• يکشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب حسین طاهرزاده بهزاد منتشر شد


کتاب حسین طاهرزاده بهزاد منتشر شد

 

انتشارات فرهنگستان هنر کتاب حسین طاهرزاده بهزاد، تألیف علی‌اصغر میرزایی‌مهر را منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان‌هنر، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) کتاب حسین طاهرزاده بهزاد، تألیف و پژوهش علی‌اصغر میرزایی‌مهر را منتشر کرد.

این کتاب به شرح احوال و آثار هنرمند پرآوازه ایرانی، حسین طاهرزاده بهزاد، می‌پردازد؛ شخصیتی چندوجهی که در عرصه‌های مختلف، جست‌وجوگری و تجربه و اندیشه‌ورزی کرده است؛ هنرمندی که هم در زمینه پژوهش هنر و هم در حوزه‌هایی متنوع، چون نقاشی، مصورسازی کتاب و کاریکاتور، تذهیب، طراحی فرش و کاشی و مرمت آثار هنری، فعالیت کرده است، افزون بر آنکه مدیر هنری آگاه و صاحب‌نظری بوده است. اهتمام او در تشکیل موزه نمایشگاه‌ها و بنیان‌گذاری، مدیریت و سازمان‌دهی و رهبری نیروی انسانی و تدریس در مدرسه صنایع قدیمه یا هنرستان عالی هنرهای ملی موجب رونق و حیاطی دوباره در هنرهای ملی شد و در مقطعی تاریخی، که با ترویج و فراگیرشدن هنر طبیعت‌گرایانه غربی بسیاری از سنت‌های تصویری و هنری در حال دگرگونی بود و به محاق می‌رفت، توانست حداقل در قالب جانی دوباره به نگارگری ایرانی بخشد.

در این کتاب، ذیل پژوهش در احوال و آثار طاهرزاده، به دو مقوله مهم همسو با عملکرد او نیز پرداخته شده است: یکی پیدایش، فراز و فرود و جایگاه «مدرسه صنایع قدیمه» یا همان «هنرستان علی هنرهای ملی»، که بنیان‌گذار و مدیر آن طاهرزاده بود؛ و دیگری کاوش در چندوچون هنر نگارگری معاصر و تجدید حیات آن که در این راستا نیز طاهرزاده تعیین‌کننده‌ترین نقش را بر عهده داشت.

این کتاب در چهار فصلِ «تصویری از زندگی هنرمند»، «میراث معنوی طاهرزاده بهزاد»، «میراث هنری طاهرزاده بهزاد»، «شاگردان و پیروان طاهرزاده بهزاد» و تصاویر و مستنداتی رنگی از آثار او و شاگردانش، مستندی مکتوب از روند زندگی و احوال استاد بهزاد ارائه کرده است.

کتاب حسین طاهرزاده بهزاد را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، با قیمت 330هزار تومان و شمارگان 200 نسخه، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به وبگاه مؤسسه متن، به نشانی https://matnpub.ir، و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٨ آبان ١٤٠١ - ١٥:٣٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;