اخبار > فرهنگ هر ملتی روح آن مکتب است


شيراز ميزبان گردهمايي مكتب شيراز
فرهنگ هر ملتی روح آن مکتب است

 

حداد عادل: «يكي از خصوصيات مكتب شيراز، تكاپوي علمي آن است.»

حداد عادل: «يكي از خصوصيات مكتب شيراز، تكاپوي علمي آن است.»

به گزارش روابط عمومي گردهمايي مكتب شيراز ،در آیین گشایش اين گردهمایی که صبح روز شنبه، 16 آذرماه، در تالار حافظ شیراز برگزار شد، محمد رضا رضا زاده، استاندار فارس ، مکتب شیراز را آمیزشی از نو آوری و خلاقیت در این دوره دانست و جمع آوری و نگهداری داشته های فرهنگی را مهم‌ترین کار اندیشمندان و اصحاب فرهنگ بیان کرد.

وی در ادامه ارتباطات وسیع را وسیله‌ای برای بیان و جمع آوری میراث کهن ایران دانست و رسالت دانشمندان زمان را جهت ارایه آن به جهانیان، از هر زمانی ارزشمند تر بیان کرد و اظهار داشت: «آنچه که ما داریم متعلق به تمام بشریت است.»

رضا زاده در پایان تصریح کرد: «امیدوارم در این همایش پایه و اساس چیزی گذاشته شود که در آینده، مایه تفکر و علم اندوزی دانشمندان این حوزه گردد.»

در ادامه مراسم غلامعلی حداد عادل، رییس فر هنگستان ادب فارسی، جهانی شدن را موضوع روز فرهنگ‌های جهان دانست و سلاح و ابزار فرهنگ ها را قدرت رسانه و ارتباطات بیان کرد و افزود: «فرهنگ هویت و شخصیت جامعه ماست.فروپاشی فرهنگ، تباهی ملت‌ها را در پی دارد و هر ملتی که بخواهد باقی بماند باید به فرهنگ خود توجه کند.»

وی خاطرنشان کرد: «ملت ما در طول سی سال اخیر، با فداکاری‌های خود اثبات کرده که می‌خواهد با فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی خود در جهان بماند و این محقق نمی‌شود مگر با رجوع به تاریخ و فرهنگ گذشته ما. پیشینه ما ریشه ماست و ما باید آن را در سراسر ایران جستجو کنیم.»

حداد عادل در ادامه یکی از خصوصیات مکتب شیراز را تکاپوی علمی آن دانست و در بیان اهمیت آن وجود دو ستاره پر فروغ در ادبیات فارسی که همانا حافظ و سعدی هستند را مطرح کرد.

وی افزود: «هدف ما حرکت به سوی تمدن اسلامی است و فرهنگ نرم افزار تمدن است .روح هر مکتب فرهنگ آن است.»

همچنین حسن بلخاری، رییس پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، طی سخنانی وظیفه اندیشمندان را کشف اسرار عالم و غبار روبی تاریخ هنر کشورمان دانست.

در ادامه مراسم کارل ارنست، محقق و استاد دانشگاه کارولینای شمالی، شیراز را موطن شخصیت‌های برجسته‌ای چون ملاصدار و دشتکی بیان کرد و این همایش را تمهیدی بر بررسی جریان‌های چند سویه عنوان كرد. او مقالاتی که در این همایش ارایه می‌شود را منبع خوبی برای پژوهشگران این عرصه دانست.

این ایرا‌ن‌شناس برجسته امریکایی، در پایان، خواستار برقراری ارتباط فرهنگی، بین دانشگاه‌های ایران و امریکا شد.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٦ آذر ١٣٨٧ - ١١:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.