• دوشنبه ١٤ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > هفت كتاب درباره كمال الدين بهزاد منتشر مي شود


هفت كتاب درباره كمال الدين بهزاد منتشر مي شود

 

فرهنگستان هنر، همزمان با همايش بين المللي كمال الدين بهزاد كه از 24 تا 27 آذرماه در تهران و تبريز برگزار ميشود، اقدام به انتشار بيش از هفت كتاب، كاتالوگ، فصلنامه و خبرنامه در رابطه با كمال الدين بهزاد كرد.

 فرهنگستان هنر، همزمان با همايش بين المللي كمال الدين بهزاد كه از 24 تا 27 آذرماه در تهران و تبريز برگزار ميشود، اقدام به انتشار بيش از هفت كتاب، كاتالوگ، فصلنامه و خبرنامه در رابطه با كمال الدين بهزاد كرد.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتابهاي «نگارگر نگارگران» ، «بهزاد و شكلگيري مكتب نگارگري بخارا در قرن 16 ميلادي»، «بهزاد در خاطر و خيال من»، «بهزاد در گلستان» و «يادنامه بهزاد» به همراه فصلنامه خيال 6 (ويژه كمال الدين بهزاد) و خبرنامه شماره 13 فرهنگستان (ويژه كمال الدين بهزاد) مجموعه اي است كه فرهنگستان هنر به مناسبت اين همايش بين المللي چاپ و منتشر كرده است.

كتاب «نگارگر نگارگران» مجموعه مقالاتي است كه در سالهاي اخير درباره «بهزاد» به طور خاص و «نگارگري اسلامي» به طور عام نوشته شده و به كوشش سيد صالح طباطبايي جمع آوري شده است. در اين كتاب مقالات زير به چاپ رسيده است:

_ شرح احوال و آثار بهزاد، اثر پريسيلا سوچك
_ ميراث بهزاد، اثر عبادا... بهاري
_ معاصران و شاگردان بهزاد، اثر عبدا... بهاري
_ بهزاد به روايت پيشينيان (مجموع مطالبي كه در نوشته هاي قديمي درباره بهزاد نگاشته شده است)
_ كمال الدين بهزاد و مسئله پديد آورندگي اثر هنري در نقاشي ايراني، اثر ديويد جي راك بره
_ نقاشي ايراني و مكتب بخارا (سخنراني استاد بهاري در دانشگاه ادينبورگ كه توسط انتشارات بريل منتشر شده و براي اولين بار در ايران ترجمه و به چاپ ميرسد).
_ نگارگري اسلامي، مباني تجويز و تحريم؛ اثر دكتر ثروت عكاشه

كتاب «يادنامه بهزاد»، مجموعه نوشته هايي است كه تا به حال به زبان فارسي نوشته شده و توسط عبدالحسين مجيدي راد جمع آوري شده است.

كتاب «بهزاد و شكل گيري مكتب نگارگري بخارا در قرن 16 ميلادي»، تأليف مقدم اشرفي عيني و ترجمه نسترن زندي است كه در 290 صفحه با حمايت فرهنگستان هنر و همكاري سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چاپ و منتشر شده است.

كتاب «بهزاد در خاطر و خيال من» مجموعه آثار بيش از 44 هنرمند نقاشي معاصر است كه توسط فرهنگستان هنر به چاپ رسيده است.

كتاب «بهزاد در گلستان» نيز حاوي مجموعه آثار كمال الدين بهزاد در كاخ موزه گلستان است كه توسط فرهنگستان هنر به چاپ رسيده است.

فصلنامه خيال 6 (ويژه كمال الدين بهزاد)، حاوي مقالاتي چند از نويسندگان معتبر ايراني راجع به بهزاد است كه در اين مجموعه به چاپ رسيده است.

خبرنامه شماره 13 فرهنگستان نيز اختصاص به ويژه نامه كمال الدين بهزاد دارد كه توسط اداره كل روابط عمومي فرهنگستان هنر منتشر شده است. اين شماره از خبرنامه فرهنگستان ، حاوي مقالات ، يادداشتها ، گفت وگوها و گزارشهايي درباره بهزاد و اين همايش بين المللي است كه در شمارگان 3200 جلد به چاپ رسيده است.

گفتني است كتب و نشريات ذكر شده همزمان با نمايشگاهها و همايش بين المللي كمال الدين بهزاد در اختيار عموم قرار مي گيرد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٩ آذر ١٣٨٢ - ١١:٢٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;