• جمعه ٠٤ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > پیام تسلیت گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر برای درگذشت استاد لیلیت تریان


پیام تسلیت گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر برای درگذشت استاد لیلیت تریان

 

گروه تجسمی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، درگذشت هنرمند پیش‌کسوت، مجسمه‌ساز شهیر ایرانی، مرحومه لیلیت تریان را تسلیت گفت.

 

گروه تجسمی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، درگذشت هنرمند پیش‌کسوت، مجسمه‌ساز شهیر ایرانی، مرحومه لیلیت تریان را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، متن پیام به این شرح است.

 

 بازگشت همه به سوی اوست

 

گروه تجسمی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، درگذشت هنرمند پیش‌کسوت، مجسمه‌ساز شهیر ایرانی، استاد لیلیت تریان را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنری تسلیت عرض کرده و یاد و نامش را گرامی می‌دارد.

 

مرحومه لیلیت تریان (۱۰ دی 1309- ۱۶ اسفند ۱۳۹۷) در 22 سالگی وارد مدرسه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) [École des Beaux-Arts] شد. وی از اولین نسل مجسمه‌سازان ایرانی بود که این هنر را در مدرسه بوزار فراگرفت. از نیمه دوم دهه 1330، به عنوان معلم مجسمه‌سازی در هنرستان هنرهای زیبای پسران و دختران فعالیت داشت. در سال ۱۳۳۹ آموزش این رشته را در دانشکده هنرهای تزئینی آغاز نمود. استاد تریان را از مؤسسین رشتۀ مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای تزئینی می‌دانند.

خانم تریان هنرمند برجسته‌ای بود که با تلاش بی‌وقفه در حوزه هنر نوگرا و مجسمه‌سازی مدرن، به شکوفایی بیشتر این هنر و پرورش هنرمندان نام‌آور در این عرصه کمک انکارناپذیری نمود. وی بیش از دو دهه به‌طور حرفه‌ای در دانشکده‌های هنری، مجسمه‌سازی را تدریس کرد. برخی از هنرمندان شاخص امروز ایران در عرصۀ مجسمه‌سازی از شاگردان او هستند.

از جمله آثار این بانوی هنرمند ارمنی‌تبار می‌توان به ساخت مجسمه یادبود «مسروب ماشتوتس» [Mesrop Mashtots] (ابداع‌کننده الفبای زبان ارمنی، بانی ادبیات نوشتاری ارمنی و نخستین آموزگار، مترجم و بنیان‌گذار نخستین مدرسه ارمنی) که در یکی از کلیساهای تهران نصب شده اشاره نمود.

عضویت در هیئت داوران بی‌ینال مجسمه‌سازی تهران و شرکت در نمایشگاه‌های متعدد از جمله فعالیت‌های این هنرمند مجسمه ساز بود. در سال 1385 از مقام هنری این هنرمند خلاق در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد.

برای آن عزیز درگذشته، غفران و رحمت واسعه الهی را خواستاریم. خدایش بیامرزد.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٧ - ٠٨:٤٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;