• چهارشنبه ٢٧ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > دانشنامه هنر و معماری ایرانی به همراه 30 اثر تخصصي هنر


مدير انتشارات فرهنگستان هنر خبر داد:
دانشنامه هنر و معماری ایرانی به همراه 30 اثر تخصصي هنر

 

در آستانۀ برپایی بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرهنگستان هنر با 30 عنوان کتاب جدید در این رویداد بزرگ فرهنگی کشور حضور می‌یابد.

در آستانۀ برپایی بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرهنگستان هنر با 30 عنوان کتاب جدید در این رویداد بزرگ فرهنگی کشور حضور می‌یابد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، عليرضا اسماعیلی مدیر موسسه متن درباره حضور انتشارات اين فرهنگستان در بيست و ششمين نمايشگاه كتاب تهران اظهار داشت‌: به رغم مشکلاتی که در سال 91 گريبانگير صنعت چاپ و نشر شد، از جمله گرانی و نوسانات قیمت کاغذ، انتشارات فرهنگستان هنر (مؤسسۀ متن) امسال حدود 400 عنوان کتاب در نمایشگاه عرضه خواهد کرد، كه از این تعداد 20 عنوان جديد و نزديك به 10 عنوان تجدید چاپ آثار قدیمی‌تر اختصاص دارد، علاوه بر اين شش عنوان کتاب‌های منتشرۀ پژوهشکدۀ هنر فرهنگستان هنر را نیز در نمایشگاه عرضه خواهيم كرد.

سرپرست معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر دربارۀ استقبال از كتاب‌هاي اين مؤسسه، توضیح داد: کتاب‌هايي مانند «دانشنامۀ زیبایی‌شناسی»، «جستارهايي در هنر اسلامي» و «بحران واقعيت در عكاسي معاصر» به عنوان کتاب درسی در مؤسسات آموزش عالی انتخاب شده است و آثاري چون «زیبایی‌شناسی و ذهنیت: از كانت تا نيچه»، «فرهنگ شاهنامه»، «دانشنامۀ معماري ايران» در گروه کتاب‌های مرجع هنری قرار گرفته است.

به گفتۀ اسماعیلی یکی از آثار برجستۀ انتشارات فرهنگستان هنرکه برای نخستین‌ بار در نمایشگاه عرضه خواهد شد، کتاب دانشنامۀ هنر و معماری ایرانی است که ترجمه‌اي است از مدخل‌هاي مربوط به هنر حوزۀ تمدنی ایران در دانشنامۀ 34 جلدي هنر گروو، كه یکی از معتبرترين و جامع‌ترين مراجع هنر در جهان است. مداخل‌ این دانشنامه را استادان تراز اول ایرانی و خارجی نوشته‌اند و کتاب به قلم دکتر «سيدصالح طباطبایی» به فارسی ترجمه شده است. این کتاب در قطع رحلی و در 800 صفحه به همراه صدها تصوير تقديم هنرپژوهان و دوستداران هنر ايران خواهد شد.

از دیگر آثار ارزشمند مؤسسۀ «متن» فرهنگستان هنر "شاهکارهای هنر ایران در مجموعه‌هاي لهستان" است که مدير اين مؤسسه به تشريح آن پرداخت و گفت: این کتاب دوجلدی در 800 صفحه با همکاری بانک توسعۀ صادرات به چاپ رسیده است. جلد نخست اين كتاب شامل تصاویر بيش از 400 اثر هنری ایراني در موزه‌ها و مجموعه‌هاي عمومي و خصوصي لهستان، به همراه زیرنویس مختصری برای هر تصویر است و در جلد دوم مقالات علمي و زیرنویس تفصیلی برای هر اثر درج شده است.

