشنبه اول ارديبهشت ماه در محل كتابخانه امام خميني(ره) قزوين برگزار و با استقبال كم نظير علاقمندان مواجه شد.

 همايش مقدماتي سلطان محمد (نگارگر مكتب تبريز) با عنوان "سلطان محمد و مكتب قزوين" روز پنجشنبه اول ارديبهشت ماه در محل كتابخانه امام خميني(ره) قزوين برگزار و با استقبال كم نظير علاقمندان مواجه شد.


بنا به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در ابتداي اين همايش مقدماتي محمد حسين پيله وري- مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين و دبير همايش سلطان محمد و مكتب قزوين- طي سخناني به اهميت برپايي اين همايش اشاره كرد و گفت: "بر ماست كه با گردهمايي، يادآوري و مرور آثار ناموراني چون سلطان محمد كه با خلق آثاري جاويد در نقاشي ايراني ماندگار شده اند، اقدام به بازشناسي و مرور آثارشان نماييم."
وي در بخش ديگري از سخنانش گفت:" همايش سلطان محمد و مكتب نقاشي قزوين، از اين رو هديه ايي درخور است براي اهالي فرهنگ و هنر كه حضور جاودانه وي را در نقاشي ايران ومكتب تبريز و در ادامه پيروان و شاگردان آنها را در نقاشي قزوين بازجويند. "

پس از پيله وري، دكتر بهمن نامور مطلق (دبير فرهنگستان هنر) در جايگاه حاضر شد و پيرامون نحوه و علل برپايي همايش سلطان محمد به سخنراني پرداخت.

ديگر سخنرانان اين همايش، دكتر مهرانگيز مظاهري، حسن يوسفي، دكتر محمد مهدي هراتي و خانم اكبر حلوايي بودند كه به ترتيب درباره "از مكتب تبريز تا مكتب قزوين"، "بررسي آثار سلطان محمد و مكتب قزوين"، "مثني سازي در آثار سلطان محمد" و "سلطان محمد در يك نگاه" سخنوري كردند.

به جز سخنرانان ياد شده، مهندس عبدالمجيد شريف زاده (دبير علمي همايش) نيز لحظاتي چند پشت تريبون قرار گرفت و در باب سلطان محمد و همايش او به ايراد سخن پرداخت.

پايان بخش همايش ياد شده ميزگردي با حضور دكتر مهرانگيز مظاهري، حسن يوسفي، دكتر محمد مهدي هراتي و سيد احمدعقيلي بود كه با استقبال حضار و علاقمندان مواجه شد. از ديگر جلوههاي همايش مذكور مي توان به تكنوازي دف مهدي مبشري، تكنوازي تنبور سيدكمال رضايي، اجراي آواز علي سعيدي و پخش فيلم نگاره ها اشاره كرد.

گفتني است اصل همايش سلطان محمد از 19 تا 22 ارديبهشت ماه در تهران و تبريز به همت فرهنگستان هنر و با همكاري و مشاركت استانداري و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي، دانشگاه هنر اسلامي تبريز، كميسيون ملي يونسكو، سازمان صدا و سيما (مركز موسيقي و سرود) سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تبريز، معاونت مطالعات سازمان انتشارات فرهنگ و ارشاد اسلامي و بنياد رودكي برگزار خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٨٤ - ٠٩:٥٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.