اخبار > بررسي تعاملات فرهنگي، هنري شيراز و كرمان (قرن هفتم تا نهم هجري)


در پيش همايش گردهمايي مكتب شيراز صورت گرفت:
بررسي تعاملات فرهنگي، هنري شيراز و كرمان (قرن هفتم تا نهم هجري)

 

پيش همايش گردهمايي مكتب شيراز با عنوان «بررسي تعاملات فرهنگي، هنري شيراز و كرمان» روز چهارشنبه و پنجشنبه، هفدهم و هجدهم مهرماه، در دانشكده ادبيات دانشگاه باهنر كرمان برگزار شد.

پيش همايش گردهمايي مكتب شيراز با عنوان «بررسي تعاملات فرهنگي، هنري شيراز و كرمان» روز چهارشنبه و پنجشنبه، هفدهم و هجدهم مهرماه، در دانشكده ادبيات دانشگاه باهنر كرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي‌فرهنگستان هنر، در اين پيش همايش كه با حضور جمعي از استادان، دانشجويان و علاقه مندان مكتب شيراز صورت گرفت، ابتدا دكتر محمود مدبري، استاد دانشگاه شهيد باهنر، درباره «بررسي حوادث دهه نود قرن ششم در كرمان بر مبناي يك منظومه تاريخي» سخنراني كرد و گفت: «پس از مرگ ملك دينار در سال 491 هـ سلسله حوادثي ميان جانشينان او از يك سو و دخالت خوارزمشاه و وزراي كرمان از سوي ديگر در گرفت، كه منجر به دعوت از حكمران شبانكاره وقت، يعني قطب الدين مبارز شد. اين حادثه در تواريخ محلي كرمان و ملوك شبانكاره با اختلافاتي نقش شده است؛ اما در اين ميان، مطلب صاحب شبانكاري در منظومه تاريخي او مرسوم به «دفتر دلگشا» از گونه ديگري است.» مدبري در ادامه ضمن بررسي حوادث كرمان بر اساس كتب تاريخي اين ديار، از ديد تاريخ‌هاي مربوط به ملوك شبانكاره، به ويژه منظومه «دفتر دلگشا»، اين دوره تاريخي را مورد ارزيابي قرار داد.

در ادامه اين همايش عليرضا‌هاشمي‌نژاد، استاد دانشگاه شهيد باهنر، درباره «نسبت هنر كرمان با مكتب شيراز در سده‌هاي 7 تا 9 » سخنراني كرد و در اين باره گفت: «كرمان و شيراز به عنوان دو حوزه مجاور فرهنگي در قرن‌هاي 7 تا 9 در وجوه مختلف ارتباط، از سياسي تا علمي، مراودات بسيار با يكديگر داشتند.» وي افزود: «در قرن 7 تعدادي از مدرسين مدرسه معروف قطبيه در كرمان، شيرازي بودند. حكومت سياسي مشترك در زمان آل مظفر كه خويشاوندي هم با حاكمان قراختايي كرمان، در قرن هفتم داشتند و همچنين بعضي ديگر از مشتركات، اين حس را تقويت مي‌كند كه احتمالاً بايد تأثير و تأثر معنادار بين اين دو حوزه از نظر هنر ايجاد شده باشد.»

ميرهاشم محدث سخنراني بعدي اين نشست را عهده دار بود كه درباره «ناصرالدين منشي كرماني، مورخ بزرگ قرن هفتم و هشتم» سخنراني كرد. او در ابتدا گفت: «قرن‌هاي 7 تا 9 هجري، با وجود اوضاع اسف‌بار از لحاظ خلق متون تاريخي، يكي از دوران شكوفايي تاريخ ايران است. كتاب‌هاي «طبقات ناصري»، «تاريخ گزيده»، «تاريخ بناكتي»، «تاريخ وصاف»، «سمط العلي» و... در اين دوران آفريده شده‌اند. ناصرالدين منشي كرماني از تاريخ نويسان اين دوره است كه سه اثر مهم تاريخي با نام‌هاي «سمط العلي للحضره العليا»، «نسائم الاسحار من لطائم الاخبار» و «دره الاخبار و لمعه الانوار» از آثار مهم منسوب به اوست.»

در ادامه اين همايش دكتر محمدصادق بصيري و دكتر عنايت الله شريف پور، از اعضاي هيئت علمي‌دانشگاه شهيد با هنر، به ارائه مقاله خود با عنوان «ساقي نامه‌هاي خواجه و خواجو» پرداختند. ايشان ساقي نامه‌هاي خواجه حافظ شيرازي و خواجوي كرماني كه اوج اتصال اسطوره و عرفان در تعامل مكتب ادبي فارسي و كرمان هستند را مقايسه كردند. بصيري و شريف پور علت انتخاب ساقي نامه از بين ديگر انواع ادبي اين دوره را دارا بودن چهار محور «صعود هنري»، «نفوذ در مردم»، «بار عاطفي» و «پيشتوانه فرهنگي» اعلام كردند. در ادامه محمدرضا عموزاده، كارشناس ارشد ارتباط تصويري نيز به ارائه مقاله خود با عنوان «شاهنامه فردوسي نسخه 894 برلين» پرداخت و گفت: «اين شاهنامه از نسخ شاهنامه فردوسي است كه در اواخر سده نهم هجري كتابت و مصور شده و به قلم شمس الدين علي بن محمد بن الحسين الفخر الدين الفشتقي الكرماني كتابت يافته و نمونه‌اي شاخص از سبك تجاري تركمنان شيراز به شمار مي‌رود.» عموزاده قرار گرفتن چند نگاره در يك صفحه را از خصوصيات بارز اين نسخه شاهنامه معرفي كرد كه باعث متمايز شدن آن از ديگر نسخ شاهنامه‌هاي هم عصر خود شده است.

در پايان اين نشست دكتر شمس الدين نجمي، ‌استاد دانشگاه شهيد باهنر كرمان، به موضوع «مناسبات سياسي-اجتماعي كرمان و فارس در قرن هفتم هجري» پرداخت و گفت: «به گواهي اسناد و مدارك تاريخي، كرمان به دلايل جغرافيايي،‌ ژئوپلتيك، ‌سياسي و اقتصادي مورد توجه حاكمان استان‌هاي هم جوار، خراسان و فارس بوده است. به طوري كه از زمان ساسانيان تا دوره صفوي، كرمان گاهي جزو حكومت خراسان و زماني جزو حكومت فارس قرار مي‌گرفت و زماني هر دو حكومت فارس و خراسان بخش‌هايي از كرمان را در اختيار داشتند.»

اين پيش‌همايش با همكاري اداره پژوهش‌هاي راهبردي فرهنگستان هنر و مركز هنرپژوهي نقش جهان، ‌دانشگاه شهيد باهنر كرمان و... برگزار شد. گردهمايي مكتب شيراز در 13 آذر 87 در تهران افتتاح خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٨ آبان ١٣٨٧ - ١١:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.