اخبار > آيت‌الله سيدمرتضي نجومي، عضو پيوسته فرهنگستان هنر، درگذشت


صبح امروز، بر اثر بيماري :
آيت‌الله سيدمرتضي نجومي، عضو پيوسته فرهنگستان هنر، درگذشت

 

آيت‌الله سيدمرتضي نجومي، عضو پيوسته فرهنگستان هنردر سن ٨١ سالگي دار فاني را ودا گفت.

 آيت‌الله سيدمرتضي نجومي، عضو پيوسته فرهنگستان هنردر سن ٨١ سالگي دار فاني را ودا گفت. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، آيت‌الله علامه سيد‌مرتضي نجومي، مجتهد، مفسر قرآن، از مفاخر خوشنويسي جهان، چهره ماندگار هنر ايران و عضو پيوسته فرهنگستان هنر، صبح امروز، 25 آبان ، در 81 سالگي به علت بيماري در منزل شخصي خود در كرمانشاه درگذشت.


آيت‌الله سيدمرتضي نجومي، فرزند آيت‌الله آقاسيد محمدجواد نجومي، در 23 جمادي‌الثاني 1346 ق برابر با 5 آذر 1307 ش در كرمانشاه متولد شد. نسب ايشان به امام زين‌العابدين (ع) مي‌رسيد.

ايشان پس از گذراندن سال دوم دبيرستان، در سال 1322 ش تحصيل در مدرسه را رها كرد و به فراگيري دروس حوزوي روي آورد. در محضر استاداني همچون آقا ميرزاابراهيم پورمعتمد، حاج سيدمحمود معصومي لاري و حاج شيخ‌حسن حاج‌آخوند به تحصيل علوم ديني پايه پرداخت، سپس براي گذراندن پايه‌هاي بالاتر به كربلا و نجف مهاجرت كرد كه در كتاب «كيمياي سعادت» از اين اقدام با عنوان «تعبير رؤيا و عزيمت به كوي دوست» ياد كرده است.

ايشان در درس خارج حضرات آيات آقاميرزا محمدباقر زنجاني، آقاميرزا عبدالهادي شيرازي، حاج‌آقا محسن حكيم و حاج سيدمحمود شاهرودي شركت و در سال 1369 ق اولين اجازه اجتهاد را از دست آيت‌الله آقاميرزا محمدباقر زنجاني دريافت كرد.

علامه نجومي در سال 1349 ش در پي اخراج ايرانيان مقيم عراق توسط رژيم بعثي، به كرمانشاه بازگشت و امام جماعت مسجد نواب -كه از مساجد فعال شهر كرمانشاه است- شد.

آيت‌الله نجومي آثار خطي و رسالاتي با عناوين «رساله بعد معنوي هنر خط»، «رساله التصوير والتمثيل»، «رساله الغناء»، «رساله النجاسه‌الخمر»، «تفسير سوره مؤمن» و رساله‌اي در تعظيم شعائر اسلامي از خود به يادگار گذاشته است.

علامه نجومي از برترين‌هاي هنر خوشنويسي جهان بود. ايشان نزد خطاطان بزرگي همچون هاشم بغدادي و احمد نجفي به تمرين و ممارست پرداخت. در خط نسخ و ثلث، يگانه و بي‌همتا بود و در تذهيب و تشعير و تجليد و گل‌وبته سازي، آثار جاودانه‌اي پديد آورد. در سال 1398 ق، مرحوم حاج‌ميرزااحمد معصومي زنجاني اجازه‌اي عربي در عالم خط براي ايشان نوشت. آيت‌الله نجومي لوح تقدير نخستين گردهمايي و جشنواره خوشنويسان جهان را از آن خود كرد و از چهره‌هاي ماندگار ايران در عالم هنر بود.

پيكر آن علامه فرزانه فردا سه‌شنبه 26 آبان‌ماه از مقابل مسجد نواب كرمانشاه تشييع و در باغ فردوس اين شهر به خاك سپرده خواهد شد

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٥ آبان ١٣٨٨ - ١٠:١٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.