تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > برگزاري آيين گشايش نمايشگاه نقاشان نوگراي سيستان و بلوچستان


برگزاري آيين گشايش نمايشگاه نقاشان نوگراي سيستان و بلوچستان

 

دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام با حضور دكتر بهمن نامورمطلق دبير فرهنگستان هنر، استاندار سيستان و بلوچستان، نماينده زاهدان و زابل، حبيب الله صادقي دبير دوسالانه، محبوبه پلنگي مدير موزه فلسطين و برخي از ميهمانان خارجي در محوطه باز مؤسسه فرهنگي-هنري صبا افتتاح شد.

دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام با حضور دكتر بهمن نامورمطلق دبير فرهنگستان هنر، استاندار سيستان و بلوچستان، نماينده زاهدان و زابل، حبيب الله صادقي دبير دوسالانه، محبوبه پلنگي مدير موزه فلسطين و برخي از ميهمانان خارجي در محوطه باز مؤسسه فرهنگي-هنري صبا افتتاح شد.

در اين مراسم كه با استقبال خوبي از سوي دانشجويان، هنرمندان و ساير علاقه مندان مواجه شد، محسن زارع مديرعامل مؤسسه فرهنگي-هنري صبا درباره محور و تقسيم بندي دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام گفت: «دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام به مناسبت سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي در چهار رشته مختلف با عنوان پيامبر اعظم، فلسطين، بررسي موضوع فرهنگي و اجتماعي با محوريت جهان اسلام و همچنين نگاهي به مشاهير دنياي اسلام برگزار مي شود.»


وي در ادامه به افتتاح نمايشگاه نقاشان نوگراي سيستان و بلوچستان اشاره كرد و گفت: «افتتاح نمايشگاه نقاشان نوگراي سيستان و بلوچستان از جمله رويدادهايي است كه هم زمان با برگزاري دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا افتتاح شده است. اين نمايشگاه نگاهي دقيق به آثار هنرمندان جوان سيستاني دارد و با هدف اعتلاي هنر در شهرستان هاي كوچك برگزار شده است.

در ادامه مراسم، حبيب الله صادقي دبير دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام با اشاره اي كوتاه به برگزاري دوسالانه اول گفت: «در اولين دوسالانه پوستر جهان اسلام تجربه ارزشمندي را در زمينه پوستر جهان اسلام كسب كرديم و خوشبختانه به نگاه تازه اي از اين رويداد فرهنگي دست يافتيم. درست به دليل همين تجربه نيكو بود كه در اين دوره از برگزاري دوسالانه پوستر با تحليل مجموع آثار گذشته به كيفيت مطلوب تري دست پيدا كرديم، كه حاصل آن در نمايشگاه حاضر در دسترس علاقه مندان است.»

دبير دوسالانه دوم پوستر جهان اسلام با گرامي داشت ياد مرتضي مميز گفت: «نام مرتضي مميز بر پيشاني فرهنگ بصري كشورمان و همچنين جهان به خوبي مي درخشد و خوشبختانه همه هنرمندان دنيا شيوه، نقش و سبك اين استاد مسلم عالم هنر را مي شناسند. در واقع مقام معلم گونه مميز در گرافيك معاصر ايران بر كسي پوشيده نيست. استاد مرتضي مميز در دوسالانه اول علي رغم كسالت روحي و بيماري كه داشت طراحي پوستر اولين دوسالانه را به عهده گرفت و طراحي آن پوستر جزء يكي از آثاري بود كه توسط استاد در روزهاي پاياني زندگي نقش بست.»


وي در پايان به فعاليت هاي آينده فرهنگستان هنر اشاره كرد و گفت: «برگزاري دومين دوسالانه پوستر جهان اسلام در ارديبهشت ماه و برگزاري دوسالانه گرافيك جهان اسلام با همكاري انجمن طراحان گرافيك ايران و همچنين برپايي نمايشگاه هاي ديگر از جمله رويدادهاي فرهنگي فرهنگستان در نيم سال اول سال 86 است و اميدوارم تمام دست اندر كاران امور فرهنگي در فرهنگستان هنر در برگزاري دوسالانه هايي از اين دست پر تلاش تر از گذشته باشند. به اميد اينكه در دوسالانه بعد حضور جدي تر هنرمندان در فعاليت هاي ملي و فراملي جهان اسلام را شاهد باشيم؛ و جا دارد در پايان از زحمات ميرحسين موسوي رئيس فرهنگستان هنر قدرداني كنم.»

سپس علاقه‌مندان حاضر در مؤسسه به بازديد از آثار به نمايش درآمده پرداختند. گفتني است در اين دوره از دوسالانه بين‌المللي پوستر جهان اسلام 400 اثر از 2024 اثر رسيده به نمايش درآمده است. آلمان، فرانسه، استراليا، تركيه، ايتاليا، سوئيس، ژاپن، دانمارك، روسيه، فنلاند، فلسطين، عراق، لبنان، هند و... از جمله كشورهايي هستند كه آثاري از هنرمندانشان در اين نمايشگاه در معرض ديد قرار گرفته است.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٨٦ - ١٤:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.