اخبار > وداع با استاد خلیل درودچی از مقابل صبا


وداع با استاد خلیل درودچی از مقابل صبا

 

پیکر استاد خلیل درودچی، پدر آموزش دانشگاهی فرش ایران و از اعضای گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر از محل موسسه فرهنگی هنری صبا به سمت قطعه هنرمندان تشییع شد.

پیکر استاد خلیل درودچی، پدر آموزش دانشگاهی فرش ایران و از اعضای گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر از محل موسسه فرهنگی هنری صبا به سمت قطعه هنرمندان تشییع شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، در مراسم تشییع پیکر استاد زنده یاد خلیل درودچی، دکتر بهمن نامور مطلق دبیر فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، دکتر محمد علی رجبی، دکتر عبدالمجيد شریف زاده، دکتر حسن بلخاری، اعضای فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ايران، و مسئولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، شركت سهامي فرش ايران و شمار زیادی از هنرمندان، خبرنگاران، دانشجویان استاد و عموم مردم حضور داشتند.

در این مراسم ابتدا استاد سیاحی از پیشکسوتان فرش و هنرهای سنتی با اشاره به شعر حافظ گفت: من به «تجمل نشستن» درودچی را در کارهای بي سر و صدایی که برای مملکت و جوانان علاقمند به هنر این سرزمین، بی ادعا و خالصانه و بی ریا کرد، دیدم؛ تنها نگران به «جلالت رفتن» او بودم که حالا با این تشییع باشکوه نگرانی ام برطرف شد. سپس استاد حسين یاوری عضو گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر و مهندس شریف زاده رئیس گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر به ذکر ویژگیها، خصائل برجسته و خدمات ارزشمند این استاد فرزانه در عرصه هنرهای سنتی، صنایع دستی و شناساندن ظرفیت های عظیم فرش ایرانی به دانشجویان و جوانان پرداختند.

پیکر استاد خلیل درودچی پس از تشییع از موسسه فرهنگی هنری صبا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. گفتنی است این استاد برجسته هنرهای سنتی سمت هایی چون معاونت سازمان صنایع دستی و نیز قائم مقام این سازمان، معاونت شرکت سهامی فرش ایران، معاونت مرکز توسعه صادرات ایران، عضویت در شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضویت فعال در گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، را بعهده داشته و از نخبه ترین و برجسته ترین کارشناسان صنایع دستی و فرش و پایه گذار آموزش فرش در بسیاری از دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی کشور بوده است.

وی همچنین با شرکت فعال در سمینارها و کنفرانسهای داخلی و بین المللی نقش چشمگیری در معرفی هنرهای سنتی و فرش ایران به جهان ایفاء نمود.

مراسم بزرگداشت آن مرحوم پنجشنبه 20 ارديبهشت ماه، در مسجد رسول، ميدان كاج سعادت آباد برگزار مي شود.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٨٦ - ١٠:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.