آرم فرهنگستان هنر
اخبار > فراخوان همایش علمی استاد علی محمد اصفهانی منتشر شد


فراخوان همایش علمی استاد علی محمد اصفهانی منتشر شد

 

همايش علمی استاد علی‌محمد اصفهانی، کاشی‌کار دوران قاجار، در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

همايش علمی استاد علی‌محمد اصفهانی، کاشی‌کار دوران قاجار، در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط‌عمومي فرهنگستان هنر، همایش علمی استاد علی‌محمد اصفهانی، کاشی‌کار و نقاش برجسته دوران قاجار، دی‌ماه 1398 در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

استاد علی‌محمد اصفهانی از مشهورترین و پرکارترین هنرمندان طراح، نقاش و کاشی‌کار طراز اول اواخر دوره قاجاریه است که در تهران و اصفهان زندگی کرده و آثار بسیاری از جمله تابلوهای کاشی، ظروف و گلدان و کاشی‌های قالبی و اشیای تزیینی از او به جای مانده است. او در سال 1301هـ ‌.ق با توصیه رئیس اداره پست و تلگراف‌خانه دارالخلافه، به تهران عزیمت و کارخانه کاشی‌کاری در کنار دروازه شاه‌عبدالعظیم برپا می‌کند که تولیدات این کارخانه جزو بهترین نمونه‌های کاشی‌کاری در تاریخ هنر ایران به حساب می‌آیند. از آثار مشهور ثبت‌شده به نام او می‌توان به کتیبه و کاشی‌کاری مسجد نظام‌الدوله و کتیبه سراسری ایوان ورودی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) از صحن عتیق اشاره کرد. نمونه‌هایی از آثار استاد علی‌محمد اصفهانی در موزه‌های مشهور دنیا نگه‌داری می‌شود.

محورهای این همایش عبارت‌اند از: زندگی و آثار استاد علی‌محمد اصفهانی؛ معرفی همکاران و شاگردان؛ بررسی رساله عملی علی‌محمد اصفهانی؛ تکنیک‌ها، فنون و روش‌های تولید کاشی؛ شیوه‌های شخصی، سبک و ابداعات علی‌محمد اصفهانی در حوزه کاشی‌‎کاری؛ مضامین و موضوعات آثار؛ جایگاه و تأثیر علی‌محمد اصفهانی در کاشی‌کاری دوره قاجار؛ مطالعه آثار با رویکرد نشانه‌شناسی، روایت‌شناسی و اسطوره‌شناسی و...؛ و بررسی آثار علی‌محمد اصفهانی در موزه‌های داخل و خارج.

مهدی مکی‌نژاد دبیر علمی این همایش است و آقایان عباس اکبری، علیرضا بهارلو، کیانوش معتقدی، هادی سیف، محمدرضا ریاضی و سعید خاک‌نگار مقدم، نیز اعضای هیئت‌علمی این همایش را تشکیل می‌دهند.

«همایش استاد علی‌محمد اصفهانی» با تمرکز بر آثار به‌جای‌مانده از این استاد نامدار به همت فرهنگستان هنر با همکاری موسسه فرهنگی هنری صبا، شهرداری اصفهان، دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان و خانه سفال کاشان دی ماه ۱۳۹۸برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۱۵ مهر و اصل مقالات را تا ۱۵ آذر ماه به نشانی پست الکترونیکی alimuhammad.kashi@honar.ac.ir و یا به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از تقاطع خیابان طالقانی، پلاک 1552، فرهنگستان هنر، معاونت پژوهشی، ارسال کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٢٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.