• شنبه ٠٥ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > فضاي نشاط توام با خلاقيت نيازمند مشاركت بيشتر هنرمندان است


فضاي نشاط توام با خلاقيت نيازمند مشاركت بيشتر هنرمندان است

 

مدير موسسه صبا وابسته به فرهنگستان هنر، ضمن تاكيد بر فراهم شدن زمينه هاي مشاركت بيشتر هنرمندان در فعاليت ها و رويدادهاي فرهنگي - هنري گفت: از نتايج اين اتفاق، شكل گيري فضاي نشاط توام با خلاقيت است.

مدير موسسه صبا وابسته به فرهنگستان هنر، ضمن تاكيد بر فراهم شدن زمينه هاي مشاركت بيشتر هنرمندان در فعاليت ها و رويدادهاي فرهنگي - هنري گفت: از نتايج اين اتفاق، شكل گيري فضاي نشاط توام با خلاقيت است.

«مسعود ناصري» ، درباره اولويت مديران فرهنگي در بخش هنرهاي تجسمي افزود: به عنوان يك كارشناس و فعال عرصه هنرهاي تجسمي معتقدم كه واگذاري بخشي از مسووليت ها به هنرمندان مي تواند اين عرصه را به شكوفايي برساند.

وي گفت: در واقع با اين كار، نوعي فضاي مشاركتي شكل مي گيرد، و نهادهاي دولتي و فرهنگي نقش حمايتي و نظارتي دارند و هنرمندان نيز به عنوان يكي از بخش هاي اصلي به نقش آفريني مي پردازند.

مدير موسسه صبا، راه اندازي و رونق انجمن هاي هنري، صنفي و گروه هاي هنري را از جمله اقدامات موثر در اين زمينه دانست و افزود: اين انجمن ها مي توانند بخشي از بار محتوايي، آموزشي و تخصصي را برعهده بگيرند و مسووليت هاي نهادهاي دولتي را در اين زمينه كاهش دهند.

اين مدرس نقاشي در دانشگاه هاي تهران افزود: علاوه بر اين، با واگذاري مسووليت برگزاري جشنواره ها و دوسالانه هاي هنري به هنرمندان نيز مي توان نقش و مسووليت آنها را در رخدادهاي فرهنگي هنري افزايش داد؛ حتي براساس ديدگاه متخصصان اين عرصه مي توان به ايجاد جشنواره هاي جديد و يا اقدام چند جشنواره در قالب يك رويداد دست زد.

ناصري درباره نتايج اين اقدامات توضيح داد: وقتي هنرمند احساس كند از ايده، نظر و فكر وي استفاده مي شود، كار را متعلق به خود مي داند و با دلگرمي بيشتري فعاليت مي كند.

به گفته وي، عرصه مديريت فرهنگ و هنر كشور نيازمند نگاه گشاده تر و بزرگتري است كه براساس اعتماد متوليان امر به هنرمندان شكل مي گيرد.

وي همچنين بر لزوم توجه به هنرهاي اصيل و سنتي ايراني تاكيد كرد و افزود: هنرهاي سنتي را مي توان با به روز كردن حفظ كرد؛ منظور از به روز كردن حفظ خميرمايه، اما تغيير در شكل ظاهري و بهره گيري از هنرهاي تركيبي جديد و روز است كه در اين زمينه نيز بايد برنامه ريزي جدي صورت گيرد.

مدير موسسه صبا همچنين به اهميت نقش پژوهش و آموزش در زمينه هنر اشاره كرد و گفت: اگر در بسياري از هنرهاي سنتي شاگرد تربيت نشده باشد و نتوان از نسل جديد هنرمنداني را جايگزين اساتيد كرد، در آن صورت با مرگ هر كدام از اين چهره ها، هنرهاي اصيل ايراني نيز به فراموشي سپرده مي شود.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٢ - ١٠:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;