اخبار > «شاعرانگی» و «شهود» شباهنگی برای روزگار ما حامل معنا، پیام و ‌حقیقتی است


آیدین آغداشلو در بازدید از نمایشگاه آثار جلال شباهنگی در صبا:
«شاعرانگی» و «شهود» شباهنگی برای روزگار ما حامل معنا، پیام و ‌حقیقتی است

 

آیدین آغداشلو، چهره نام‌آشنای هنر معاصر ایران، با حضور در مؤسسه فرهنگی هنری صبا و بازدید از نمایشگاه مروری بر نیم‌قرن حضور «جلال شباهنگی» در نقاشی نوگرای ایران، دستاورد حضور این پیش‌کسوت جریان‌ساز هنر کشورمان را‌ الهام‌بخش و امیدآفرین توصیف کرد

آیدین آغداشلو، چهره نام‌آشنای هنر معاصر ایران، با حضور در مؤسسه فرهنگی هنری صبا و بازدید از نمایشگاه مروری بر نیم‌قرن حضور «جلال شباهنگی» در نقاشی نوگرای ایران، دستاورد حضور این پیش‌کسوت جریان‌ساز هنر کشورمان را‌ الهام‌بخش و امیدآفرین توصیف کرد.
به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، آیدین آغداشلو، هنرمند، منتقد، صاحب‌نظر و پژوهشگر هنری نام‌آشنای کشورمان با حضور در این مجموعه، از نمایشگاه مروری بر نیم‌قرن آثار استاد جلال شباهنگی از سال ۱۳۴۷ تا جدیدترین آثار این هنرمند، بازدید کرد.
وی در جریان این بازدید، نوآوری، نگاه مستقل و ‌هویت فردی را ویژگی و وجه مشترک همه آثار این هنرمند، از گل و مرغ‌ها تا کویرهایش دانست و یادآور شد: از همان گل و مرغ‌های دوره اول کاری شباهنگی، شاهد یک ساختارشکنی و تقطیع و ارائه یک ترکیب مجدد هستیم.
وی افزود: دو رویکرد اصلی را در کار این هنرمند می‌توان برجسته یافت: یکی رویکرد او به طبیعت و دیگری سادگی،‌ خلوص و صفایی است که در مجموعه کویرها می‌بینیم. مجموعه کویرها چه در تنظیم و ترکیب رنگ‌ها و چه در تماشای منحنی‌هایی که برای هنرمند مطلوب بوده است؛ یک اثر گرافیکی، بسیار ساده و در عین حال بی‌نهایت زیباست.
این نویسنده و‌ کارشناس برجسته هنر ایران در ادامه خاطرنشان کرد: آثار جلال شباهنگی، روح بیننده را آرام و سیراب می‌کند و‌ حس خوبی به مخاطب می‌بخشد؛ حس تلطیف شده و روح شاعرانه شباهنگی، اینگونه بروز می‌یابد. در این‌ نمایشگاه، حاصل عمری فعالیت، تلاش و ‌نوجویی یک هنرمند را می‌بینیم و تأثیر آن بعدها مشخص می‌شود و هر جوانی می‌تواند خودش را در این جایگاه ببیند و باید این تماشا و تأمل، با امید همراه باشد.
آیدین آغداشلو، بازدید خود را از این مجموعه، بسیار لذت‌بخش و بیادماندنی خواند و تأکید کرد: هر اثر هنری اصیل، در باطن خود، یک «تجدید حیات» است و «امید به تداوم»روح لطیف و شاعرانه و نگاه شهودی این هنرمند هم در چنین روزگاری، قطعاًً حامل پیام و حاوی معنا و حقیقتی برای همه ماست.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧ - ١٢:٠٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج