• دوشنبه ٢٧ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > صبا و روایتی تازه از دو نمايشگاه « خط شکسته » و « نقاشی‌خط »


صبا و روایتی تازه از دو نمايشگاه « خط شکسته » و « نقاشی‌خط »

 

مؤسسه فرهنگی-هنری صبا هم‌زمان، ميزبان آثار هنرمندان خوشنویس کشورمان در قالب خط شکسته و نقاشی‌خط مي‌شود تا جلوه‌هایی تازه از این دو هنر اصیل و درخشان ایران را به دوستداران آن عرضه ‌کند.


مؤسسه فرهنگی-هنری صبا هم‌زمان، ميزبان آثار هنرمندان خوشنویس کشورمان در قالب خط شکسته و نقاشی‌خط مي‌شود تا جلوه‌هایی تازه از این دو هنر اصیل و درخشان ایران را به دوستداران آن عرضه ‌کند.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی-هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این مجموعه با دو نمایشگاه جدید در قالب‌های خط شکسته و نقاشی‌خط، تازه‌ترین روایت‌ها را از تداوم این هنر اصیل و کهن از منظر شیوه‌ها و رویکردهای جدید، خلاقه و تجربه گرایانه به علاقه‌مندان ارائه خواهدکرد. نخستین نمایشگاه شامل 35 اثر نقاشی‌خط از دو هنرمند جوان فعال در این عرصه محمدمهدی یعقوبیان و علیرضا محبی است که حاصل فعالیت‌های سال‌های اخیر این دو را به نمایش می‌گذارد.

گفتنی است این هنر در سال‌های اخیر با فراگیرشدن رویکردهای خلاقه و تلفیقی میان گرافیک و انواع شاخه‌های تجسمی و نیز گسترش نشانه شناسی و مؤلفه‌های بصری، موفق به خلق و ابداع تجربه‌های نوگرایانه، ترکیبی و تجربی متنوع و پرشماری شده که درعین حال نموداری از گسترش قابلیت‌ها و ظرفیت‌های درونی و ذاتی خوشنویسی اصیل و کهن ایران و پیوند آن با دیگر هنرهای تصویری را ترسیم می‌کند.

دومین نمایشگاه «سماع شکسته» نام دارد که در آن آثار سه هنرمند خوشنویس کشورمان وریا هاشمی، سیدمحسن پیروان و سیما فاضل در قالب «خط شکسته» به علاقه‌مندان این هنر عرضه می‌شود.

یادآور می‌شود مجموعه صبا در سال‌های اخیر با برپایی نمایشگاه‌های متعددی از خوشنویسی به شکل تخصصی از آثار استادان پیش‌کسوت و صاحب نام تا نسل جوان و ارائه آخرین گرایش‌های نوین،‌ تلفیقی و ترکیبی در خوشنویسی معاصر کشورمان، کوشیده تا رسالت خود را در حفظ و تداوم این هنر با همه اصالت و ارزش‌های درخشان خود در تاریخ و سنت زیبایی شناسی و فرهنگ ایرانی ایفا كند.

نمایشگاه نقاشی‌خط‌ها در نگارخانه شماره 2 صبا و « سماع شکسته » در نگارخانه لرزاده این مجموعه روز یکشنبه 29 دی‌ماه گشایش می‌یابد و تا 10بهمن ماه میزبان عموم علاقه‌مندان خواهدبود. علاقه‌مندان مي‌توانند در اين مجموعه به تماشای جلوه‌هایی دیگر از ذوق و ابداعات هنرمندان این سرزمین در استمرار نقش‌مایه‌ها و انگاره‌های سنت اصیل خوشنویسی ایرانی بنشینند.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٨ دی ١٣٨٧ - ١٣:١١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;