اخبار > نقش و نگار غزليات حافظ و مولانا در صبا


نقش و نگار غزليات حافظ و مولانا در صبا

 

نمايشگاه « نگاره ها» شامل آثار نگارگري «رضا بدر السماء» در نگارخانه هاي صبا و لرزاده موسسه صبا، به نمايش در آمد تا مخاطبان با رنگ و نقش به ميهماني آيات و كلمات داستان‌هاي الهي بروند.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، با نمايش 65 اثر نگارگري از رضا بدرالسماء نمايشگاه « نگاره ها» در صبا گشايش يافت.

در اين آثار مي‌توان شاهد رقص حروف در ميان گل و مرغ هايي بود كه آواز آن‌ها در بيكران نقش بسته است. استفاده از رنگ هايي غليظ و پرمايه كه به گفته «بدر السماء» مربوط به دوره‌اي از رنگ‌گذاري‌هاست و استفاده از چنين شيوه‌اي، نمودي از هيجان و شور نگارگر در نشان دادن هستي دارد. در كنار اين آثار مي‌توان شاهد نگاره‌هايي بود كه به دور جديد رنگ گذاري هاي اين هنرمند تعلق دارد چرا كه در اين آثار مي‌توان رنگ‌هاي ملايمي را ديد كه داراي هارموني بسيار لطيف هستند.

بهره گرفتن از تكنيك‌هايي همچون آبرنگ، اكرليك و گواش، پردازها و تند و كندهاي قلم بدر السماء گواهي بر 50 سال فعاليت اين هنرمند در عرصه نگارگري و نقاشي ايراني دارد كه در قالب موضوعات اجتماعي، داستان هاي قرآن، آيات و احاديث و تصوير سازي رباعيات خيام، غزليات حافظ، مولانا و ... به سبك نگارگري معاصر با الهام از آثار گذشتگان نقش شده‌اند.

بنا بر گزارش موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، وي با اشاره به آن‌كه درصدد ارائه مفهومي خاص در آثار خود بوده، اظهار داشت: «سعي داشتم از اين طريق پيامي براي مخاطب خود داشته باشم و اين آثار در درجه اول تلنگري براي خودم باشد و از ديگر سو مخاطب را به موضوع مدنظر رهنمون سازم.»

به گفته اين هنرمند آنچه در اين آثار شاخص است، حركتي است كه در بيشتر آثار به سمت عروج است كه نشان از ارتقاي انسان به سوي خدا دارد .

علاقه مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان ولي عصر، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر ، شماره 125 مراجعه كنند. اين نمايشگاه تا 14 ارديبهشت همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 لغايت 19 ، ميزبان عموم بازديدكنندگان خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩١ - ١٣:١٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.