• جمعه ٢٥ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب حکمت و آداب معنوی در هنر اسلامی منتشر شد


کتاب حکمت و آداب معنوی در هنر اسلامی منتشر شد

 

انتشارات فرهنگستان هنر کتاب حکمت و آداب معنوی در هنر اسلامی، تألیف محمدعلی رجبی‌دوانی را منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان‌هنر، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، کتاب حکمت و آداب معنوی در هنر اسلامی؛ و تجلیات آن بر هنر انقلاب اسلامی ایران، تألیف محمدعلی رجبی‌دوانی را منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب آمده است:

شناخت سنت حسنه آداب معنوی نگارگری اسلامی ایران طریق اهل «فتوت» بوده و شرط لازم به‌منظور احیای فضایل فراموش‌شده این هنر شریف است. آداب معنوی طریقی است برای سیر از حکمت به مظاهر هنری که با عدم عنایت به آن سنت حسنه هنر از مسیر حکمت خارج می‌شود و از منزلت والایش دور می‌افتد. در عصر انقلاب اسلامی، که تجدید عهد با موازین حکمت اسلامی و طریق فتوت سرلوحه سلوک و آزادگی انسان قرار گرفته، فرصت مغتنمی است تا هنرمندان با تکیه بر این سنت حسنه، هنر خویش را تعالی بخشند و شکوفا کنند.

این کتاب شامل هفت فصل و هر فصل شامل بخش‌هایی است که به‌اختصار به آنها می‌پردازیم:

فصل اول «تفکر اسلامی، ساحت دل‌آگاهی» نام دارد که شامل پنج بخش «ساحت دل‌آگاهی»، «تقدیر تاریخی انسان در نظرگاه اسلامی»، «انسان دیده‌بان حق»، «انسان صاحبدل عاقل» و «سنت و طریقت معنوی در هنرهای سنتی» می‌شود.

فصل دوم «فتوت و آداب جوانمردی‌» نام دارد که شش بخش «تاریخچه فتوت»، «معانی فتوت»، «خصایل جوانمردان»، «تعلیم و تعلم در اسلام»، « نظام استاد ـ شاگردی» و «سنت اجازه» را شامل می‌شود.

در فصل سوم، با عنوان «هنر، معرفت قلبی انسان»، به سه بخش «هنر و عهد تاریخی آن»، «زبان و بیان در هنر» و «مقام و منزلت هنرمندان» پرداخته شده است.

فصل چهارم «هنرهای اساطیری» نام دارد که شامل پنج بخش «ریشه‌های ملکوتی هنرهای اساطیری»، «نسبت دوره اساطیر با عصر امت واحده توحیدی»، «زبان رمزی در هنرهای اساطیری»، «هم‌سخنی با طبیعت» و «گذشت از طبیعت» می‌شود.

فصل پنجم، با عنوان «ممیزات هنر اسلامی»، شامل نُه بخش «مقام هنر در حکمت  اسلامی»، «زیبایی‌شناسی هنر اسلامی»، «صورت خیالی»، «هنر اسلامی، هنر مقدس»، «مظاهر هنر اسلامی»، «خوش‌نویسی»، «هنرهای صنایی»، «نگارگری» و «معماری» می‌شود.

فصل ششم «هنر در زمانه غربت و انتظار» نام دارد که به پنج بخش «فرهنگ عصر جدید»، «غربت اسلام در پایان تاریخ بر مآثر اسلامی»، «هنر در عصر غربت و انتظار»، «هنر ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی» و «نویدی به آینده روشن» می‌پردازد.

فصل هفتم این کتاب نیز «تجلی آداب معنوی در هنر انقلاب اسلامی» نام دارد که دوازده بخش «حقیقت انقلاب اسلامی»، «نقش رهبری در تحکیم انقلاب اسلامی و آداب معنوی هنر»، «شهادت‌طلبی زمینه‌ساز آداب معنوی هنر انقلاب اسلامی»، «تجلیات فرهنگ و آداب معنوی انقلاب اسلامی بر آثار هنری پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران»، «عکاسی»، «خوش‌نویسی»، «نقاشی»، «گرافیک»، «نگارگری»، «کاریکاتور»، «مجسمه‌سازی» و «در مسیر آینده روشن» را در بر دارد.

کتاب حکمت و آداب معنوی در هنر اسلامی را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، با قیمت 450هزار تومان و شمارگان 1000 نسخه، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به وبگاه مؤسسه متن به نشانی  https://matnpub.ir و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٠ مهر ١٤٠١ - ١٠:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;