اخبار > شب منوچهر طياب برگزار شد


در مركز هنر پژوهي نقش‌جهان
شب منوچهر طياب برگزار شد

 

هفتمين برنامة گفتگو با هنرمندان مركز هنر پژوهي نقش‌جهان به ديدار با منوچهر طياب مستندساز مطرح ايران اختصاص يافت.

 هفتمين برنامة گفتگو با هنرمندان مركز هنر پژوهي نقش‌جهان به ديدار با منوچهر طياب مستندساز مطرح ايران اختصاص يافت.


به گزارش روابط عمومي مركز هنر پژوهي نقش‌جهان وابسته به فرهنگستان هنر، در ابتداي اين برنامه علي دهباشي مدير مسئول مجلة بخارا، با اشاره به اين‌كه طياب فردي است كه احتياج به معرفي ندارد، گفت:‌ مطالعات و موفقيت‌هاي دانشگاهي طياب از يك سو و تجربه‌هاي بسيار ارزشمند وي كه در طول ساليان زياد به دست آورده از سوي ديگر وي را به فردي مشهور تبديل كرده است.

وي به وجه ايران‌شناسي طياب اشاره كرد و بيان نمود: با يك نگاه گذرا و سريع به زندگي طياب ما با وجه ايران‌شناسي وي بيش‌تر آشنا مي‌شنويم؛ البته نه ايرانشناسي از نوع كتابخانه‌اي.

در ادامة اين برنامه محمدعلي اينانلو با صحبت راجع به نسل طياب، گفت: گفتن از وي سهل و ممتنع است،‌ سهل به خاطر اين‌كه همه او را مي‌شناسند و با كارهايشان آشنا هستند و ممتنع به خاطر اين‌كه در پيچ‌وخم‌هاي ذهن او وارد شدن آسان نيست.

وي با انتقاد از وضعيت سينماي مستند در ايران اظهار كرد: وضعيت سينماي مستند ما اين‌گونه شده كه طياب و طياب‌ها درآروزي آن چيزهايي كه ندارند مي‌مانند؛ هرچند داشتن آن امكانات سخت نيست. ‌در ادامه اسعد نقش‌بندي از آشنايي 12 ساله‌اش با طياب گفت و مستقل بودن در عين چندوجهيت را از ويژگي‌هاي وي دانست.

همايون امامي ديگر سخنران اين برنامه توضيح داد: از زماني كه سينماي ما واقعاً مستند را نمي‌شناخت طياب وطياب‌ها كار خود را انجام مي‌دادند ولي تنها كسي كه توانست ثبات‌قدم داشته باشد و به سينماي مستند وفادار بماند طياب بود.

مسعود كاظمي ديگر سخنران اين برنامه گفت:‌ طياب با دانش، علم و توانايي خود 4 بحث خليج‌فارس، كوير، البرز و زاگرس و پيرامونشان را در فيلم‌هاي خود گسترش داد.

در ادامه منوچهر طياب دنيا را تشنة اطلاعات در مورد فرهنگ دانست و گفتند: امروزه غرب از حالت منفعلانه نسبت به جهان دست برداشته پس بهترين وقت است كه فرهنگ خودمان را از طريق سينما و به خصوص سينماي مستند به دنياي غرب بشناسانيم.

وي افزود: امروزه امكانات خيلي بهتر از امكانات دوران ماست بنابراين بايد هوشيار باشيم و از آن‌ها درست استفاده كنيم.

 
 
 

زمان انتشار: جمعه ٣١ خرداد ١٣٨٧ - ١١:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.