تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «حمایت از اقتصاد هنر» از مهمترین اهداف وزارت فرهنگ است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر در مؤسسه صبا عنوان کرد:
«حمایت از اقتصاد هنر» از مهمترین اهداف وزارت فرهنگ است

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از آثار به نمایش در آمده در جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مؤسسه صبا، آثار به نمایش در آمده را امیدوار کننده عنوان کرد و حمایت از اقتصاد هنر را از مهمترین اهداف این وزارتخانه برشمرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از آثار به نمایش در آمده در جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مؤسسه صبا، آثار به نمایش در آمده را امیدوار کننده عنوان کرد و حمایت از اقتصاد هنر را از مهمترین اهداف این وزارتخانه برشمرد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی با همراهی محمود سالاری، معاون امورهنری این وزارتخانه و علیرضا اسماعیلی، دبیر فرهنگستان هنر عصر روز یکشنبه 17 بهمن 1400، از جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مؤسسه فرهنگی هنری صبای فرهنگستان هنر بازدید کرد و در حاشیه این دیدار با اشاره به اینکه خوشبختانه در نوع، حجم و تعداد آثار ارائه شده در این دوره جشنواره شاهد رشد کمی و کیفی آثار هستیم که خوشبختانه مورد استقبال چشمگیر مخاطبان قرار گرفته است افزود: توجه هرچه بیشتر  به حوزه هنرهای تجسمی از جمله اهداف این وزارتخانه در دولت جدید به شمار می‌رود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهم ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم، توجه ویژه به هنرهای تجسمی بود ، گفت: در این راستا چندی پیش نشست جمعی و فردی با بزرگان و پیشکسوتان حوزه هنرهای تجسمی در تهران و شهرستان ها برگزار کردیم و  در این دیدارها که آخرین بار با اعضای دبیرخانه و ستاد برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر انجام شد تلاش کردم ضمن گفتگو با آنها از نزدیک در جریان امور، همچنین مسائل و مشکلات و درخواست این عزیزان قرار بگیرم.
رئیس شورای هنر با بیان اینکه با توجه به تاکیدات قبلی قرار براین بود که امسال در آثار و کارهای ارائه شده از لحاظ کمی و کیفی شاهد رشد و ارتقا باشیم تصریح کرد: خوشبختانه در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی در آثار ارائه شده مقوله هایی مانند امید، ایثار، توجه به مسایل عمومی و اجتماعی کشور از سوی هنرمندات ارائه شده که قابل توجه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود « حمایت از اقتصاد هنر» را از مهمترین اهداف وزارت فرهنگ در این دوره جشنواره هنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: تلاش ما این است تا در مجموع دستگاه ها، معاونت ها و بخش های مختلف زنجیره ای از حوزه تولید تا عرضه را تشکیل دهیم و  به این منظور در عرصه داخلی و خارج کشور با جدیت از توسعه اقتصاد هنر پشتیبانی و حمایت خواهیم کرد.
به گفته اسماعیلی، بر همین اساس معرفی هرچه بیشتر هنر هنرمندان ایرانی به دیگران به گونه ای که درکنار زحمات و اجر معنوی که از فعالیت ها حاصل می شود در دستور کار قرار گرفته است تا هم فضای اقتصادی و معیشتی برای آنها فراهم گردد و هم گشایش بهتر و بیشتری را در زندگی هنرمندان را شاهد باشیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش آثار همزمان با برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی، گفت: اینجا محل برگزاری جشنواره است و فروش آثار نداریم اما پس از جشنواره علاقه مندان و مخاطبان می توانند آثار مدنظر خود را با هماهنگی با هنرمندان خریداری کنند.
اسماعیلی در ادامه درباره معرفی آثار هنرهای تجسمی هنرمندان ایرانی به خارج از کشور هم ، گفت: در حال حاضر80 رایزنی فرهنگی در خارج کشور داریم که ظرفیت بزرگی است که در دوره جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تکلیف اصلی از آنها خواسته ام  به این حوزه نه به صورت جانبی، نمایشی و تزیینی بلکه معرفی آثار هنرمندان ایرانی به جهانیان را در برنامه های اصلی و کار مهم و هدف اصلی خودشان قرار دهند از این رو تاکید شده که معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هر دو تلاش کنند در حوزه منطقه جغرافیای فارسی زبان ها و دیگران که این آثار مورد استقبال هستند را فراهم کنیم. 
اسماعیلی در عین حال گفت: در داخل کشور هم باید این فضا تقویت شود از این رو در حین بازدید به معاونت توسعه مدیریت و منابع تاکید کردم بودجه خوبی برای خرید آثار ارایه شده در این نمایشگاه و جشنواره پس از تعیین ارزش هنری آثار در نظر گرفته شده ، تا خودمان پیش قدم خرید  شویم و این موضوع را به صورت فرهنگ در کشور رایج کنیم که مجموعه دستگاه های اداری، دولتی و حاکمیتی یکی از سر فصل های اصلی آنها خرید آثار هنری برجسته فاخر باشد.
عضو کابینه دولت سیزدهم در عین حال تاکید کرد: موضوع خرید آثار هنری توسط مجموعه دستگاه های اداری، دولتی و حاکمیتی را نیز در سطح دولت پیگیری خواهم کرد.
اسماعیلی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری درباره متفاوت بودن آثار گفت: حتما آثار ارائه شده جشنواره در یک سطح نیست اگر اینطور بود که داوری، انتخاب و رقابت به وجود نمی آمد از این رو این تفاوت های آثار ارائه شده است که جشنواره ها را ایجاد می کند. به گفته وی ، قطعا تشخیص اینگونه تفاوت ها کار اهالی هنر است لذا از همکاران و اساتید هنرهای تجسمی دریافت کردم که در ایندوره جشنواره شاهد یک ارتقا و رشد خوبی در آثار ارائه شده هستیم.
به گفته وی، در این جشنواره خوشبختانه آثار بسیار برجسته ای از بزرگان این حوزه را در کنار  آثار جدیدی از جوانان را  شاهد هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه معتقدیم جشنواره برای یک عده خاص نیست، تصریح کرد: فلسفه جشنواره این است که همگان به ویژه افراد  جدید وارد عرصه شده و حضور و مشارکت کنند تا بدرخشند. 
 اسماعیلی ادامه داد: اگر امروز تعداد زیادی از جوانان با تولید آثار هنری وارد این دوره جشنواره هنرهای تجسمی شده اند این باعث خوشحالی است لذا در عین احترام خاصی که به اساتید این حوزه قائل هستیم دست یاری به سوی آنها دراز می کنیم و هرآنچه که در دست ما باشد حمایت و فراهم خواهیم کرد.
چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در شش بخش‌: ۱ ـ طوبای زرین (مسابقه هنرهای تجسمی) و بخش ایثار و فداکاری، ۲ ـ بخش تجسم هنر (استان‌ها)، ۳ ـ بخش نظامی گنجوی ۴ـ بخش کیوریتوریال در قالب پروژه «کاتب»، ۵ ـ بخش مقالات و بخش مفاخر برگزار می‌شود و بازدید از آن از ساعت ۱۰ الی ۱۸ برای علاقه‌مندان در موسسه فرهنگی هنری صبا بالاتر از خیابان بزرگمهر فراهم است. پایان روز بازدید از نمایشگاه ۳۰ بهمن ماه است و مراسم اختتامیه هم ۱۳ اسفند ماه برپا خواهد شد.
این جشنواره تا ۳۰ بهمن در مؤسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولی‌عصر، تقاطع خیابان طالقانی میزبان هنردوستان است.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٨ بهمن ١٤٠٠ - ٠٩:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.