آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نشست تخصصی «الگوی مطلوب رصد سازمان‌های هنری در ایران» برگزار شد


نشست تخصصی «الگوی مطلوب رصد سازمان‌های هنری در ایران» برگزار شد

 

نهمین نشست از سلسله گفت‌وگوهای راهبردی معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر به دو صورتِ برخط و حضوری برگزار شد.

نهمین نشست از سلسله گفت‌وگوهای راهبردی معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر به دو صورتِ برخط و حضوری برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نشست تخصصی «الگوی مطلوب رصد سازمان‌های هنری در ایران» از سلسله نشست‌های راهبردی، با سخنرانی ابراهیم حاجیانی، روز دوشنبه، ۳۱ مرداد ۱۴۰۱، در سالن گلستان هنرِ فرهنگستان هنر برگزار شد.

ابراهیم حاجیانی، دانشیار دانشگاه شاهد، سخنرانی خود را با موضوع نحوه انجام و سازوکار رصد فرهنگی‌هنری این گونه آغاز کرد و گفت: موضوع رصد یکی از حوزه‌های مهم در نظام سیاست‌گذاری، نظام مدیریت و برنامه‌ریزی هنری در کشور محسوب می‌شود. در نظام برنامه‌ریزی و مدیریت، ما بر خلاف سایر کشورها، نمی‌دانیم در کدام نقطه قرار داریم و به کجا باید برویم؛ همچنین، در هدف‌گذاری نیز دچار ابهام هستیم و تاکنون درگیر تولید محتوا بوده‌ایم. در این حوزه، ابتدا باید نیازها و اولویت‌های جامعه بررسی شود و بر اساس واقعیت‌های موجود، اقدامات لازم درباره نسل جوان، خانواده‌ها، هنرمندان و، در کل، جامعه هنری صورت پذیرد.

او ادامه داد: این دغدغه‌ها موجب شده است که در سند جامع مهندسی فرهنگی کشور، که چند سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد، به موضوع رصد در حوزه کلان فرهنگ توجه کنند. در اینجا، ما پیش‌فرضی داریم که نظام سیاست‌گذاری هنر و نظام سیاست‌گذاری فرهنگی وظیفه مداخله و دستکاری در هر چیزی را دارد که به نفع جامعه و کشور است.

او همچنین گفت: هر نوع توصیفی از وضعیت موجود، در همه حوزه های نمایش، سینما، ادبیات نمایشی یا دیگر حوزه‌های تخصصی هنر، «رصد» محسوب می‌شود. در این اقدام، باید تمام جزئیات و ابعاد بررسی شوند و تمام مضامین، اهداف و جنبه‌های آن در حوزه رصد سنجش شوند. رصد عملیاتی مستمر و دائمی از مجموعه شاخص‌‎هایی است که می‌تواند گویای وضعیت ما در حوزه‌های تخصصی باشد.

حاجیانی در آخر افزود: اگر ما تصویر ضمنی و مشخصی در این حوزه‌ها نداشته باشیم و ندانیم وضعیت هنر و سایر حوزه‌ها چگونه است، به نتایج مطلوبی دست پیدا نمی‌کنیم و برای همین امر همکاری همه‌جانبه نیاز است.

نسخه شنیداری این نشست تخصصی را اینجا بشنوید.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٥ شهريور ١٤٠١ - ١٤:٠٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.