• يکشنبه ٠٦ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کارگاه طراحی و عکاسی انسان ، زیبایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار شد


کارگاه طراحی و عکاسی انسان ، زیبایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار شد

 

کارگاه یک روزه طراحی و عکاسی (انسان ، زیبایی) با حضور دانشجویان پنج دانشگاه هنری تهران در چهار بخش تعزیه ، پهلوانی ، دفاع مقدس و شهری ،هفدهم آذر ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار شد.

کارگاه یک روزه طراحی و عکاسی (انسان ، زیبایی) با حضور دانشجویان پنج دانشگاه هنری تهران در چهار بخش تعزیه ، پهلوانی ، دفاع مقدس و شهری ،هفدهم آذر ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، در این کارگاه دانشجویان دانشگاه های هنر ، پردیس هنرهای زیبا ، دانشگاه سوره, هنر و معماری و علم و فرهنگ در محوطه گالری های موسسه صبا در چهار سالن و با چهار موضوع متفاوت طراحی و عکاسی کردند . این کارگاه یک روزه که آغازی برای کارگاه های میان رشته ای در آینده نزدیک محسوب می شود با حضور مدلهای زنده، فضا سازی در چهار بخش متفاوت و اجرای موسیقی زنده همراه شده بود و همین شور و حال دانشجویی خوبی به فضای گالری های هنر می بخشید.

کارگاه طراحی و عکاسی (انسان و زیبایی ) صبح روز چهارشنبه با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه آغاز شد و قرار بود که دانشجویان در 4 قسمت تعزیه ، شهری ، دفاع مقدس و آیین های پهلوانی چهار زمان 90 دقیقه ای با مدلهای زنده و فضا سازی های مربوط به آن بخش کار کند. حاصل این کارگاه حدود 70 تابلوی طراحی شد که قرار است در اواخر دیماه درقالب نمایشگاهی در فرهنگستان هنر در معرض دید عموم قرار گیرد و با تقدیر از شرکت کنندگان در این کارگاه انتخاب بهترین ها صورت گیرد. راهنمایی این گروه ها را اعضای هیأت علمی دانشگاه ها ، آقایان جواد نو بهار ، بامداد رضوانیان ، احمد خلیلی فرد و داریوش حسینی بر عهده داشتند. کارگاه های میان رشته ای قرار است به صورت مستمر در فرهنگستان هنر بر پا شود و امید است پس از این آغاز رفته رفته بر کیفیت آثار این کارگاههای میان رشته ای افزوده گردد .

جواد نو بهار :برپایی کارگاه میان رشته ای نیاز به برنامه ریزی دارد.

جواد نوبهار، استاد دانشگاه هنر تهران است او به همراه 20 دانشجو از دانشگاه هنر در این کارگاه شرکت کرده است . نوبهار نتیجه چنین کارگاه هایی را برای دانشجویان و هم برای مکانهای فرهنگی مثبت ارزیابی می کند و می گوید : «برپایی کارگاه ها ، انگیزه دانشجویان را بیشتر می کند در این کارگاه ها دانشجویان می توانند قابلیت های خود را محک بزنند و در قیاس با دانشجویان دانشگاه های دیگر به تجربه خود بیافزایند.

این کارگاه فضایی مثبت برای خلق اثر دارد ، اگر چه فضای کارگاه ها ، فضای شخصی و خلوت هنرمند نیست ولی همین که این تعداد نیروی جوان دور هم جمع شده اند که تجربه ای کسب کنند ، می تواند آنها را برای خلق اثر در فضاهای سخت تر آماده کند.» این عضو هیآت علمی دانشگاه هنر درباره شیوه اجرایی این کارگاه گفت : «برپایی کارگاه های میان رشته ای می تواند تأثیر خوبی بر همه رشته های شرکت کننده در کارگاه ها داشته باشند.

از دل همین کارگاه ها ،نقد ها و نشستها و بخشهایی بیرون می آید که می تواند این هنرها را به هم نزدیک کند و فضایی بسازد که این هنرها در کنارهم و باهم کار کنند. اما کارگاه های میان رشته ای نیاز به کار وبرنامه ریزی بیشتری دارند. در ضمن از آثار تولید شده هم باید به شکل چاپ کتاب، آرشیو یا مجموعه ای حمایت و تشویق شود.»

داریوش حسینی: تعامل در هنر، سبب پیشرفت آن است.

داریوش حسینی، عضو هیئت علمی دانشگاه پردیس هنرهای زیبا نیز در کنار دانشجویانش در این کارگاه حضور دارد. او درباره کارگاه طراحی و عکاسی"انسان،زیبایی" گفت: «شیوه ی کارگاهی سبب می شود که آثاری براساس موضوع و فضایی خارج از فضای آکادمیک، تولید شود. کارهایی با آزادی عمل بیشتر دانشجو و با فضایی شخصی تر و به دور از دخل و تصرف شرایط آکادمیک. شاید امروزه ایده خیلی مهم باشد و هنر به سمت رسانه پیش رفته اما هنوز هم در خلق یک اثر، فردیت و زیبایی شناسی شخصی هنرمند بسیار مهم است.»

