اخبار > معماري دغدغه سينماي ما نيست


سيدمحمد بهشتي رئيس هيئت علمي دومين همايش معماري و سينما
معماري دغدغه سينماي ما نيست

 

«معماري هيچ گاه دغدغه سينماي ما نبوده است.»

«معماري هيچ گاه دغدغه سينماي ما نبوده است.»

به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي و هنري آسمان،وابسته به فرهنگستان هنر، سيدمحمد بهشتي رئيس هيئت علمي دومين همايش معماري و سينما، در نشستي خبري با بيان اين مطلب افزود:« اگر بحث معماري در سينماي ما جدي گرفته شود ،هر دو حوزه شاهد نتايج تازه‌اي خواهند بود.»

در اين نشست رسانه‌اي كه روز سه‌شنبه ،21 آبان‌ماه، در محل سالن قطب‌الدين شيرازي مجموعه آسمان فرهنگستان هنر برگزار شد،شهرام جعفري‌نژاد، دبير علمي همايش هم در مورد همايش معماري و سينما گفت:« رويكرد دومين همايش معماري و سينما موضوع زندگي شهري است.» وي تعداد مقاله‌هاي ارائه شده به دبيرخانه را بالغ بر پنجاه اثر ذكر كرد و افزود:« از ميان مقاله‌ها در نهايت 22 مقاله به‌عنوان آثار برگزيده در طول همايش ارائه مي‌شوند.»

اين منتقد سينما در ادامه از تلاش براي تشكيل يك دبيرخانه دائمي براي همايش خبر داد و گفت:« در تلاش هستيم تا دبيرخانه‌اي دائمي براي همايش ايجاد كنيم تا اين دو بخش (معماري و سينما) در تعامل بهتري با يكديگر قرار گيرند.»

وي در مورد برنامه‌‌هاي دومين همايش گفت:« برنامه‌هاي امسال در طي شش روز برگزار خواهد شد . روز اول آن اختصاص به تور تهران‌گردي دارد و در آن جمعي از سينماگران با توضيحات استاد محيط طباطبايي با بخشي از تاريخچه معماري تهران از نزديك آشنا خواهند شد.»

به گفته جعفري‌نژاد از روز شنبه ،25 آبان، با نمايش فيلم‌هاي برگزيده، همايش آغاز و تا روز چهارشنبه 29 آبان ادامه خواهد داشت.

شادمهر راستين، عضو هيئت علمي همايش نيز درباره برنامه‌هاي بخش فيلم‌هاي مستند ضمن ارائه توضيحاتي گفت:« متأسفانه نگاه سينما به معماري در مقايسه با توجه معماري به سينما در حد پايين‌تري قرار دارد . گويي سينماگران خود را از پرداختن به اين موضوع بي‌نياز مي‌دانند. برخي از آن ها دليلي نمي‌بينند كه شخصيت شهر و خيابان‌ها و مكان‌هاي مختلف را رعايت كنند و شيوه‌هاي توليد براي آنان از اهميت بيشتري برخوردار است.»

وي در ادامه اظهار داشت:« در سال‌هاي پيش از انقلاب فيلم‌هاي داستاني پرداخت بيشتري به شهر داشتند ؛اما طي چند دهه اخير بيشتر سينماي مستند است كه به شهر توجه دارد.» راستين افزود:« به نظر مي‌رسد در فيلم‌‌هاي داستاني به نوعي تهران و شهريت آن حذف شده و به تصوير كشيدن محيطي كه در آن زندگي مي‌كنيم براي فيلمسازان بي‌‌اهميت شده است.»

محمدعلي حسين‌نژاد ديگر عضو هيئت علمي همايش با اشاره به عدم توجه به مباحث آكادميك در ايران گفت:«‌ متأسفانه در كشور ما بحث‌هاي آكادميك در حوزه سينما كمتر صورت مي‌گيرد. در حالي كه در كشورهاي ديگر اين‌گونه مباحث به شكل گسترده‌اي طرح مي‌شود و سينما‌گران با بهره گرفتن از كمك‌هايي در زمينه‌هاي مختلف از جمله جامعه‌شناسی و روان‌شناسی، در پي برقراري ارتباطي بهتر با مخاطب خود هستند.»

ايرج كلانتري ،نماينده انجمن صنفي معماران شهرساز در شوراي علمي همايش معماري و سينما نيز با اشاره به اهميت موضوع همايش گفت: «از سال 1384 چند نشست با همكاري نهادهايي چون خانه هنرمندان و خانه سينما برگزار شد كه در آن، به بحث و بررسي پيرامون فضاي شهري و نقد فضاي شهري پرداختيم.»

در ادامه اين نشست خبري، سيدمحمد بهشتي در پاسخ به پرسشي درباره علت برپايي همايش گفت:‌« علت اصلي برگزاري همايش وجود مشكلاتي در هر دو زمينه معماري و سينما است.» وي سپس ادامه داد:« متأسفانه در سينماي ايران خيلي با فضاهاي شهري مواجه نيستيم . معمولاً در فيلم‌هاي ما مكان خيلي مطرح نمي‌شود؛ در حالي كه توجه به مكان در نهايت باعث مي‌شود كه مخاطب ارتباط بهتري با فيلم برقرار كند.»

رئيس هيئت علمي همايش معماري و سينما افزود:« چرا در ساخت فيلم‌‌ها فكر مي‌كنيم كه اجازه داريم به راحتي در مناظر شهري دخل و تصرف كنيم؟ متأسفانه اين روندي است كه در چهل سال اخير همواره با شدت و ضعف دنبال شده . يكي از دلايلي كه به خود اجازه ‌مي‌دهيم اين گونه برخورد كنيم آن است كه مكان از نظر ما فاقد موضوعيت است . اگر مكان موضعيت داشت هيچ‌گاه به خود اجازه نمي‌داديم كه انگشت خود را درون چشم شهر فرو ببريم.»

به گفته وي موضوع معماري در سينما در دهه‌هاي اخير هيچ گاه دغدغه سينماي ما نبوده است. بهشتي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به رابطه سينما و معماري پرداخت و گفت:«اگر بتوانيم توجه سينماگران و معماران را به اين مقوله سوق دهيم،شاهد اتفاقات تازه‌اي در اين دو حوزه خواهيم بود. اين گروه مي‌توانند شهر را از يك محيط غريبه به يك محيط آشنا تبديل كنند.»

دومين همايش معماري و سينما طي روزهاي شنبه تا دوشنبه از ساعت 13:30 و از روز سه‌شنبه 28 و چهارشنبه 29 آبان‌ماه از ساعت 10 صبح در محل مجموعه فرهنگي و هنري آسمان فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت حضور در اين برنامه و كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند با شماره 22751763 روابط عمومي مجموعه فرهنگي و هنري آسمان تماس بگيرند.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٨٧ - ١٣:٣٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.