• جمعه ٠٤ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نمایشگاه آثار مرقع هند و ایرانی در مؤسسه صبا افتتاح شد


نمایشگاه آثار مرقع هند و ایرانی در مؤسسه صبا افتتاح شد

 

با رونمایی از کتاب نفیس مرقع هند و ایرانی در فرهنگستان هنر، مؤسسه صبا آیینه‌دار ارزنده‌ترین ودرخشان‌ترین گوهرهای هنری سه قرن تعامل فرهنگی و هنری ایران و شبه قاره هند شد.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و پژوهشی صبا، آیین افتتاح نمایشگاه آثار منتخب مرقع هند و ایرانی در عصر روز یکشنبه، 24 اردیبهشت 1402، در گالری استاد حسین لرزاده با حضور اهالی هنر و فرهنگ گشایش یافت.

این نمایشگاه که منتخبی از اوراق زرین مرقع هند و ایرانی و اثر بزرگ گنج گوهربار هنری منظومه تمدنی ایران کهن بوده و هم اکنون در گنجینه شاهکارهای هنری کاخ گلستان نگهداری می‌شود، شامل آثاری منحصربه‌فرد از بزرگان هنر ایران از جمله میرعمادحسنی، محمد زمان، محمد یوسف و میرعلی تبریزی و نیز بزرگان نگارگری هند از جمله منو هرداس، بشنداس، بالچند و منصور نادرالعصر است که برای نخستین بار در قالب یک کتاب وزین رونمایی و به معرض نمایش گذاشته شده است.

آثار این مجموعه حاصل سه قرن تعامل و تبادل هنر دو سرزمین بزرگ و دو خاستگاه عمده فرهنگ و تمدن آسیا از قرن نهم و دوران سلطان حسین‌میرزا بایقرا تا سلاطین گورکانی و مقارن دوران سلاطین صفوی است که همزمان با رونمایی از این اثر عظیم منتخب از شاهکارهای هنر ایران و هند، ۲۱ تصویر نگاره مجموعه فوق در نگارخانه لرزاده به نمایش در آمده است.

این پروژه ملی در راستای رویکرد و سیاست فرهنگستان هنر و مؤسسه صبا با عنوان هم‌آفرینی‌های ایران و هند صورت گرفته است که هدف آن بازگشایی و بازخوانی کارنامه بزرگ و پر ارج تعاملات وهم‌افزایی‌های هنری دو سرزمینی است که بیشترین نقش و تاثیر را در ایجاد سلطه جریان‌های هنر شرق و ادب پارسی در طول پنج قرن اخیر داشتند.

فرصت بازدید از این نگین‌های فاخر هنری که نمایشگر اوج ذوق‌ورزی، ظرافت‌اندیشی، چیره‌دستی و خلاقیت خوشنویسان، نقاشان، مذهبان و نگارگران ایرانی و هندی است همه روزه از ۱۰ صبح الی ۱۸، تا روز یکشنبه 31 اردیبهشت 1402، در تالار استاد لرزاده، مؤسسه فرهنگی هنری صبا برای تمامی علاقه‌مندان مهیا می‌باشد.


همچنین اصل نسخه نفیس خطی مرقع هند و ایرانی محفوظ در گنجینه کاخ گلستان در عمارت حوضخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای دیدن این نسخه خطی نفیس می‌توانند تا روز چهارشنبه، سوم خرداد 1402، به مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ مراجعه کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٢ - ١٢:١٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;