آرم فرهنگستان هنر
اخبار > فرهنگستان هنر با موسيقي نواحي نيمه شعبان را جشن مي‌گيرد


فرهنگستان هنر با موسيقي نواحي نيمه شعبان را جشن مي‌گيرد

 

گروه موسيقي «چريكه»، همزمان با جشن نيمه شعبان روزهاي 15 و 16 تير ساعت 19/30 در تالار ايران فرهنگستان هنر به صحنه مي‌رود.

گروه موسيقي «چريكه»، همزمان با جشن نيمه شعبان روزهاي 15 و 16 تير ساعت 19/30 در تالار ايران فرهنگستان هنر به صحنه مي‌رود.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در ابتداي اجراي اين برنامه قرار است ابتدا پژوهشي كه توسط «امير خرمي» درباره موسيقي اقوام ايراني صورت گرفته، ارائه ‌شود. سپس اين گروه در دو بخش كردي و فارسي قطعاتي را اجرا خواهند كرد كه بخش نخست از آن به قطعات كردي«آواز قطار»، «مقام دواله»، «آواز مجنوني»، «تصنيف بهار»، «آواز سحري و باريه» و «تصنيف وصال» اختصاص دارد. سپس قطعات فارسي چون«تصنيف مستان»، «تكنوازي تنبور و كوزه»، «مقام گل و خار»، «مقام جلوشاهي»، «تصنيف ساقي» و «تصنيف طرب» توسط اين گروه اجرا مي‌شود.

در بخش فارسي از اشعار شاعراني چون «حافظ»، «مولوي» و «يغما جندقي» استفاده شده و در بخش كردي نيز از اشعار شاعران كرد زبان چون «ميرزا الماس خان كندوله اي» و« آوات كرمانشاهي» بهره گرفته شده است و تنظيم اين قطعات توسط سلمان حسيني صورت گرفته است.

گروه موسيقي كردي «چريكه» به معناي (فرياد) است كه از سال 86 فعاليت خود را به سرپرستي سيدسلمان حسيني آغاز كرد. اين گروه تاكنون برنامه‌هاي بسياري را در داخل و خارج برگزار كرده و توانسته به مقام‌هايي در جشنواره موسيقي نواحي ايران در دو سال گذشته دست پيدا كند. سيد سلمان حسيني متولد 20 اسفند 1359 است. وي نواختن تنبور را از سن 9 سالگي از پدر بزرگش «سيد قدميار حسيني» آموخته و دانش آموخته رشته موسيقي در دانشگاه تهران در مقطع كارداني است.

بنا بر اين گزارش در اين برنامه سيدسلمان، سيدآريا و سيدوصال حسيني(تنبور)، پيام شريف نژاد(رباب)، مهسا شهبازيان(قانون)، مهربد يوسفي(عود)، بهنوش كاظم زاده(كمانچه)، يوسف اشرفي(تنبك)، سپيده شايان(كوزه و دهل)، حسين كمال(دف و بم دايره)، سيدجواد حسيني(خواننده بخش كردي)، حامد تمدن(خواننده بخش فارسي) و زهره قلي پور به عنوان (همخوان) به اجراي برنامه مي‌پردازند.

اين برنامه در تالار ايران فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين تر از طالقاني شماره 1552 اجرا مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١١ تير ١٣٩١ - ١٢:٢٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.