تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > احیای هنر قلمکاری در نمایشگاه چاپ نقش


احیای هنر قلمکاری در نمایشگاه چاپ نقش

 

نمایشگاه چاپ نقش‌های مهدی حسینی در گالری خاک گشایش یافته است.

ايسنا: نمایشگاه چاپ نقش‌های مهدی حسینی در گالری خاک گشایش یافته است.

این هنرمند و پژوهشگر درباره این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه بر اساس قلمکاری‌های سنتی شکل گرفته و تکرار همان مضامین و موضوعات است. قلمکاری تکنیکی سنتی است که از قدیمی‌ترین هنرهای ایرانی محسوب می‌شود و چند سالی است که رو به فراموشی می‌رود. هدف من از برگزاری این نمایشگاه احیای این هنر فراموش‌شده است.

او افزود: 14 اثر در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند که با تکنیک‌های چوب قلمکار، بوم و طراحی کار شده‌اند. کار روی آثار هم با استفاده از همان شیوه قدیمی قلمکاری، یعنی مرکب سنتی صورت گرفته است. در سال‌های اخیر بیشتر نمایشگاه‌های من حالت پژوهشی داشته‌اند و سعی کرده‌ام به هنرهای قدیمی و فراموش‌شده نگاه دوباره‌ای داشته باشم.

حسینی همچنین درباره لزوم احیای هنرهای سنتی ایرانی اظهار کرد: یکی از راه‌های احیای این هنرها توجه هنرمندان معاصر است که با ذوق و قریحه خود، شکل نوینی به این هنرها بدهند و آثار تازه‌ای را به نمایش بگذارند. بسیاری از هنرهای ما مثل قلمکاری و کاشیکاری با کوچک‌شدن ایران از محدوده کشورمان خارج شدند و باید در جهت زنده نگه‌داشتن آنها تلاش کرد.

این پژوهشگر ادامه داد: هنرمندان با نگاه نو به هنرهای سنتی می‌توانند نگاه جدیدی را به این حوزه ایجاد کنند که البته باید ادامه‌دار باشد؛ نه اینکه چند وقت روی یک موضوع کار شود و بعد از برگزاری نمایشگاه به فراموشی سپرده شود. در حال حاضر دغدغه‌های بخش فرهنگ و هنر به حدی زیاد شده که کسی به این‌گونه موارد توجهی نمی‌کند.

نمایشگاه چاپ نقش‌های مهدی حسینی از 8 تا 18 آذر در گالری خاک به نشانی خیابان شریعتی، خیابان قلهک، خیابان بصیری، کوچه ژیلا، شماره یک از ساعت 16 تا 20 میزبان علاقه‌مندان است.

گالری خاک روزهای شنبه تعطیل است.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٠ آذر ١٣٩٢ - ١٥:٠٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.