اخبار > صبا نشست هنر و جهاني شدن را برگزار کرد


صبا نشست هنر و جهاني شدن را برگزار کرد

 

هم‌زمان با اولين دوسالانه بين المللي عکس جهان اسلام، مؤسسه فرهنگي-هنري صبا نشست تخصصي «هنر و جهاني شدن» را با سخنراني دکتر رضا شيرزادي، محقق و پژوهشگر، برگزار کرد.

هم‌زمان با اولين دوسالانه بين المللي عکس جهان اسلام، مؤسسه فرهنگي-هنري صبا نشست تخصصي «هنر و جهاني شدن» را با سخنراني دکتر رضا شيرزادي، محقق و پژوهشگر، برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، هم‌زمان با اولين دوسالانه بين المللي عکس جهان اسلام که با حضور هنرمندان عکاس چهل کشور دنيا در حال برگزاري است، اين مجموعه چهارمين نشست پژوهشي خود را به «هنر و جهاني شدن» اختصاص داد. در اين نشست دکتر رضا شيرزادي، استاد و پژوهشگر، با بيان ضرورت پرداختن به اين مبحث در چشم انداز تمامي فعاليت‌ها و برنامه‌هاي بلند مدت هنري، به مسائلي چون جهاني شدن و تأثير قدرت و نيز کارکرد فراگير رسانه‌ها اشاره کرد و يادآور شد: «امروز بحث جهاني شدن هدف اکثر کشورهاي جهان شده و دو گروه اين مسئله را در دستور کار خود قرار داده‌اند: موافقان و مخالفان، بدين ترتيب که موافقان، پديده جهاني شدن را فرايندي خودجوش و روندي ناگزير و ضروري و قطعي مي دانند و مخالفان معتقدند اين حرکت فرايند نيست؛ بلکه طرحي است با اهداف و انگيزه‌هاي مشخص و منفعت جويانه و توسعه طلبانه». وي با تأکيد براينکه گرايش‌هاي ايدئولوژيک و مسائل مذهبي و هويت‌هاي قومي در مسئله جهاني شدن ردپاي روشني دارد گفت: «امروز مسئله اصلي هنر. جهاني شدن است و بايد مقتضيات اين پديده مثل اقتصاد هنر، تجاري شدن هنر و توليد انبوه آثار هنري و مشترکات ناشي از جهاني شدن هنر و پشتوانه هاي مختلف توليد هنر را در نظر گرفت.»

وي به نقش شرکت‌هاي بين‌المللي، تلويزيون، ماهواره و رسانه‌ها، هم‌گرايي جوامع ، شتاب فراگير در ارتباطات و اطلاع رساني، نقش دولت و نهادهاي مدني و ... در اين فرايند اشاره کرد و تعامل تاريخ انديشه‌هاي اجتماعي و جامعه شناسي هنر را با روند خلاقيت هنري يادآورشد.

گفتني است مؤسسه فرهنگي-هنري صبا در روزهاي برپايي نمايشگاه، نشست‌هاي خود را در حوزه‌هاي تخصصي عکاسي ايران و جهان با حضور صاحب‌نظران و پژوهشگران اين هنر و عموم علاقه‌مندان ادامه خواهد داد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٨٧ - ١٠:٤٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.