اخبار > نشست مطبوعاتی اولین نمایشگاه اكسپو عكس در صبا برگزار شد


نشست مطبوعاتی اولین نمایشگاه اكسپو عكس در صبا برگزار شد

 

نشست مطبوعاتی، رسانه‌ای اولین نمایشگاه فروش عکس ایران با حضور محسن زارع، علیرضا کیا، دکتر اکبر عالمی و محمدرضا حسین‌خانی در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا برگزار شد.

نشست مطبوعاتی، رسانه‌ای اولین نمایشگاه فروش عکس ایران با حضور محسن زارع، علیرضا کیا، دکتر اکبر عالمی و محمدرضا حسین‌خانی در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، ابتدا محسن زارع، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی-هنری صبا، با اعلام گشایش اولین نمایشگاه فروش آثار عکس ایران در روز 20 آبان ماه، هم‌زمان با میلاد پرسعادت امام رضا (ع) خاطر نشان کرد: «تاکنون فعالیت‌های مؤسسه صبا بیشتر در محورهای پژوهشی و مرور دوره‌ها و مکتب‌های هنری در گذر تاریخ بوده و این اولین بار است. كه رویکرد اقتصادی به هنر تحقق می‌یابد و اقتصاد وارد عرصه هنر می‌شود. البته پیش درآمد آن نیز گردهم آوردن 81 نگارخانه ایران، برای فروش آثار بود، که اردیبهشت ماه گذشته تحقق يافت.» وی با بیان اینکه نمایشگاه حاضر به‌صورت تخصصی و با تمرکز بر حوزه عکاسی حرفه‌ای عمل می‌کند، خبر از مشارکت مجموعه صبا در اکسپوی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد، در آذرماه امسال داد و گفت: «در مسائلی چون قیمت‌گذاری آثار نیز با توجه به اینکه این امر در کشور ما هنوز نهادینه نشده، با توجه به تجربه‌ای که از نمایشگاه نگارخانه‌های ایران یافتیم- كه اختیار تعیین و انتخاب آثار و نیز قیمت گذاری را به خود هنرمندان و صاحبان گالری‌ها سپردیم- در این اکسپو نیز رایزنی‌های بسیاری صورت گرفت تا قیمت گذاری‌ها متناسب با قدرت خرید متعارف در ایران صورت گیرد.» وی در این نشست همچنین خبر داد که برای اولین بار در ایران يك يا دو روز مشخص در پایان نمایشگاه به حراج آثار اختصاص می‌یابد و همه شاهد خوردن چکش حراج به آثار هنری خواهند بودکه تاکنون در کشورمان تجربه نشده است.

در ادامه محمدرضا حسین‌خانی بابیان مشارکت وسیع هنرمندان در سه سطح حرفه‌ای، تجربی و گالری‌های تخصصی، نوع همکاری و تعامل نگارخانه‌های هنری را بسیار خوب و در بالاترین سطح خود ارزیابی کرد و یادآور شد: «ما از همه نگارخانه‌ها دعوت می‌کنیم در نمایشگاه‌های با محوریت فروش، همکاری خود را با این مجموعه بیشتر کنند و صبا را در کنار خود و حامی همیشگی خود بدانند نه یک رقیب.»

آنگاه دکتر اکبر عالمی، عضو شورای علمی و انتخاب آثار، مهمترین پیام این نمایشگاه را جا افتادن اهمیت و ضرورت اقتصاد هنر و امکان یافتن فروش اثر برای هنرمند دانست و تأکید کرد: «باید سایه مدیران فرهنگی را در کشور دنبال کنیم و ببینیم آیا بستری از بالندگی و زایندگی برای خلق آثار هنری فراهم کرده‌اند یا نه و اگر چنین بود تشویقشان کنیم.» این مدرس عکاسي و سينما افزود: «اگر کسی این عکس‌ها را خرید و در دیوار خانه‌اش نصب کرد، حاصلش چیزی جز صدور اندیشه و فرهنگ ایرانی به جهان نیست.»

در پایان علیرضا کیا، مسئول دبیرخانه نمایشگاه، به مراحل برپایی این حرکت اشاره کرد و گفت: «کارشناسی‌های دقیق و همه جانبه‌اي صورت گرفت و از جهات مختلف آسیب شناسی شد و در تمام مراحل از انتشار فراخوان و تحویل آثار و ... مطابق استانداردهای بین‌المللی و قانون کپی رایت عمل كرديم.» وی یادآور شد: «به خاطر اینکه پایه و اساس این حرکت به شکل کاملاً علمی، تخصصی و حرفه‌ای در ایران برگزار شود، تصمیم گرفتیم تا در دوره اول و در نخستین گام، این حرکت را در سطح ملی برگزار کنیم تا در دوره‌های بعدی با پشتوانه قوی تر وارد عرصه بین‌المللي شویم.» وی همچنین خبر از مشارکت وسیع بزرگان و نام‌آوران عکاسی ایران در کنار یکدیگر داد و افزود: «بسیاری از آثار شاخص تاریخ عکاسی ایران از جمله اثر استاد حسین پرتوی «بیعت همافران با امام‌» که از آثار منحصر به فرد انقلاب محسوب می‌شود و نیز عکس ویژه محمد فرنود از بسیجیان که اكنون از سمبل‌های تصویری مشهور دفاع مقدس به شمار می‌رود، همه برای اولین بار در این نمایشگاه عرضه می‌شود.» گفتنی است اولین نمایشگاه بزرگ فروش آثار عکس ایران با حضور هنرمندان و عکاسان، روز « بیستم آبان‌ماه » در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا گشایش يافت.

