اخبار > سه نمايشگاه نقاشي در رابطه با كمال‌الدين بهزاد برگزار شد


سه نمايشگاه نقاشي در رابطه با كمال‌الدين بهزاد برگزار شد

 

در راستاي همايش بين‌المللي كمال‌الدين بهزاد، يكشنبه بيست و دوم آذرماه، سه نمايشگاه نقاشي و نگارگري در رابطه با كمال‌الدين بهزاد افتتاح شد. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نمايشگاههاي «بهزاد در خاطر و خيال من»، «مروري بر آثار نگارگري معاصر ايران» و «چند گام با بهزاد» با حضور خيل اساتيد، هنرمندان و علاقمندان افتتاح شد.


در راستاي همايش بين‌المللي كمال‌الدين بهزاد، يكشنبه بيست و دوم آذرماه، سه نمايشگاه نقاشي و نگارگري در رابطه با كمال‌الدين بهزاد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نمايشگاههاي «بهزاد در خاطر و خيال من»، «مروري بر آثار نگارگري معاصر ايران» و «چند گام با بهزاد» با حضور خيل اساتيد، هنرمندان و علاقمندان افتتاح شد.

نمايشگاه «بهزاد در خاطر و خيال من» كه در مركز فرهنگي – هنر صبا افتتاح شد، مجموعه آثار بيش از چهل و چهار نقاش معاصر،‌از جمله آيدين آغداشلو، حبيب‌ا... آيت الهي،‌هانيبال الخاص، مهندس ميرحسين موسوي، منصوره حسيني، مرتضي گودرزي و... است كه با هدف بيان جايگاه بهزاد در حوزه انديشه نقاشان معاصر طراحي و خلق شده است.

استاد فرشچيان در حاشيه افتتاح اين نمايشگاه، برگزاري چنين همايشي را همتي والا براي بزرگداشت يك هنرمند خواند و گفت: برگزاري چنين همايش‌هايي تأثير زيادي بر هنر ايران دارد.

استاد حسين كاشيان هم برگزاري اين همايش را حركتي مثبت ارزيابي ‌كرد و افزود: چنانچه اين حركتها مقطعي نباشد، تأثير به‌سزايي خواهد داشت.

اما نمايشگاه «مروري بر آثار نگارگري معاصر ايران» كه در نگارخانه خيال برپا شده است، نگاهي است بر آثار نگارگران معاصر كه در كنار آن تعدادي از آثار متأخرين و استاد كمال‌الدين بهزاد نيز به نمايش گذاشته شده است.

اين آثار مجموعه‌اي است از آثار موجود در موزه هنرهاي ملي، موزه رضا عباسي، موزه شهدا، اداره كل موزه بنياد مستضعفان و جانبازان، موزه هنرهاي معاصر، كاخ سعدآباد، حوزه هنري، انجمن نگارگران ايران و نگارگران معاصر كه براي شركت در اين نمايشگاه به مركز فرهنگي – هنري صبا ارسال شده است.

در اين نمايشگاه آثار هنرمنداني چون حسين بهزاد، محمود فرشچيان، هادي تجويدي، مرحوم زاويه، ميرزا آقا امامي، آقا ميري و... در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

مجيد مهرگان در حاشيه افتتاح اين نمايشگاه، برگزاري اين چنين نمايشگاهي را در پنجاه سال اخير بي‌سابقه دانست و گفت: بيشتر مردم ما از فرهنگ گذشته خود بي‌خبر هستند و فرهنگستان هنر تنها مرجعي است كه بعد از انقلاب به اين قضيه توجه ويژه، علمي و خردمندانه‌اي كرده است.

نمايشگاه پژوهشي «چند گام با بهزاد» هم كه در گالري هنر سينما فلسطين برپا شده، مجموعه آثاري است از هنرجويان دانشكده ميراث فرهنگي تبريز، كه براي اين همايش تهيه شده است.

گفتني است نمايشگاههاي «بهزاد در خاطر و خيال من» ,« مروري بر آثار نگارگري معاصر ايران»و «جند گام با كمال الدين بهزاد» تا 22 دي‌ماه سال‌جاري بر پا بود.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٢ آذر ١٣٨٢ - ١٠:٣٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.