اخبار > محورهای همکاری مشترک فرهنگستان هنر و جمهوری تاجیکستان تبیین شد


محورهای همکاری مشترک فرهنگستان هنر و جمهوری تاجیکستان تبیین شد

 

در دیدار رئیس فرهنگستان هنر و سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران، محورهای همکاری مشترک آکادمی در زمینه هنر تبیین شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در پی دیدار با وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان، زلفیه دولت‌زاد، طی چند ماه گذشته، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، با نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران، و مظفر محمدی، رایزن فرهنگی تاجیکستان، صبح شنبه، 19 آذر 1401، درباره محورهای مشترک همکاری‌های آکادمی در زمینه هنر دیدار و گفت‌وگو کرد.

بهمن نامورمطلق ابتدا به برنامه‌های مشترکی که فرهنگستان هنر در سال‌های گذشته با جمهوری تاجیکستان داشته اشاره کرد و با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌های هنری رویدادمحور بوده، خواستار فعالیت‌های جدّی آکادمی شد و در این زمینه گفت: ما آماده‌ایم در زمینه تبادل تجربیات هنرمندان و پژوهشگران هنری بیش از فعالیت‌های رویدادمحور دو کشور  همکاری کنیم. برگزاری کارگاه‌های هنری با حضور استادان برجسته دو کشور، هم‌آفرینی، هم‌اندیشی‌های علمی و پژوهشی، نمایشگاه‌های مشترک و انتشار کتاب‌های هنری مورد علاقه‌ دو کشور از جمله پیشنهادهایی است که می‌تواند در زمینه همکاری‌های آکادمی برای تقویت فرهنگ و هنر دو کشور مفید باشد.  

او اولویت همکاری‌های مشترک فرهنگستان هنر را همکاری با کشورهای هم‌زبان و هم‌نژاد چون تاجیکستان و افغانستان دانست که موجب تقویت بیشتر روحیه مودت میان دو ملت خواهد شد.

در ادامه این نشست، نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان، هم‌افزایی دانش فرهنگی را برای ادامه همکاری‌های مشترک بسیار مهم دانست و در این زمینه گفت: از هم‌آفرینی و هم‌اندیشی و البته انتشار آثار مشترک نیز استقبال می‌کنیم. ما باید جریان‌های معاصر فرهنگ در هر دو کشور را بشناسیم. الآن آثار مهمی در تاجیکستان وجود دارد و ترمیم می‌شود. این آثار می‌تواند برای محققان ایرانی نیز ارزشمند باشد. در زمینه موسیقی هم آثار مشترک خوبی داشته‌ایم و علاقه‌مندیم آثار بیشتری تولید کنیم.

او به تشریح فعالیت‌های دانشگاهی کشور خود پرداخت و در این زمینه گفت: ما مفاخر فرهنگی بی‌شماری داریم و در این زمینه، فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری نیز ساخته‌ایم. در زمینه نمایشنامه هم فعالیت‌های بی‌شماری داریم و علاقه‌مندیم در این زمینه و دیگر زمینه‌ها نیز همکاری کنیم. مردم تاجیکستان علاقه‌مندند به شهر علم و ادب شیراز سفر کنند و از نزدیک به مقبره سعدی و حافظ بروند و از تخت‌جمشید بازدید کنند. ما آماده همکاری هستیم تا دستاوردهای خود را به اشتراک بگذاریم.

در پایان این دیدار که عبدالرحیم فیروززاده، مدیر حوزه ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل فرهنگستان هنر، و اکرم پوراکی، مسئول امور بین‌الملل فرهنگستان هنر، نیز حضور داشتند، درباره تشکیل کارگروه مشترک و تبادل پیش‌نویس  تفاهم‌نامه جامع همکاری‌ها با هماهنگی سفیر محترم تاجیکستان در تهران و تنظیم برنامه عملی و اجرایی در اسرع وقت گفت‌وگو شد.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٩ آذر ١٤٠١ - ١٦:٣٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.