اخبار > رونمايي از 21 جلد مجموعه اسناد امام در ساواک


رونمايي از 21 جلد مجموعه اسناد امام در ساواک

 

موزه هنرهای معاصر فلسطین همزمان با گشایش نمایشگاه «شمس آفاق» شامل بیش از صد عکس از سیر مبارزات و رهبری اسطوره بزرگ قرن، با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام، طی نشست ویژه ای با حضور حجت اسلام خسروی، هروی، آقای سعادتی و محمود گلابدره ای؛ 21 جلد مجموعه اسناد مربوط به امام در ساواک را رونمایی کرد.

موزه هنرهای معاصر فلسطین همزمان با گشایش نمایشگاه «شمس آفاق» شامل بیش از صد عکس از سیر مبارزات و رهبری اسطوره بزرگ قرن، با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام، طی نشست ویژه ای با حضور حجت اسلام خسروی، هروی، آقای سعادتی و محمود گلابدره ای؛ 21 جلد مجموعه اسناد مربوط به امام در ساواک را رونمایی کرد.

به گزارش روابط عمومی  فرهنگستان هنر، در این نشست که روز چهار شنبه نهم خرداد در محل این موزه برگزار شد. ابتدا حجت الاسلام خسروی، پژوهشگر و محقق تاریخ معاصر، با طرح نکاتی در خصوص اهمیت اسناد و نسخه شناسی و ضرورت نگاه به «سند» به عنوان یک میراث ماندگار تاریخی و ثبت آن بر اساس اولویت های علمی و پژوهشی، به اهمیت اسناد تاریخی نزد امام اشاره کرد و گفت : " ایشان در اولین ساعات پس از پیروزی انقلاب در 22 بهمن 57 طی پیامی خواستار حفظ اسناد تاریخی و مراقبت از آن و جلوگیری از هرگونه تخریب و نابودی این اسناد از ناحیه عموم مردم شدند. "

سپس حجت الاسلام هروی ازمولفان این مجموعه با ذکر این نکته که پرونده اطلاعاتی امام در شهربانی و سپس سازمان امنیت (ساواک) از کلاسه های متعددی تشکیل شده و ما به لحاظ ارائه خدمتی عالمانه و محققانه به علاقه مندان پژوهش در تاریخ معاصر و سیره سیاسی حضرت امام این اسناد را به جای ترتیب تقویمی، به لحاظ محتوایی و سیر تاریخی وقایع، طبقه بندی و تنظیم کرده ایم .

وي یاد آور شد:" این مجموعه، گزارش دقیق و کاملی از تلاش های بی امان رژیم گذشته را جهت محو نام و یاد امام، در میان مردم و سرکوب هر حرکت و فعالیتی که در جهت احیای این نام در جامعه صورت می گرفت ارائه می دهد. همچنین آمار دقیقی از کلیه شکنجه ها، تفتیش ها، بازرسی ها و بازجویی ها در خصوص هر اقدامی که به پخش، تکثیر امانت، حفظ و نگهداری، فروش و توزیع کلیه مواد و اقلام تبلیغی مرتبط با امام اعم از کتاب، رساله، عکس، اعلامیه را از طرف ساواک در این اسناد، شاهدیم .

وي در ادامه بيان كرد : " در خلال اين موارد سیر حضور و امتداد محبوبیت، نفوذ و اثرگذاری چهره و سخن امام را در مبارزات مخفیانه، زیرزمینی و خودجوش مردم آشکار می شود." وی افزود:" با دیدن این اسناد و مدارک می توان دریافت که چه کسانی در کمیته مشترک متحمل چه مرارت ها، شکنجه ها و رنج هایی شدند تا نام امام را در دوران خفقان و خاموشی، زنده نگهدارند، گمنامانی که در حسینیه ها، مساجد، تکایا، مراکز کار و حتی خانه های خود، عکس و یاد امام را چون امانتی مقدس و گران بها به بهای جان و امنیت و آبروی خود حفظ کردند. "

در ادامه سهراب هادی گفت:" حجم بیش از 15 هزار سند در این مجموعه و در طی یک دوره زمانی فشرده نشان می دهد که به طور میانگین در روز چند سند به فعالیت ها و تلاش هایی در راستای مقابله با نفوذ و جایگاه امام در اوج تسلط و اقتدار ظاهری رژیم اختصاص یافته است. "

آنگاه آقای سعادتی، از مبارزان پیش از انقلاب، خاطر نشان کرد:" این اسناد نشان می دهد که تفکر مبارزاتی امام بعد از سال 42، چنان در مردم نفوذ و وسعت یافت که مردم همه چیز را سیاسی می دانستند و با نافرمانی مدنی و مبارزه منفی، در برابر هر اقدامی از ناحیه رژیم، اگرچه ماهیتاً غیر سیاسی نیز بود مقابله می کردند. "

در پایان محمود گلابدره ای، نویسنده نام آشنا و صاحب کتاب «لحظه های انقلاب »، به اهمیت و ضرورت رویکرد نویسندگان ژانرهای مختلف ادبیات (رمان، داستان کوتاه،خاطره نویسی و...) به این اسناد و بهره گیری از آنها در جهت غنای بیشتر اثر خود و قوی تر شدن جنبه مستند آن اشاره کرد.

گفتنی است نمایشگاه عکس شمس آفاق در ایام سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب پذیرای عموم علاقه مندان خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٢ خرداد ١٣٨٦ - ١٤:٣٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.