اخبار > براي نخستين بار توسط فرهنگستان هنر مطرح مي‌شود ؛ چند صدايي باختيني و پسا باختيني


براي نخستين بار توسط فرهنگستان هنر مطرح مي‌شود ؛ چند صدايي باختيني و پسا باختيني

 

چند صدايي باختيني و پسا باختيني عنوان مقاله‌اي است كه در هم انديشي «چند صدايي در هنر ايراني» توسط دكتر بهمن نامور مطلق مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

چند صدايي باختيني و پسا باختيني عنوان مقاله‌اي است كه در هم انديشي «چند صدايي در هنر ايراني» توسط دكتر بهمن نامور مطلق مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، چند صدايي از موضوعات مهم در عرصه نقد ادبي و هنري است. اين واژه كه از اصطلاحات موسيقي به عاريت گرفته شده، نخستين بار توسط ميخائيل باختين در نيمه نخست قرن بيستم مطرح شد. مباحث مفصل باختين توسط بسياري از محققان در حوزه‌هاي گوناگون علمي و فرهنگي، گسترش يافت. تاثير اين مباحث در رشد نگرش نقد هنري و فراهنري غير قابل اجتناب است كه در اين همايش به آن پرداخته مي شود.

دبير علمي اين همايش را دكتر بهمن نامور مطلق بر عهده دارد و اين هم انديشي با همكاري پژوهشكده هنر فرهنگستان هنر و مركز تحقيقات شعر و هنر برگزار مي‌شود.

عنوان برخي از مقالات شامل: «ميخائيل باختين و تئوري هاي نقد ادبي معاصر»، «خوانش پلي فونيك، خوانش كونترپوان و خوانش زايشي واساز»، «چند صدايي در هنر هاي نمايشي»، «باختين و نمايش‌هاي كارناوالي»، «طنين چند صدايي و بينش زيبايي شناسي داستايوفسكي در رمان نو»، «گفتگومندي و چند صدايي در شعر حافظ»، «چند صدايي در معماري، تجلي مفهوم مشاركت در معماري»، «‌بررسي ابعاد و عناصر چند وجهي در كوبيسم» و... است.

گفتني است اين همايش به مدت يك روز ، در تاريخ 11 اسفند از ساعت 9 بامداد تا 16 در محل ساختمان مركزي فرهنگستان هنر، واقع در ميدان فلسطين، خيابان طالقاني، شهيد برادران مظفر، پلاك 53 برگزار خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٠ اسفند ١٣٨٧ - ١٠:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.