اخبار > باز آفريني كاشي‌‌هاي چشم نواز در نگاره‌هاي ايراني


باز آفريني كاشي‌‌هاي چشم نواز در نگاره‌هاي ايراني

 

«نگاره‌هايي از كاشي‌هاي تاريخي كرمان» عنوان نمايشگاهي ست كه عصر يكشنبه 22 ارديبهشت در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت.

«نگاره‌هايي از كاشي‌هاي تاريخي كرمان» عنوان نمايشگاهي ست كه عصر يكشنبه 22 ارديبهشت در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، سالن هاي موزه هنر هاي معاصر فلسطين اين روزها ميزبان آثار نقاشي «عفت تكلو» ست. نقاشي‌هايي ايراني كه الهام گرفته از كاشي كاري هاي كرمان و باز آفريني آن بر مقوا ست. اين نمايشگاه شامل 23 اثر در قطع 50 در 70 سانتي متر است كه نمايانگر كاشي كاري هاي كاشان است.
«عفت تكلو» هنرمند جوان خالق اين آثار، در مورد جرقه اوليه خلق آن‌ها مي گويد: «يكي از بارز ترين ويژگي هاي بنا در شهر كرمان، رنگ و تزيينات چشم نواز كاشي بر ديوار بناهاي تاريخي بوده ست.چند سال گذشته به خاطر كار همسرم از تمامي كاشي كاري هاي كرمان تصوير برداري كرديم و بعد ازمدتي مجموعه تصاويري از آثار تاريخي در دست من بود و شروع به نقاشي از اين آثار كردم.»
تكلو در خصوص زمان خلق اين كاشي ها آن‌ها را متعلق به قرن هفتم تا پهلوي اول عنوان كرد و افزود : «در انتخاب آثار براي نقاشي سعي كرده‌ام از كاشي بناهاي مختلف كاشان استفاده كنم .گاهي به دليل تغيير مواد و براي انتقال بهتر به كاغذ تغييراتي در نقش كاشي به وجود آورده‌ام.»
اين تغيير، ابتكارات و همچنين نوع نگاه هنرمندانه تكلو در انتخاب گوشه‌اي از كاشي براي نقاشي و باز آفريني با دقت و منظم او باعث شده بتوان آثار او را نمونه‌اي از هنر شخصي و نه باز آفريني بدانيم.
نمايشگاه «نگاره‌هايي از كاشي‌هاي تاريخي كرمان» با همكاري موزه هنر هاي معاصر فلسطين و شركت ملي صنايع مس ايران گشايش يافت و تا 22 خرداد ماه نيز ميزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشي ايراني است. ساعات بازديد از اين نمايشگاه به غير روزهاي تعطيل «شنبه تا چهارشنبه» ساعت 10 تا 17 و روزهاي پنجشنبه ساعت 10 تا 15 است.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٢ - ١٣:٤١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.