آرم فرهنگستان هنر
اخبار > ماهیت هنر اسلامی در معماري


ماهیت هنر اسلامی در معماري

 

درس گفتار (4) ماهیت هنر اسلامی با موضوع تاریخ معماری اسلامی روز سه شنبه، 9 مرداد ماه، در مرکز هنر پژوهی نقش جهان برگزار می شود.

درس گفتار (4) ماهیت هنر اسلامی با موضوع تاریخ معماری اسلامی روز سه شنبه، 9 مرداد ماه، در مرکز هنر پژوهی نقش جهان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی  فرهنگستان هنر، دبیر علمی این جلسه کامبیز حاج قاسمی، مدرس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شهید بهشتی و عضو گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، در مورد مشخصه های معماری اسلامی ایران صحبت خواهد کرد.

حاج قاسمی در مورد این نشست گفت: «توجه به تاریخ معماری کشور اهمیت بسیاری دارد زیرا به کمک آن می توانیم از این شکلی که در فضای معماری وجود دارد به درآییم و هویت معماری خود را پیدا کنیم . برای این منظور باید به آنچه گذشتگان ما به وجود آورده اند توجه داشته باشیم.»

وی افزود: «غنای معماری کشور ما سبب شده است تا در تمام جهان مورد احترام باشد و این شرایط پایگاه بسیار خوبی است تا ما معماری امروز خود را با توجه به گذشتهای که متعلق به خود ما است و وارداتی نیست، بنا کنیم.» مدرس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد:« اما این شرایط به این معنا نیست که ما از معماری روز دنیا صرف نظر کنیم و به آن بی توجه باشیم؛ بلکه به این معنا است که باید با توجه به معماری روز دنیا و آگاهی از آن به سمتی برویم که معماری روز دنیا را بفهمیم و آنرا تحلیل کنیم اما حرفی بزنیم که متعلق به کشور ما باشد.»

حاج قاسمی یادآور شد: «مشکل اصلی معماری کشور ما این است که ما بناهای دوران پیشین را نمیشناسیم و به همین سبب با فضای معماری آنها مشکل ارتباط برقرار می کنیم . در نتیجه پژوهش در اين آثار بسیار کم انجام می شود، در صورتی که می توانیم در خصوص بناهای بعد از اسلام بحث معماری بسیار کاملی انجام دهیم و از آنها الگو برداری کنیم.»

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٧ تير ١٣٨٦ - ١٣:٥٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.