اخبار > بررسي قبرستان دارالسلام در گردهمايي مكتب شيراز


بررسي قبرستان دارالسلام در گردهمايي مكتب شيراز

 

به مناسبت همايش مكتب شيراز، قبرستان دارالسلام شيراز از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

به مناسبت همايش مكتب شيراز ، قبرستان دارالسلام شيراز از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش روابط عمومي‌فرهنگستان هنر، اين فرهنگستان قصد دارد كه در همايش مكتب شيراز از زواياي مختلف به وجوه ممتاز هنري اين قبرستان تاريخي بپردازد. پيش از اين هم فرهنگستان هنر در يكي از پيش‌همايش‌هاي گردهمايي مكتب اصفهان به قبرستان تاريخي تخت فولاد واقع در اصفهان پرداخته بود.

قبرستان دارالسلم معروف به دارالسلام شيراز از قديمي‌ترين قبرستان‌هاي اين شهر است و در آن مقبره‌هايي از قرن اول و دوم هجري ديده مي‌شود. البته بسياري از محققان بر اين باورند كه اين قبرستان قبل از اسلام نيز وجود داشته است.

اين مقبره‌هاي قديمي ‌با خط‌هاي ممتاز رقاع، كوفي، بنايي، ثلث، نسخ و نستعليق كنده كاري شده و تصاويري از قيچي، شانه، آينه و ابزار شغل‌هاي در گور خفتگان بر اين سنگ‌ها حك شده است.

گورستان دارالسلام گورستان وسيعي است كه در آن ائمه جمعه از زمان زنديه تا قاجاريه به خاك سپرده شده‌اند. همچنين محمد دهدار و محمود دهدار از علماي صوفيه قرن هفتم شيراز نيز در اين قبرستان مدفونند.

علاوه بر اين مقبره‌هايي با رنگ سبز در اين گورستان ديده مي‌شود كه معروف به سربازان امام زمان هستند. بسياري از مقبره‌هاي اين قبرستان طي چند سال گذشته شكسته و تخريب شده‌اند و اين تخريب همچنان ادامه دارد. از سويي به تازگي خبرهايي مبني بر تبديل اين قبرستان قديمي‌به فضاي سبز شنيده مي‌شود.

گروه خوشنويسي همايش مكتب شيراز، پيش از اين از قبرستان نيمه مخروبه دارالسلام كه سنگ قبرهاي آن مزين به خط‌هاي قديمي‌مربوط به اوايل اسلام بازديد كرده است.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٨٦ - ١٣:٥٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.