وي در ادامه افزود: این آثار كه قرن‌ها در موزه‌ها و مجموعه‌هاي مختلف لهستان نگهداري مي‌شده‌ است، در نمایشگاهی که در سال 2002 در لهستان بر پا شد، به نمایش درآمد و اشياء متنوعي همچون منسوجات، ظروف فلزی، جنگ‌افزار، نسخ خطی، آبگينه، سفال، سکه و فرش‌های ایرانی را شامل مي‌شود. در كنار اين نمايشگاه، همايشي علمي نيز برگزار شد كه مقالات برگزيدۀ آن در جلد دوم كتاب آمده است.

این کتاب زير نظر شرق‌شناس لهستاني پرفسور«تادئوش مایدا» و با همكاري موزۀ ملي لهستان در ورشو، موزۀ ملي لهستان در كراكو و فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران‌ تدوين و منتشر شده است و مهدي مقيسه و داوود طبايي ترجمۀ كتاب را بر عهده داشته اند.

همچنین دوکتاب «راهنمایی بر ادبیات و فیلم» ترجمۀ دکتر سيد داوود طبایی عقدايي، و «معناسازی، استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما» اثر ديويد بوردول، ترجمۀ شاپور عظیمی نیز توسط انتشارات فرهنگستان هنر در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.

اسماعیلی همچنين از برگزاری دو نشست تخصصی برای بررسی آثار منتشر شده توسط فرهنگستان هنر در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب خبر داد و افزود: در اولین نشست که 15 اردیبهشت‌ ماه، ساعت 30/13 برگزار می‌شود با حضور استاد معلم رئیس فرهنگستان هنر، دكتر امیرعلی نجومیان و دكتر سعيد شاپوری، کتاب «راهنمایی بر ادبیات و فیلم» نقد و بررسی خواهد شد.

همچنین در روز 19 اردیبهشت هم جلسۀ معرفی، نقد و بررسی کتاب «دانشنامۀ معماری» برگزار خواهد شد. در این نشست احمد سمیعی گیلانی و داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگ معاصر، حضور خواهند داشت.

او همچنین از نهایی شدن تهیه و انتشار شاهنامۀ شاه طهماسب خبر داد و گفت: این اثر ارزشمند هنری که با همکاری موزۀ هنرهای معاصر تهیه شده، اکنون در مرحلۀ بازبینی نهايي قرارد دارد و تابستان امسال عرضه خواهد شد.

به گفتۀ اسماعیلی، نظر به اهميت و جايگاه ممتاز شاهنامۀ شاه طهماسب در تاريخ هنر ايران و جهان، چاپ آن مستلزم وسواس و دقت نظر فراوان بود و تمام تلاش دست‌اندركاران بر اين بوده است تا كتاب به نفيس‌ترين صورت ممكن منتشر شود. به گفتۀ وي پیش‌فروش اين اثر نفيس در نمايشگاه كتاب آغاز خواهد شد و دوستداران اين كتاب مي‌توانند با پيش‌خريد آن، از تخفيف نمايشگاه برخوردار شوند.

وي در پایان اين گفتگو، نمایشگاه کتاب تهران را بزرگترین رویداد فرهنگی سال دانست و گفت: این رویداد باعث برقراری ارتباط مستقیم بین ناشران و مخاطبان اصلی کتاب یعنی مردم می شود. همچنین در کنار عرضه و فروش، فرصت و محملی برای گفتگو و تبادل نظر ميان هنرمندان و پژوهشگران فراهم خواهد شد.

انتشارات فرهنگستان هنر در بيست و ششمين نمايشگاه كتاب تهران در مصلي تهران، شبستان، راهروي 15، غرفه 19 قرار دارد.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٢ - ٠٩:٠٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1392/08/24 13:41
0
0
لطفا موضوع های مقالات رو و اخبار فرهنگستان رو به ابن جانب هم بفرستید باتشکر
کاربر مهمان
1392/07/13 12:42
0
0
خواهشمند امکان دانلو مطالب را از مجله خود صادر کنید باتشکر
کاربر مهمان
1392/07/13 12:38
0
0
امکان دانلود مطالب را بدهید
کاربر مهمان
1392/04/12 10:42
0
3
خوب بود
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;