داریوش حسینی درباره برپایی کارگاه میان رشته ای گفت: «این حرکت از سوی موسسه صبا قابل تقدیر است و باعث بالا رفتن سطح اندیشه و توان دانشجویان می شود. البته باید از این جریان طرح موضوع شود که شرایط بهتری برای ادامه این کارگاه های میان رشته ای در آینده ایجاد شود.»

داریوش حسینی گفت: «بحث و گفتگو در جامعه ما حلقه مفقوده است، تعامل هنر باعث پیشرفت هنر می شود و در کنار هم بودن دانشجویان و اساتید دانشگاه های مختلف حرکت فرهنگی مثبتی است. در مورد کارها هم باید گفت بداهگی در آثار بسیار مهم است چراکه آثار در زمان کم تولید می شود.»

احمد خلیلی فرد: چند شیوه آموزشی در این کارگاه در کنار هم است.

احمد خلیلی فرد، استاد دانشگاه هنر و معماری تهران درباره برپایی کارگاه های میان رشته ای گفت: «ما تجربه برپایی کارگاه های میان رشته ای را نداشته ایم. طبیعی است که در کاری که تجربه اش را نداشته ایم برای اولین بار برگزاری اش ممکن است کم و کاست هایی داشته باشد این حرکت از پشتوانه فکری خوبی برخوردار است. اول فکر می کردم که این کارگاه هم مثل همان اتفاقی است که در دانشگاهها می افتد که یک تعداد مدل می چینند و بر اساس آن کار می کنند ولی در این سطح محدود نبود و از آن فراتر رفت.»

خلیلی فرد گفت: «اینکه چند دانشگاه با شیوه های آموزشی متفاوت در کنار هم و در یک کارگاه حضور دارند، موجب ارتقاء سطح دانشجویان شرکت کننده می شود و دانشجویان را با شیوه های آموزشی مراکزی غیر از دانشگاه های خود آشنا می کند.»

بامداد رضوانیان : دانشجویان با فضای فرهنگی و موسسه صبا آشنا شدند.

بامداد رضوانیان، استاد دانشگاه علم و فرهنگ نیز درباره برپایی این کارگاه گفت: «نفس شروع این حرکت خیلی عالی است، چرا که برپایی این کارگاه باعث شد که دانشجویان با یک مکان هنری فرهنگی مثل موسسه صبا ارتباط بگیرند و همینطور با دانشجویان و استادان دانشگاههای دیگر و شیوه های آموزشی آنها نیز آشنا شوند. همچنین موجب شود که فضای مقایسه و سنجش میان کارها شکل گیرد که این خود سبب پیشرفت آثار می شود.» رضوانیان گفت: «این کارگاه میان رشته ای چون اولین تجربه است قطعا خام بوده و در ادامه روند کیفی رو به رشدی خواهد داشت. فضای کارگاه کمی با دستپاچگی همراه است و نحوه استقرار مدلهای زنده می توانست با حس و حال بهتری همراه باشد. اما در کل این اتفاق خوبی است و می تواند یک نوع اعتماد سازی بین دانشجویان و فضای موسسه صبا برقرار کند.»

گالریها بجز نمایش صرف، مکانی برای خلق هنر شوند.

نادیا شمس یکی از دانشجویان شرکت کننده در این کارگاه از دانشگاه هنر تهران بود. او درباره این کارگاه گفت: «اینکه دانشجویان دانشگاههای مختلف در کنار هم بودند، اتفاق خوبی بود.

چراکه با توجه به محدودیت هایی که برای ورود و حضور دانشجویان دیگر دانشگاه ها هست، ما شیوه کار و آموزش دانشجویان دیگر را ندیده بودیم و با فضاهای ذهنی و کاری دانشجویان نقاشی در دانشگاه های دیگر آشنا نبودیم.» این دانشجوی رشته نقاشی دانشگاه هنر درباره شیوه برپایی این کارگاه گفت: «اینکه این کارگاه در 4 مجلس برگزار می شود، ایده خوبی بود، هر کس از این راهرو در 4 منظر و فضای مختلف قرار می گیرد و فضایی که مدل ها در این 4 مجلس ایجاد کرده اند، جالب است. اگرچه معتقدم شاید اگر چیدمان ها آزاد و بدون ذهنیت قبلی بود و با فضاهایی آشنا و نوستالژیک همراه می شد، بهتر بود، چراکه موضوع ها در 4 مجلس اگرچه متنوع اما کلیشه ای بودند.»

نادیا شمس در پایان گفت : «همین که این کارگاه در موسسه صبا و در دل گالری ها برگزار شد، خوشحال بودم چون این مکان هیچوقت اینقدر زنده نبود و در روز برپایی کارگاه کاملاً از حالت خشک و رسمی همیشگی اش خارج شده بود، و دانشجویان با ذغال و ابزارهای کارهایشان دائم در این سالن ها در حال حرکت بودند. به نظرم زیبا بود که برای یک روز گالری های موسسه صبا تبدیل به محل خلق اثر شده بود، این نشان می داد که از گالری ها می توان استفاده های دیگری غیر از نمایش آثار داشت. گالری ها میتوانند محلی برای جمع شدن و حضور هنرمندان در کنار هم برای خلق اثر و تبادل ذهنیت ها و خلاقیت ها باشند.»

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٢ آذر ١٣٨٩ - ١٤:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;