اخبار > هنر، مهمترين راه تقويت پيوند مردم ايران و افغانستان


هنر، مهمترين راه تقويت پيوند مردم ايران و افغانستان

 

هيأت فرهنگي بازديدكننده از نمايشگاه هنر معاصر افغانستان انجام كارهاي هنري مشترك و استمرار روابط هنرمندان ايران و افغان را اصلي‌ترين راه گسترش و تحكيم پيوند دو كشور دانست.

هيأت فرهنگي بازديدكننده از نمايشگاه هنر معاصر افغانستان انجام كارهاي هنري مشترك و استمرار روابط هنرمندان ايران و افغان را اصلي‌ترين راه گسترش و تحكيم پيوند دو كشور دانست.


به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر در بازديد هيأت فرهنگي افغانستان كه شامل 80 تن از مقامات، چهره‌هاي علمي، فرهنگي و هنري اين كشور از نمايشگاه هنر افغانستان در مؤسسه صبا، دكتر عبدالمجيد ناصري مورخ و پژوهشگر افغان نمايشگاه را بسيار مطلوب و در سطح كيفي قابل توجهي ارزيابي كرد و گفت اين حركت در اولين قدم بسيار سنجيده و هوشمندانه بود و قطعاً در تداوم خود نتايج درخشان‌تري خواهد داشت. وي با بيان اينكه افغانستان موزه‌اي از اقوام و فرهنگ‌هاي كهن است كه هر قسمت آن ويژگي‌هاي خاص خود را دارد گفت: هنر يك زبان برتر و متعالي است و خوشبختانه بيشترين مشتركات ما با ايران در همين وجوه فرهنگي و معنوي است و بهترين تأثير را در تقويت و دو كشور و همچنين گفتگوي همدلانه فرهنگها خواهد داشت. وي افزود هنر پيشروتر از هر عنصر ديگري مي‌تواند حاصل تاريخ، روابط و مشتركات دو كشور باشد، اين استاد تاريخ و عضو هيأت همايش ميراث مكتوب ايران و افغان كه به دعوت جمهوري اسلامي ايران در كشورمان به سر مي‌برند گفت هم‌اكنون در اين هيأت اقوام تاجيك، هزاره، پشتون و هر يك نماينده‌اي دارند و هم اميدواريم اين نمايشگاه حركت روشن فرهنگي هنري در آينده ادامه پيدا كند و دورنمايي از همه فرهنگ و قوميت‌هاي افغانستان باشد و جامعيت و تكامل پيدا كند. دكتر ناصري يادآور شد در بهبود و تقويت روابط دو كشور اصل و محور، پيوند فرهنگي و هنري است و در اين راستا پروژه‌هاي بزرگ هنري مشترك، خلق آثار مشترك و هر حركتي كه به نزديك و برقراري فضاي گفتگو، همدلي و تعامل هنرمندان دو كشور منتهي شود قطعاً ارزشمند خواهد بود. گفتني است نمايشگاه هنر معاصر افغانستان كه كارنامه‌اي از آخرين تحولات هنري اين كشور را در 3 رشته نقاشي، خوشنويسي و عكاسي به نمايش مي‌گذارد در نگارخانه خيال مجموعه صبا پذيراي عموم بازديدكنندگان خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٥ تير ١٣٨٩ - ٠٨:١٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.