آرم فرهنگستان هنر
اخبار > حقوق مخاطب در سینما و نمایش خانگی بررسی شد


حقوق مخاطب در سینما و نمایش خانگی بررسی شد

 

نشست تخصصی «درآمدي بر حقوق مخاطب در سینما و شبكه نمايش خانگي» به‌صورت حضوری و برخط برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نوزدهمین نشست از سلسله نشست‌های راهبردی با عنوان «درآمدي بر حقوق مخاطب در سینما و شبكه نمايش خانگي» با حضور مجید شاه‌حسینی، رئیس این فرهنگستان، صبح سه‌شنبه 16 آبان در سالن گلستان هنر برگزار شد.

آرش فهیم، خبرنگار و منتقد سینما، درباره «صیانت از حقوق معنوی مخاطب در سينما» به سخنرانی پرداخت و گفت: اگر سینما را به مثابه مناسک جمعی بدانیم در واقع حضور مخاطب در سالن سینما، پخش فیلم در سالن تاریک و تماشای آن در واقع این عمل بدون حضور مخاطب شکل نخواهد گرفت.

وی سخنان خود را درباره بی‌توجهی به حقوق مخاطب در مقابل توجه به حقوق عوامل و سازندگان فیلم ادامه داد و مغفول ماندن این حقوق را عاملی دانست که سینمای ایران رشد لازم را نداشته باشد و در ادامه مخاطب را به عنوان ستون‌های نظام سینمایی مطرح کرد که توجهی به آن صورت نگرفته است. فهیم سینما را رسانه‌ای دانست که با انتقال پیام از طریق فرستنده به گیرنده عمل می‌کند و بیان کرد که این فرآیند، بدون گیرنده پیام، عملا ناقص خواهد ماند. وی سپس به نقد فضای آموزش هنر به ویژه حوزه سینما، گرایش به سیاه‌نمایی، عدم توجه به قانون‌گذاری و مباحثی از این دست پرداخت و در پایان سخنان خود، سینمای استاندارد را تحت عنوان سینمای انقلابی معرفی کرد که به تامین معنوی حقوق مخاطب توجه دارد و مصداق‌هایی را به عنوان نمونه ذکر کرد.

در ادامه احسان رستگار، خبرنگار و منتقد سینما، با نمایش بخش‌هایی از فیلم گفتمان زنده‌یاد داریوش مهرجویی و مسعود فراستی که درباره نقد فیلم هامون بود، سخن آغاز کرد و به وضعیت نقد در کشور پرداخت. وی حقوق معنوی مخاطب را مبحثی مفصل و مبسوط دانست که نیاز به برگزاری کارگاه‌های بسیار دارد و گفت: حقوق مخاطب به دلیل شقوق مختلف به‌صورت کلان، نظری و تطبیقی در هر کشور متفاوت است و نیاز به پژوهش‌های بسیار دارد.

رستگار به حقوق مخاطب در سایر کشورها اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها حقوق مخاطب رعایت می‌شود حتی در بلاد کفر و هیچ فیلمی وجود ندارد که فاقد رده‌بندی سنی باشد و ماجرا اصلا ایرانیزه شده نیست و اتفاقا کاملا انسانی است. این در حالی است که در اصل سوم قانون اساسی کشورمان به حقوق مخاطب صراحتا پرداخته شده و این مباحث توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر کبیر انقلاب به کرات بیان شده است.

مشروح این گزارش را می‌توانید در اینجـا بشنوید.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٧ آبان ١٤٠٢ - ١١:٣٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;