آرم فرهنگستان هنر
اخبار > آخرين روزهاي بهاري در گالري خيال صبا


آخرين روزهاي بهاري در گالري خيال صبا

 

اين روزهاي موسسه فرهنگي هنري صبا با نمايشگاه يادگارهاي ارزشمند سه تن از هنرمندان پيش‌كسوت در حوزه تجسمي، محمود جوادي‌پور، منصوره حسيني و احمد اسفندياري مي‌گذرد.اين روزهاي موسسه فرهنگي هنري صبا با نمايشگاه يادگارهاي ارزشمند سه تن از هنرمندان پيش‌كسوت مي‌گذرد.استادان «محمود جوادي‌پور»، « منصوره حسيني» و « احمد اسفندياري» چهره‌هاي برجسته نقاشي معاصر ايران كه بنيان تحول در نقاشي مدرن در ايران مديون آثارشان است. هنرمنداني كه تا چندي پيش در كنار ما در همين گالري رفت و آمد مي‌كردند و گفتگو و در كنارشان ماندن، حظي وافر داشت. چرا كه خود جزيي از فرهنگ جامع تاريخ هنر معاصر بودند.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نگارخانه خيال موسسه صبا كه يكي از گالري‌هاي بزرگ در اين موسسه است 22 ارديبهشت همزمان با برگزاري بزرگداشتي براي اين پيش‌كسوتان نمايشگاهي از آثار و وسايل شخصي اين هنرمندان ترتيب داد كه آخرين روزهاي خود را طي مي‌كند. نمايشگاهي كه بسيار مورد استقبال مخاطبين خصوصا هنرمندان جوان واقع شد و اگر اغراق نباشد براي دوستاران هنر به چندين بار ديدنش مي‌ارزد.

در بخش ابتدايي و ورودي اين نمايشگاه آثار بسيار ارزشمندي از استاد جوادي‌پور به چشم مي‌خورد، سه اثر به چهره وي مربوط مي‌شود كه نخستين آن متعلق به سال 1323 از 24 سالگي‌اش به تصوير كشيده، تصوير دوم به سال 1365 بر مي‌گردد كه استاد را در 66 سالگي نشان مي‌دهد و آخرين تصوير نيمه كاره‌اي كه بر روي بوم و سه پايه‌اش به يادگار مانده. در كنار اين تابلوها، پرتره‌اي از جواني استاد اسفندياري و نقاشي‌هاي ديگري چون كاوه آهنگر، گل آفتاب‌گردان، شهر گرگان و چند اثر ديگري كه بيشتر متعلق به دهه 20 و 30 مي‌شود، وجود دارد.

جوادي‌پور به قول بسياري از استادان بزرگ تجسمي دُر و گوهري ارزشمند بود كه هنر را به مفهوم واقع‌اش دريافته و اخلاق هنري او خاطرات زيادي را براي دوستان و شاگردانش به ارمغان گذاشته است، او بسياري از هنرهايي كه در زمانش كسي به تجربه در نياورده بود، انجام داد و آثار متفاوتي چون تصويرسازي، چاپ رنگي، تايپوگرافي، چاپ باتيك، كنده كاري روي ليتونيوم، آرم‌ها ، پوسترها و بسيار ديگر از اين هنرها را براي نخستين بار در ايران بنيان نهاد، كه نمونه‌هاي آن در بخش بعدي اين نگارخانه به نمايش در آمده است.

تنديس‌ چهره ماندگار فرهنگ و هنر ايران از صداو سيما، تنديس سومين دوسالانه گرافيك جهان اسلام از فرهنگستان هنر و تنديس دومين جشنواره تجسمي به همراه احكام و ساير تقديرنامه‌هاي وي در بخش مياني در ويترين‌ها خودنمايي مي‌كند.

از كارهاي استاد جوادي‌پور كه گذر كردي راهروي بعدي نگارخانه با بوم‌هاي نقاشي‌هاي آبي رنگ فراخواني است براي تماشاي نقاشي‌هاي استاد احمد اسفندياري، او كه هم‌كلاسي و يار هميشگي جوادي‌پور بود و در اين چند ساله از دانشكده گرفته تا پايان عمر با او مراوده داشت. قاب‌هاي بي‌عنواني كه تنها سال ترسيم آن به همراه تكنيك‌هايش در كنارش درج شده و حاكي از فضاي ساده و در عين حال عميق اين هنرمند دارد. در اين بخش تصاويري از اسفندياري به همراه جوادي‌پور، همسرش و ساير استادان ديده مي‌شود.

آخرين بخش فضاي اين گالري به آثار منصوره حسيني اختصاص دارد. آثاري كه شور، شعف و عشق زايد الوصفي در آن مشاهده مي‌شود كه با حركت و چرخش قلم‌مو دايره‌‌وار نقاشي - خط‌هايي را با نام پيامبر خاتم محمد(ص) و علي (ع) آذين كرده و تماشاي آن هيجاني دروني ايجاد مي‌كند.

عكس‌هاي اين هنرمند فقيد نيز در ابتداي آثار او به ديوارها آويخته شده كه هوش و ذكاوت هنرمند را از نگاهش مي‌توان خواند و به اين مي‌ماند كه به تماشاگرش مي‌گويد به آثارم خوب و درست نگاه كن...

اجسام سفالي نيز از اين هنرمند در ميان آثار گذاشته شده و ويتريني از دستنوشته‌ها و خاطرات وي كه در آخرين آن متعلق به 6 خرداد سال 1391 مي‌شود، به چشم مي‌خورد.

نمايشگاه آثار اين پيش‌كسوتان جلوه‌گاهي است از هنر مدرن و نقاشي‌هاي معاصر كه به دوستاران هنر تجسمي توصيه مي‌شود براي تماشاي اين آثار تا پايان خرداد ماه به موسسه فرهنگي – هنري صبا به نشاني خيابان ولي عصر(عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره ۱۲۵ موسسه فرهنگي هنري صبا مراجعه كنند. اين نمايشگاه همه روزه بجز ايام تعطيل، از ساعت 10 لغايت 18 ، ميزبان عموم بازديدکنندگان خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٢ - ١٠:١٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.