اخبار > بهزاد را بزرگترين رنسانس ايران مي‌دانم


هانيبال الخاص ، در آستانه برگزاري همايش‌بين‌المللي كمال‌الدين بهزاد :
بهزاد را بزرگترين رنسانس ايران مي‌دانم

 

هانيبال الخاص-نقاش – با اعتقاد به اين موضوع در ادامه در مورد اثري كه به نمايشگاه « بهزاد در خيال و خاطر من » ارائه كرده عنوان كرد :55 سال است كه بهزاد را مي‌شناسم و او را بزرگترين رنسانس ايران مي‌دانم ، بهزاد كسي است كه به ادبيات و فرهنگ زمانه خود تعهد داشته و با منياتور خود تاريخ را نوشته است. از هر ديدي كه نگاه مي‌كنم او انساني هنرمند بود ، كه با رنسانس اروپا همزمان بوده و خود در هنر مينياتور رنسانس را به وجود آورد و زندگي روزانه را به زيبايي به تصوير كشيد و شعر شعراي بزرگ را هم عيني و هم ذهني ساخت

 هانيبال الخاص-نقاش – با اعتقاد به اين موضوع در ادامه در مورد اثري كه به نمايشگاه « بهزاد در خيال و خاطر من » ارائه كرده عنوان كرد :55 سال است كه بهزاد را مي‌شناسم و او را بزرگترين رنسانس ايران مي‌دانم ، بهزاد كسي است كه به ادبيات و فرهنگ زمانه خود تعهد داشته و با منياتور خود تاريخ را نوشته است. از هر ديدي كه نگاه مي‌كنم او انساني هنرمند بود ، كه با رنسانس اروپا همزمان بوده و خود در هنر مينياتور رنسانس را به وجود آورد و زندگي روزانه را به زيبايي به تصوير كشيد و شعر شعراي بزرگ را هم عيني و هم ذهني ساخت.


وي معتقد است كه براي خلق يك اثر يا هنر به هيچ استدلال و دلايل اجتماعي نياز نداريم. امروز هنرمندان بايد درس عبرتي از نقاشي بگيرند كه در زمان خود هنرمند بزرگي بود. يك هنر خوب تاريخ ، فلسفه و ادبيات و ... است ، چيزي كه بهزاد در آن موفق بود و امروز ما اين قضيه را درك مي‌كنيم.

هانيبال گفت : روزي كسي به من گفت براي خلق اثر هنري بايد به هنر گذشته‌ات رجوع كني و من نيز به كارهاي سنگي و برجسته و نقاشي‌هاي قهوه‌خانه‌اي نگاه كردم و اسم بهزاد را نيز اولين بار از همان فرد شنيدم و امروز تمام كارها و نقاشيهاي من تأثيري از بهزاد دارد. فضا ، تقسيم‌بندي و تركيب‌بندي كارهاي من ، با الهام از اين نقاش بزرگ است و اين انگيزه‌ام براي خلق اين اثر بوده است.

گفتني است همايش بين‌المللي كمال‌الدين بهزاد توسط فرهنگستان هنر و با همكاري دانشكده اسلامي تبريز 24 الي 27 آذرماه در تهران و تبريز برگزار خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٨ آذر ١٣٨٢ - ١٢:٢٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.