• گفتني است نخستين نمايشگاه فروش آثار عكس ايران، با هدف تقويت و رونق بخشي به روند اقتصاد هنر در ايران و حمايت از هنرمندان براي ايجاد جرياني تازه در طرح ضرورت و اهميت هنر در چرخه توليد و توسعه ملي شكل گرفت. دبيرخانه اكسپوي عكس ابتدا اقدام به انتشار فراخوان كرد، كه طي آن از تمامي عكاسان كشورمان جهت شركت در اين اكسپو و ارائه بهترين آثارشان دعوت شد. دبيرخانه از آغازين روزهاي شروع فعاليت، به دريافت آثار از هنرمندان اقدام كرد. در اين مرحله نيز شرايط و ضوابط حرفه‌اي مطابق اكسپوهاي تخصصي جهاني تعيين شد. دبيرخانه اكسپو در اين امر اقدام به دعوت از استادان و پيش‌كسوتان برجسته و نام آشناي عرصه عكاسي حرفه‌اي ايران كرد و در مرحله بعد از كليه گالري‌هايي كه به صورت تخصصي در حيطه عكس فعاليت مي‌كنند،‌ جهت ارائه آثار دعوت به عمل آورد. در مرحله بعد هيئت علمي و شوراي تخصصي بازبيني و انتخاب آثار، متشكل از آقايان: دكتر عالمي، اسماعيل عباسي و فرهود حقي، كار خود را آغاز كردند. در مورد تعيين قيمت‌ها نيز طبق سياست هماهنگ سازي و ساماندهي براي هر سطح حرفه‌اي و آماتور، سقف مشخصي در قيمت گذاري تصويب شده است.

دبيرخانه اكسپو از ميان 3020 عكس از 633 هنرمند شركت كننده، آثار را به شرح ذيل: در بخش عكاسان حرفه اي 330 عكس از تعداد 90 هنرمند، در بخش عكاسان تجربي 191 عكس از 110 هنرمند و در بخش نگارخانه ها 191 اثر از 66 هنرمند براي راهيابي به نمايشگاه انتخاب كرد.

در نمايشگاه فروش آثار عكس ايران نام شمار زيادي از شاخص‌ترين و با سابقه‌ترين پيش‌كسوتان عكاسي و سينماي ايران به چشم مي‌خورد. در ميان استادان و نام آوران عكاسي و نيز چهره‌هاي برجسته سينماي ايران چهره‌هايي چون: نيكول فريدني، فرهود حقي، حسين پرتوي، سعيد صادقي، محمد فرنود، كاوه گلستان، مريم زندي، سيف الله صمديان، آلفرد يعقوب زاده، علي قلم سياه، عباس كيارستمي، نصرالله كسرائيان، محمود كلاري، داريوش كياني، رضا كيانيان، محمد كوچك پور، احمد ناطقي، ساعد نيك ذات، يارتا ياران، افشين شاهرودي، مجتبي آقايي، ناصر تقوايي، آرمان استپانيان، جمشيد بايرامي، فخرالدين فخرالديني، محسن راستاني، عباس كوثري، محسن شمس، محسن احتشامي، افشين بختيار، داريوش كيانيان، محمد نوروزي، كاوه فرزانه، عباس عرب زاده، كورش عسگري، حسين كريم زاده، عليرضا كريمي صارمي،‌ عليرضا كيا، رضا معطريان، مجيد ناگهي، كورش امام، ساتيار امامي، جواد پورصمد، امير علي جواديان، مجيد نيك نفس و ... به چشم مي خورد.

نخستين نمايشگاه تخصصي فروش آثار عكس ايران اميدوار است تا در جريان تعامل و همگرايي هنرمندان عكاس ايران، در سطحي گسترده و چشمگير، افتخار برداشتن اولين گام جدي و عملي در رشد و رونق اقتصاد هنر، دستيابي به شاخص‌هاي روشن در اصالت ملي هنر عكاسي معاصر، حمايت از هنرمندان و ترسيم چشم اندازي اميد بخش و مطلوب از آينده اين هنر در ايران را يافته باشد.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٠ آبان ١٣٨٧ - ١٣:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.