• يکشنبه ٠٦ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > همایش «اقتباس و هنر» در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود+پیوند حضور مجازی


همایش «اقتباس و هنر» در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود+پیوند حضور مجازی

 

معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر همایش «اقتباس و هنر» را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، همایش «اقتباس و هنر» صبح سه‌شنبه، ۲ اسفند 1401، در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

آیین افتتاحیه این همایش با سخنرانی بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، همراه خواهد بود و پس از آن، پژوهشگران در دو نشست به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت.

در نشست نخست که با عنوان «اقتباس در هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان» به مدیریت مهدی علی‌اکبرزاده برگزار می‌شود، مقالات «اقتباس از افسانه‌های ایرانی و ارتباط آن با نیاز کودکان (با تکیه بر رسانه‌های صوتی تصویری)»، اثر مریم جلالی؛ «بررسی تمثیل‏های گفت‌وگومحور مثنوی برای اقتباس در ادبیات نمایشی کودک و نوجوان»، اثر زهرا حیاتی؛ «ساختارشناسی نمایش‌نامه‏های اقتباسی کودک و نوجوان»، به قلم محمد نجاری؛ و «بررسی سیر تطورِ سبک زبانی و بلاغی کلیله و دمنه و اقتباس‌های آن برای کودکان و نوجوانان (مطالعه موردی: نگار دانش و قصه‌های خوب برای برای بچه‌های خوب)»، به قلم مریم شریف‌نسب؛ ارائه خواهد شد.

همچنین، در نشست دوم، با عنوان «نظریه‌ها و سازوکار اقتباس در هنر»، که از ساعت 13:30 و به مدیریت مریم جلالی آغاز خواهد شد، مقالات «سینما به روایت شعر (بررسی اقتباسات سینمایی در اشعار حامد ابراهیم‌پور)»، به قلم محمدرضا حاجی‌آقابابایی؛ «بررسی روانکاوانه نشانه‌های روان‌جنسانی در نقاشی‌های اقتباسی دالی از کمدی الهی دانته»، به قلم مریم طریقت‌بین و سیدشهاب‌الدین ساداتی؛ «بررسی سازوکار اقتباس و تولید معنا در دو روایت ادبی و سینمایی (خمره از روایت مرادی‌کرمانی تا فیلم فروزش)»، اثر علی عباسی؛ و «عوامل تبیین مفهوم اسطوره‌عکس»، به قلم کامران شریفی؛ ارائه می‌شوند.

این همایش از ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه، 2 اسفند 1401، در سالن گلستان هنرِ فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲، مراجعه کنند.

همچنین، مخاطبان می‌توانند برای شرکت مجازی در این نشست از طریق پیوند https://b2n.ir/d57792 اقدام کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١ اسفند ١٤٠١ - ٠٨:٤٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1401/12/02 10:12
0
0
با سلام و درود فراوان، ای کاش نشست‌ها سیو شود تا بعد از برگزاری بتوانیم استفاده ببریم. خصوصا نشست دوم. سپاسگزارم

با سلام و احترام صوت نشست‌ها در بخش پادکست در قسمت چندرسانه‌ای پرتال فرهنگستان هنر در دسترس قرار خواهد گرفت. باتشکر


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;